ПЛАН - А. ЧЕХОВ, Ч. ДІККЕНС - ЛІТЕРАТУРА І МОРАЛЬНЕ ВДОСКОНАЛЕННЯ ЛЮДСТВА - 6 клас
МЕГАЗБІРКА НАЙКРАЩИХ УЧНІВСЬКИХ ТВОРІВ. 2014 5-11 КЛАСИ
Художні особливості оповідань А. Чехова
I. Художня деталь та її роль в оповіданнях А. Чехова. (В оповіданнях А. Чехова велику роль відіграє художня деталь. Наприклад: клуночок у руках Очумєлова, нова шинель Очумєлова, «сонні фізіономії» жителів містечка, накрохмалена, але розстебнута сорочка Хрюкіна тощо. Художня деталь допомагає авторові створити образ чиновника-хабарника, підлабузника, чиношанувальника, для якого головним є не порядок у місті, а власне благополуччя, показати ницість жителів містечка.)
II. Прийом «імена, що говорять». (Порфирій — давньогрец. «багряний, пурпуровий». Михайло — давньоєвр. «рівний Богові». Нафанаїл — давньоєвр. «даний Богом». Луїза — нім. «сяюча». Імена персонажів оповідання теж відіграють роль деталі. Значення імен тонкого, його дружини і сина є прямо протилежними їхньому зовнішньому вигляду і життю. Ця невідповідність підкреслює комізм ситуації. А ім'я товстого підкреслює його становище у суспільстві.)
III. Антитеза в оповіданні «Товстий і тонкий». (Антитеза надає письменникові можливість глибше розкрити тему оповідання, засудити негативні явища, що мають місце в суспільстві. Тобто антитеза використовується Чеховим і як художній засіб, і як композиційний прийом для розкриття характерів героїв і головної ідеї твору.)