ФОЛЬКЛОРНІ БАЛАДИ - БИЛИНИ І БАЛАДИ - Хрестоматія 7 клас

ФОЛЬКЛОРНІ БАЛАДИ - БИЛИНИ І БАЛАДИ - Хрестоматія 7 клас

ФОЛЬКЛОРНА БАЛАДА

Фольклорна балада (Прованс, ballada, від ballar— танцювати) — ліро-епічний жанр усної народної творчості з динамічним сюжетом, з трагічною, часто фантастичною розв’‎язкою. Для балади притаманний своєрідний сюжет, у якому драматичне загострення конфлікту поєднується з психологічним зображенням внутрішнього світу героя, його почуттів, переживань; стрімкий розвиток подій, діалог.

Балада виникла у XII столітті в народному мистецтві Провансу. Первісно — це танцювально-хорова пісня середньовічної поезії Західної Європи з чіткою строфічною організацією. Пізніше — це невеликий фабульний твір, в основі якого лежить певна незвичайна пригода. Тому баладу часто називали маленькою поемою.

Балада про короля Ліра та його дочок

Сказання про короля Ліра і його дочок належать до числа найдавніших британських балад. Уперше їх літературну обробку здійснив англійський літописець Джеффрі Монмутський у своїй латиномовній «Історії Британії» (1135). За Джеффрі Монмутським, король Лір жив у VII столітті до н. е., правив шістдесят років, а на схилі життя схотів визначити, якій доньці віддати кращу частину спадщини. На питання про любов до батька молодша донька Ліра, Корделія, відповіла занадто стримано. Розлючний батько вигнав доньку з дому. Горда Корделія вирушила у вигнання до Франції, де з нею побрався тамтешній король Аганіпп.

Чоловіки старших дочок повстали та відібрали в короля Ліра владу. Лір переправився до Франції, помирився з Корделією і з її допомогою повернув собі владу. Після смерті Ліра Корделія правила ще п’‎ять років, а потім була скинута з престолу племінниками, синами старших сестер. В ув'язненні вона вкоротила собі віку. Племінники Корделії поділили владу над Британією, однак один з них порушив клятву і почав війну. Він зазнав поразки та загинув, а його двоюрідний брат Кунедагій став королем усієї Британії і «тридцять три роки зі славою утримував її за собою».

Згодом переказ цієї легенди вже англійською мовою трапляється в багатьох віршованих хроніках: від поеми Лайамона «Брут» (бл. 1200) до знаменитих «Хронік» Рафаеля Холіншеда (1577), які пізніше використав Вільям Шекспір як джерело створення своїх трагедій «Макбет» та «Король Лір» тощо.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.