Булат Окуджава (1924-1997) - ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА В ЄВРОПЕЙСЬКІЙ ПОЕЗІЇ - БИЛИНИ І БАЛАДИ - Хрестоматія 7 клас
Булат Шалвович Окуджава народився 9 травня 1924 р. в Москві в сім’ї партійних працівників. У 1934 році разом з батьками переїхав до Нижнього Тагілу, де батька, першого секретаря міськкому партії, заарештували й розстріляли. Матір за політичним звинуваченням заслали в карагандинський табір.
Разом із братом Окуджава жив у бабусі в Тбілісі. У шкільні роки, з 14-річного віку, був статистом і робітником сцени в театрі, працював слюсарем, на початку німецько-радянської війни — токарем на оборонному заводі. У 1942 р. після дев’ятого класу добровольцем пішов на війну. Служив у запасному мінометному дивізіоні, потім після двох місяців навчання був відправлений на Північнокавказький фронт. Пройшов сувору військову школу мінометника, потім — радиста важкої артилерії. Був поранений.
У 1945 р. Окуджава демобілізувався і повернувся до Тбілісі, де екстерном закінчив середню школу і вступив на філологічний факультет Тбіліського університету. Після його закінчення вчителював у Калузькій області та в Калузі. Там же, у Калузі, в 1956 р. вийшов перший збірник віршів Булата Окуджави — «Лірика».
У 1955 р. були реабілітовані його батьки. З 1956 року Окуджава жив у Москві й працював у видавництві «Молода гвардія», відтак — завідувачем відділу поезії в «Літературній газеті».
Булат Окуджава є автором понад 800 віршів, чимало з яких стали піснями. Магнітофонні записи його виступів розходилися по країні в тисячах примірників. Його пісні звучали в кінофільмах і спектаклях, в концертних програмах, в теле- і радіопередачах.
Булат Окуджава став основоположником жанру авторської пісні. Концерти Окуджави проходили в Болгарії, Австрії, Великобританії, Угорщині Австралії, Ізраїлі, Іспанії, Італії, Канаді, Франції, Німеччині, Польщі, США, Фінляндії, Швеції, Югославії, Японії. Його твори перекладені мовами багатьох народів світу й видані в різних країнах.
Помер Булат Окуджава 12 червня 1997 року в Парижі. Похований на Ваганьківському кладовищі в Москві. Твори не загубились у часі, а продовжують жити і сьогодні, їх залюбки виконують сучасні артисти і шанувальники його творчості.
До побачення, хлопчики. Фото часів німецько-радянської війни