МІСЦЕ В ЛІСІ - ТУМАС ЙОСТА ТРАНСТРЕМЕР - ШВЕЦІЯ - СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА В ЮНАЦЬКОМУ ЧИТАННІ - посібник-хрестоматія

МІСЦЕ В ЛІСІ - ТУМАС ЙОСТА ТРАНСТРЕМЕР - ШВЕЦІЯ - СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА В ЮНАЦЬКОМУ ЧИТАННІ - посібник-хрестоматія

По дорозі туди була пара переляканих крил, що гуртувалися, — оце й усе. Ти ідеш на самоті. Високий будинок, збудований всуціль із тріщин, будинок, що вічно хитається, але не може впасти. Тисячосильне сонце випливає крізь тріщину дому. У цій грі світла закон гравітації діє навпаки: будинок тримається якорем за небо, щоб не впасти, і падатиме вгору. Там ти можеш розвернутись. Там ти можеш горювати. Там ти можеш зустрітися з декотрими старими правдами, що зачинені в комірчині. Ролі, які я маю й ношу глибоко в собі, виринають, висять, наче висохлі черепи у батьківській хатинці на якомусь загубленому меланезійському острівці. Дитяча аура кружляє навколо огидних трофеїв.

Так м’яко в лісі!

(Переклад Дмитра Павличка)

Ключові компетентності

Спілкування державною мовою. 1. Прочитайте поезії Т. Й. Транстремера “Ранок і в’їзд” і “Шторм”. Розкрийте пряме й переносне значення назв. 2. Розкрийте значення метафори “морська чайка — шкіпер сонця”. 3. Які асоціації викликає у вас образ “чорно-зелена фортеця вересневого моря”? 4. Рокзрийте пряме і переносне значення назви твору “Романські арки”. Математична компетентність. 5. Вільні вірші Транстремера мовою оригіналу є неримованими. Вибудуйте гіпотезу, що станеться, якщо перекладачі спробують заримувати такі вірші. Компетентності в природничих науках і технологіях. 6. Які наслідки людської діяльності в природному середовищі відображені у поезіях Транстремера? Як до них ставиться автор? Інфомаційно-цифрова компетентність. 7. Напишіть відгук на одну з прочитаних поезій Т. Й. Транстремера для публікації у соціальній мережі. 8. З допомогою Інтернету перевірте, чи є у вільному доступі українські переклади поезій Т. Й. Транстремера, а також твори його співвітчизників — поетів Ґуннара Екельофа і Йорана Сонневі. Підготуйте виразне читання знайдених вами позапрограмових творів поета. 9. Створіть буктрейлер до поезії Т. Й. Транстремера. Уміння вчитися. 10. Знайдіть і випишіть імена інших шведських письменників, які отримали Нобелівську премію з літератури. Чи знайомі ви з їхньою творчістю? Ініціативність і підприємливість. 11. Створіть рекламний плакат до літературного вечора, присвяченого поезії Т. Й. Транстремера. 12. Створіть макет обкладинки збірки поезій Т. Й. Транстремера, які вивчаються за програмою. Соціальна та громадянська компетентності. 13. Проведіть опитування серед однокласників: якби сьогодні створювали антологію поезії ХХ ст. і потрібно було б вибрати лише один вірш Т. Й. Транстремера, який би вони обрали і чому? Укладіть зміст антології з найбільш популярних за опитуванням творів. 14. Намалюйте словесний портрет Т. Й. Транстремера — громадянина за його поезіями. Обізнаність та самовираження у сфері культури. 15. З допомогою Інтернету дізнайтеся, у чому полягають особливості двох симфоній Гайдна № 45 фа-дієз мінор (“Прощальна симфонія”) та № 94 соль мажор (“Сюрприз”), а також що означає музичний термін “алегро”. Поясніть, чому поет згадує саме ці твори. 16. Поміркуйте, чи міг ліричний герой вірша “Алегро” грати одну з цих двох симфоній? Поясніть свою думку. Екологічна грамотність і здорове життя. 17. Як історія про реабілітацію поета після інсульту вплинула на ваше ставлення до цієї хвороби та збереження здоров’я?

Предметні компетентності

Знання. 18. Назвіть, у яких національних літературах та/або літературних напрямах і стилях розробили/розробляють жанри хайку та вірша у прозі. 19. Як у поезії Т Й. Транстремера реалізується зв’язок національних традицій і сучасних тенденцій розвитку літератури? Діяльність. 20. Визначте особливості індивідуального стилю Т. Й. Транстремера. 21. Порівняйте ліризм поезій Т. Й. Транстремера “Ранок і від’їзд” та “Шторм” із “Осінньою піснею” П. Верлена й “Голосівками” А. Рембо. Цінності. 22. Знайдіть у наведених поезіях образи буденного життя, витлумачте їхню символічність. 23. Чи наголошує Т. Й. Транстремер на збереженні загальнолюдського культурного надбання? Які цінності є важливими для поета? Проілюструйте відповіді рядками з поезій.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.