ВИТОКИ СКУПОСТІ ЯК ПАТОЛОГІЧНОЇ ПРИСТРАСТІ ДО НАКОПИЧЕННЯ У ВІДОМИХ ПЕРСОНАЖІВ ІЗ СВІТОВОЇ ТА УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ (ГОГОЛЬ, БАЛЬЗАК, КАРПЕНКО-КАРИЙ) - Тези робіт

ВИТОКИ СКУПОСТІ ЯК ПАТОЛОГІЧНОЇ ПРИСТРАСТІ ДО НАКОПИЧЕННЯ У ВІДОМИХ ПЕРСОНАЖІВ ІЗ СВІТОВОЇ ТА УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ (ГОГОЛЬ, БАЛЬЗАК, КАРПЕНКО-КАРИЙ) - Тези робіт

Стрільчик Богдан Андрійович

учень 10 класу Івано-Франківського обласного ліцею-інтернату для обдарованих дітей із сільської місцевості

Образ скупого у світовій літературі - один з найпоширеніших (Шейлок Шекспіра, Гобсек Бальзака, Альона Іванівна Достоєвського, Скрудж Діккенса, Барон Пушкіна, Плюшкін Гоголя та інші).

Збагачення, як другорядна тема ХІХ століття, сьогодні стає все більш актуальною: у боротьбі уявних та справжніх цінностей матеріальне все частіше бере верх.

То невже перелік скупих буде зростати? Будь-який історик зазначить, що майбутнє починається в минулому.

Актуальність дослідження - виявити фактори, які призводять до появи скупості як патологічної пристрасті на прикладі відомих персонажів із світової та української літератури.

Об’єкт дослідження - процес деградації людини у творах М. Гоголя “Мертві душі”, О. Бальзака “Гобсек”, І. Карпенка- Карого “Хазяїн”.

Предмет дослідження - прямі та опосередковані авторські посилання у текстах на фактори “руйнівного” впливу на особистість, що призводять до появи скнар.

Мета пропонованої роботи - шляхом порівняння відомих у світовій літературі образів скупих виявити причини перевтілення людини у скнару.

Методологія - порівняльний аналіз типологічно подібних художніх образів, осмислення категорії художнього простору за Ю.М. Лотманом, сприйняття людини як мікрокосмосу, де діє закон рівноваги (“ніщо не виникає з нічого і не зникає в нікуди”).

Наукова новизна - визначення небезпечних для особистості факторів, що призводять до розвитку скупості, як спроба попередження людству ХХІ століття.

Завдання:

- встановити типологічні відповідності у висвітленні Плюшкіна, Гобсека і Пузиря;

- мотивувати та обґрунтувати перетворення персонажів на скнар;

- виявити та систематизувати причини появи людей-скнар.

Розкриваючи драматичний і динамічний процес деградації,

письменники порушили одну з вічних проблем, з якою стикається людство.

Вони доводять, що капіталіст-землевласник, ненаситний потяг якого до наживи стає самоціллю, перетворюється на моральну потвору, на велике “ніщо”. Починаючи лихварем, в мороці Нічого зникає золотий ідол, філософ, створіння шляхетне і нице - Гобсек. Жива душа Плюшкіна, колишнього сім’янина, “мудрого скупого”, найбагатшого поміщика у творі Гоголя, стає мертвою. Він деградує до найстрашнішої живої людської руїни.

Таким чином, текстуальні порівняння скупих у Гоголя, Бальзака, Карпенка-Карого дають можливість визначити основні причини переродження людини у скнару:

• суспільне середовище;

• виховання, світогляд, система цінностей;

• нехтування суспільною мораллю, загальнолюдськими цінностями;

• хибне життєве кредо;

• негативне смислове навантаження імені;

• спосіб життя (самотність, ізольованість від суспільства);

• професія;

• вік;

• окремі вади людини (наприклад, заздрість, надмірна заощадливість, егоїзм, самозакоханість).

Перелічені причини дають можливість зробити висновок, що поштовхом до переродження людини у скнару може стати чимало факторів, а витоки появи скупих у творах митців не є надуманими.

Культ матеріального найбільше нівечить душу людини. Основні причини духовної деградації - неосмислене безцільне людське буття, проблеми виховання та ринкові суспільні відносини. Інші ж фактори лише прискорюють цей процес, вони супроводжують протягом життя не одне покоління.

Тому Гоголя, Бальзака, Карпенка-Карого можна назвати нашими сучасниками. А ліками від жахливої скупості сьогодні може стати прочитання творів цих митців.


Віртуальна читальня Зарубіжної літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.