ФОРМУВАННЯ ОСОБИСТОСТІ М.В. ГОГОЛЯ ВСЕСВІТНЬОГО ГЕНІЯ - Тези робіт

ФОРМУВАННЯ ОСОБИСТОСТІ М.В. ГОГОЛЯ ВСЕСВІТНЬОГО ГЕНІЯ - Тези робіт

Голець Марина Віталіївна

учениця 10 класу Охтирської ЗОШ І—ІІІ ступенів № 8 Сумської області

Велике мистецтво ніколи не старіє. Художній світ Гоголя, як і будь-якого видатного письменника, складний і невичерпний. Кожне покоління заново перечитує творця, сприймає, ділиться враженнями, прагне пізнати саму суть автора. Твори Гоголя мають нев’янучу силу й неповторну художню красу, адже талановита особистість лишається безсмертною крізь роки й покоління.

На розвиток, формування особистості впливає чимало чинників. Дещо дається людині від народження, щось стає результатом виховання, решта, на мою думку, набувається через самоосвіту, коло інтересів, спілкування, розвиток власних здібностей. Велике значення для кожного має також оточення.

Я вирішила з’ясувати, що стало першоджерелом таланту М.В. Гоголя, що впливало на його свідомість, світосприймання в дитинстві, як формувався його характер у юнацькому віці, кого письменник називав своїми друзями, чи витримав він випробування славою, як завершив свій життєвий шлях. Знайомлячись із біографією та творчістю Миколи Гоголя, отриману інформацію поєднала у групи, які назвала складовими. Складових долі Гоголя виявилося вісім:

1. Родина - у кожному поколінні родини Гоголів були яскраві особистості з багатим внутрішнім світом, самобутнім світоглядом, які бережно ставилися до свого минулого, вірили в майбутнє. І я роблю висновок, що генетична пам’ять роду якнайяскравіше поєдналася саме в Миколі Васильовичу Гоголі - видатному митцеві ХІХ століття.

2. Дитинство письменника - змістовне спілкування, небайдужість до мистецтва, доброзичливість, взаємопідтримка та взаємоповага між членами родини благодатно вплинули на формування світогляду Миколи Гоголя, спонукали його до творчості. Він відкрив світ, сповнений зворушливих, сумних і веселих легенд, поетичної фантазії.

3. Освіта - спостережливий, з вразливою поетичною натурою, майбутній письменник з дитинства вбирав у себе багатство українських казок, легенд, пісень, оповідей, захоплювався малюванням, грав у гімназійному театрі, дуже багато читав, збирав власну бібліотеку, вивчав мови. Звичайно, тогочасна школа не могла розкрити талант хлопчика, тому на його становлення значний вплив мали суспільне середовище та самоосвіта, якою він займався все життя.

4. Робота - у М. Гоголя був власний погляд на історію, він мав чимало оригінальних ідей, був дослідником, викладав історію, а це займало багато часу, який доводилося забирати в літературної творчості. Тому письменник вирішив відмовитися від викладацької діяльності. Як стверджують сучасні дослідники педагогічної діяльності Гоголя, у своїх статтях він писав про речі, до яких історики дійшли лише через 100-150 років після нього. Наприклад, ще донедавна Середньовіччя вважалося похмурим, і лише в середині минулого століття вчені відкрили яскравість тієї епохи. Гоголь присвятив свою роботу недослідженому Середньовіччю ще в позаминулому столітті. Можливо, в інших історичних умовах Микола Васильович досягнув би значних результатів у педагогіці, а ми б зараз вивчали деякі теми з історії за лекціями Гоголя. Однак, вибір був зроблений на користь літературної діяльності, і письменник зумів досягти в ній значних висот.

5. Друзі - доля була прихильною до М. Гоголя. Багато прогресивних письменників, художників, етнографів вважали за честь потоваришувати з Миколою Васильовичем. Здійснилася й заповітна мрія Гоголя - він познайомився з Пушкіним, якого вважав неперевершеним генієм свого часу. Протягом не досить тривалого знайомства вони підтримували тісні стосунки, ділилися ідеями, читали один одному чорновики нових творів.

6. Кохання - сучасники Гоголя засвідчують, що він був людиною доброю, ніжною, з тонкою душевною організацією. Можливо, щасливе подружнє життя спонукало б Гоголя до написання нових творів, які б розкрили ще одну грань таланту письменника, уберегло б його від завчасної смерті.

7. Літературна діяльність - понад 150 років пройшло від смерті М. Гоголя. Але літературний спадок письменника й до цього часу привертає увагу читачів. Він чітко вирізняється на фоні тодішніх видань самобутністю, народністю, яскравістю, чим заслуговує уваги й поваги критиків та письменників. Безумовно, не всі твори являються однаково захоплюючими, образними, доступними для сприймання пересічним читачем. Та варто пам’ятати, що був час становлення, розквіту творчості. І через певний збіг обставин настав період виснаження автора. Ім’я Миколи Васильовича Гоголя не відійшло в забуття, він належить до когорти кращих українських і російських письменників, твори яких лишаються цікавими й актуальними через століття.

8. Остання путь - на мою думку, М. Гоголь помер як християнин, тому ми маємо дати його душі спокій. Життя не можна прожити ще раз, минулого не повернути. Микола Гоголь пізнав чимало випробувань у житті, нелегким був і його кінець. Він непросто увійшов у цей світ, був людиною-таємницею протягом життя, і після смерті залишив нам загадку, що навряд чи матиме колись беззаперечну відгадку. Від народження доля випробовувала письменника, готуючи час від часу нові удари, що іноді ставали фатальними.

Працюючи в бібліотеці та аналізуючи зібраний матеріал, я помітила, що в житті Миколи Васильовича практично від самого народження була присутня ще одна складова долі, яка існувала не сама по собі, не обмежувалася часовим періодом, співіснувала з Гоголем як безпосередньо, так і опосередковано. Значною мірою саме ця складова вплинула на характер найпопулярніших творів письменника, додавши їм динаміки, колориту, образності, безсмертя. Такою складовою виявився театр.

Для мене особисто Гоголь був людиною непересічною, людиною незвичайної долі, яка заслуговує на нашу увагу. І найкращим доказом нашої любові й поваги буде знайомство з творами письменника та героями його повістей, шанобливе ставлення до речей, які пам’ятають Гоголя вже близько 200 років.

“Здатність вигадки та творчості є надто високою здатністю й дається одним лише всесвітнім геніям, поява котрих занадто рідкісна на землі”, - говорив М.В. Гоголь про людей талановитих. На мій погляд, автор слів і сам належав до тієї рідкісної когорти геніїв-літераторів.

Упевнена, що творчість Гоголя залишиться актуальною ще не одне століття. І нам сьогодні залишається берегти спадщину Гоголів-Яновських і виконувати настанову Миколи Гоголя: “Будьте живі, а не мертві душі”.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.