Константи Ільдефонс Галчинський (1905-1953) - ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА В ЄВРОПЕЙСЬКІЙ ПОЕЗІЇ - БИЛИНИ І БАЛАДИ - Хрестоматія 7 клас

Константи Ільдефонс Галчинський (1905-1953) - ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА В ЄВРОПЕЙСЬКІЙ ПОЕЗІЇ - БИЛИНИ І БАЛАДИ - Хрестоматія 7 клас

Польський поет Константи Ільдефонс Галчинський народився 23 січня 1905 р. у Варшаві в сім'ї залізничного техніка. Коли розпочалася Перша світова війна, родина Галчинських разом із залізничним відомством була евакуйована в Москву. Там хлопець навчався у школі Польського комітету, яка була острівцем польської культури в Москві. По закінченні війни Галчинські повернулись на Батьківщину. Константи вступив на відділення класичної англійської філології Варшавського університету. Як зазначив перекладач віршів Галчинського Роман Лубківський, гуманітарна освіта дала Галчинському «не лише знання зі світової культури та мистецтва, а й змогу відчути поезію ніби зсередини, блискуче оволодіти прийомами віршування — від гекзаметра до верлібру». Друкуватися почав з 1923 р., входив до літературного угруповання «Квадрига». У 1930 р. Галчинський одружився з Наталією Аваловою, кохання до якої проніс через усе своє життя. У '1931-1933 рр. він був референтом з питань культури в польському консульстві в Берліні. Тут він написав один зі своїх найкращих творів — поему «Бал у Соломона», пройняту болем і стурбованістю за людину і людство.

У 1934-1936 рр. Галчинський з дружиною живуть у Вільнюсі, де народилася його дочка Kipa. З дочкою і дружиною пов’‎язані найкращі моменти життя поета, злет його поетичної творчості. У 1936 р. Галчинський повернувся до Варшави. У тому ж році він опублікував вірш «Скумбрія в томаті», гірку сатиру на поляків, які не переймаються єдністю держави. У 1937 р. вийшла друком збірка Галчинського «Поетичні твори». Напередодні Другої світової війни Галчинський, як і більшість європейських письменників, розмірковує про відповідальність інтелігенції за долю світу.

На початку Другої світової війни Галчинський був мобілізований до війська, брав участь у Вересневій кампанії. 17 вересня 1939 р. поет потрапив у полон і шість страшних років провів за колючим дротом таборів для військовополонених. Збереглося чимало табірних поезій Галчинського. Деякі вірші — «Пісня про солдатів з Вестерплятте», «Сон солдата», «Лист полоненого» — манівцями доходять до Наталі Галчинської, дружини поета. Вірші поширювали в списках, передавали з уст в уста. Після звільнення поет поневірявся Європою, а 1946 р. повернувся на батьківщину і оселився в Кракові. Там він співпрацює з часописом «Przekrój», у якому друкує свої відомі «Листи з фіалкою» й мініатюри для театру «Зелена гуска». Пізніше родина Галчинських переїхала до Варшави. У виснажені війною Польщі видатний поет не міг знайти ані літературних, ані інших заробітків. Випробування воєнних років, злидні і неспроможність гідно утримувати родину призвели до того, що після кількох інфарктів Константи Ільдефонс Галчинський помер. Був похований на варшавському військовому цвинтарі «Повонзки».

Як це часто буває з талантами, визнання знайшло поета після смерті. У наші дні Галчинський — один з улюбленіших поетів сучасної Польщі. На його честь влаштовують фестивалі, називають школи і кораблі. Чимало віршів поета покладено на музику. Улюбленою піснею поляків став і тужливий вірш, присвячений дружині, перлина лірики Галчинського, — «Лист полоненого».На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.