ЗЛОЧИН І КАРА В ЛІТЕРАТУРНІЙ РЕЦЕПЦІЇ М.В. ГОГОЛЯ (ЗА ПОВІСТЮ ТАРАС БУЛЬБА) - Тези робіт

ЗЛОЧИН І КАРА В ЛІТЕРАТУРНІЙ РЕЦЕПЦІЇ М.В. ГОГОЛЯ (ЗА ПОВІСТЮ ТАРАС БУЛЬБА) - Тези робіт

Душкевич Катерина Володимирівна

учениця 9 класу Хмельницької гімназії № 1 ім. В.Д. Красицького

Микола Васильович Гоголь посідає почесне місце в світовій художній літературі, його 200-річний ювілей від дня народження у 2009 році відзначатиме не тільки Україна, а й все прогресивне людство.

Його творчість залишила дуже глибокий слід в історії українського культурного і національного життя. Він був великим співцем Гетьманської України і козацьких традицій.

Хто не зачитувався чудовими творами цього письменника?! Хто, читаючи повість “Тарас Бульба”, не відчував гордості за те, що він є нащадком вільних, сміливих лицарів - українських козаків?! Козацька доба - одна із найдивовижніших сторінок багатовікової історії українського народу. Вона бентежить розум людей, які не байдужі до чаруючої слави козацтва. Бентежила вона і Гоголя.

Головний інтерес повісті “Тарас Бульба” - у зображенні сильних, могутніх, богатирських характерів із народу, що повстав в ім’я незалежності і національної гідності. Саме тому в основу повісті покладена патріотична ідея, ідея самовідданого служіння Вітчизні. А особиста тема, тема кохання, розвивається лише на визначеному етапі оповіді паралельно головній темі як контраст, який виразніше підкреслює велику соціальну ідею.

Читаючи повість, ми замислюємося й над тим, для чого народжується людина і чи має будь-хто право позбавити її життя? Адже Бог дав, і тільки Бог може його забрати! А Тарас Бульба вбиває свого сина і тим самим порушує Божу заповідь “Не вбий”. З огляду на мораль заповіді, цей вчинок - злочин, а той, хто вчинив його, - злочинець. Та хто ж наважиться назвати Тараса Бульбу, який втілює в собі найкращі риси національного характеру, злочинцем?! Як же так сталося, що син його, славний козак Андрій, зрадив козацтво і опинився перед смертоносним дулом рушниці батька?

Ці питання потребують відповіді, тому мета моєї роботи передбачає осмислення ступеня моральності внутрішніх якостей Тараса Бульби та його сина в контексті ставлення до рідної землі, до січового товариства.

На основі визначеної мети основними завданнями є:

- осягнення витоків зради Андрія;

- мотивування правочинності вбивства батьком сина з урахуванням законів козацтва.

М.В. Гоголь поставив перед собою глобальне над-завдання: показати всю міру відповідальності людини за вибір своїх дій перед народом, перед своєю совістю та честю. І щоб створити такий монументальний, правдивий образ Запорозької Січі, автор використав “життєдайні джерела, що б’ють з глибин конкретної дійсності”. Гоголь не побоявся розкрити історичну правду, показуючи всю жорстокість запорозьких козаків щодо іновірців: “Весь польський південний захід став жертвою страху... Все, що мало рятуватись, рятувалося”, бо наступали запорожці. “Пожежі охоплювали села; худобу й коней, яких не гнали з військом, вибивали тут-таки на місці. Здавалося, більше бенкетували вони, ніж здійснювали похід свій. Дибом стало б нині волосся від тих страшних пам’яток лютості напівдикої доби, які рознесли скрізь запорожці. Повбивані немовлята, відрізані груди в жінок, здерті шкіри з ніг по коліна у випущеного на волю, - одно слово, повною мірою сплачували козаки колишні борги”. Вражає читача-естета жорстокість і лютість козаків, але читач-історик розуміє, що доба, коли безперервно точаться війни, не може не бути жорстокою.

І тому, описуючи акт вбивства сина батьком як закономірний, М.В. Гоголь виходить із об’єктивних соціально-історичних обставин, що дозволило йому правильно оцінити своєрідний прояв глибинної суті героя. Якщо не враховувати або заперечувати такий підхід до розуміння убивства батьком рідного сина, тоді Тарас Бульба, дійсно, - жорстокий злодій.

Таким чином, висловлюючи судження про героя, потрібно враховувати моральні закони часу, коли він жив. Тарас Бульба - це соціально-психологічний тип епохи. В його образі концентруються характерні для українського козацтва принципи, кодекс честі і колорит епохи, хоч “грубої і жорстокої”, але лицарської доби, яка вимагала саме такого типу героя.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.