ГОЛОСІВКИ - Артюр Рембо - Перехід до модернізму. Взаємодія символізму та імпресіонізму в ліриці - Хрестоматія 10 клас

ГОЛОСІВКИ - Артюр Рембо - Перехід до модернізму. Взаємодія символізму та імпресіонізму в ліриці - Хрестоматія 10 клас

Попри надзвичайно коротке творче життя, менш як 5 років, Артюр Рембо зробив вагомий внесок у розвиток світової поезії. Природне обдарування, зацікавлення поезією парнасців, наполегливі пошуки унікальної формули для відтворення багатозначності світу забезпечили стрімке сходження до поетичних вершин.

У своїх творах А. Рембо викриває міщанську мораль, лицемірство (“Присідання”, “Засідателі”, “Моя циганерія”, “Бідняки у храмі”), у поезіях знаходять відгук події франко-прусської війни (“Зло”, “Той, що спить в улоговині”), Паризької комуни (“Воєнний гімн Парижа”, “Руки Жанни-Марі”, “Паризька оргія, або Париж заселяється знову”). Написані у цей період твори засвідчують символістські шукання А. Рембо.

Крах Паризької комуни призводить до пошуків поезії, яка підноситься над рутинним життям. У мистецтві А. Рембо вбачав шлях до справжньої свободи особистості. На його думку, саме поет може досягти стану пророка-ясновидця й осягнути універсальність буття світу.

Творчою реалізацією теорії яснобачення став написаний влітку 1872 р. вірш “П'яний корабель”. Яскравим зразком символістського письма є сонет “Голосівки”. А. Рембо шукає “відповідності” між протилежними явищами життя. Слово, яке розпадається на звуки і кольори, втрачає своє смислове навантаження, перетворюється на символ таємничих марень поета-ясновидця.

Артюр Рембо став знаменитим поетом, коли йому навіть не виповнилося 20 років. Однак найбільшої слави його вірші зажили вже після смерті автора.

ГОЛОСІВКИ

А чорне, біле Е, червоне І, зелене

У, синє О - про вас я нині б розповів:

А - чорних мух корсет, довкола смітників

Кружляння їх прудке, дзижчання тороплене;

Е - шатра в білій млі, списи льодовиків,

Ранкових випарів тремтіння незбагненне;

І - пурпур, крові струм, прекрасних уст шалене,

Сп’яніле каяття або нестримний гнів;

У - жмури на морях, божественно глибокі,

І спокій пасовищ, зморщок мудрий спокій –

Печать присвячених алхімії ночей;

О - неземна сурма, де скрито скрегіт гострий,

Мовчання Янголів, світів безмовний простір,

Омега, блиск його фіалкових Очей.

Переклад Григорія КочураНа нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.