Редьярд Кіплінг (1865-1936) - ДУХОВНЕ ВИПРОБУВАННЯ ЛЮДИНИ - БИЛИНИ І БАЛАДИ - Хрестоматія 7 клас
Англійський письменник Редьярд Кіплінг народився 1865 р. в індійському місті Бомбей (нині — Мумбай). Його батько, фахівець з історії мистецтва, спочатку був викладачем у бомбейській художній школі, а згодом отримав призначення на посаду куратора Музею індійського мистецтва в Лахорі. Обидва дідусі Редьярда були священиками. Незвичне ім'я хлопчика походило від назви озера Редьярд в англійському графстві Стаффордшир, де познайомилися його батьки. Няня-індіанка навчила маленького Редьярда розмовляти мовою гінді, ознайомила з індійськими казками про тварин.
У 6 років хлопчика разом із сестрою відправили на навчання в Англію. Спочатку вони жили в прийомній сім’ї, а згодом Редьярда перевели у військову школу «Юнайтед сервіс коледж», створену спеціально для дітей, чиї батьки служили в колоніях. Директор коледжу і друг сім’ї Кіплінгів швидко розпізнав і почав заохочувати літературні здібності свого вихованця. У 1882 р. 16-річний Редьярд повернувся до Індії, де працював помічником редактора в лахорській газеті та почав писати свої перші оповідання. Щорічні відпустки в Гімалаях стали джерелом багатьох творів письменника. У 1986-1988 рр. виходять перші збірки його оповідань і віршів.
У 1889 р. Кіплінг, який уже став одним з найпопулярніших письменників свого часу, знову приїхав до Англії. У 1890 р. Кіплінга запросили до Сполучених Штатів, де він прожив кілька років. У 1892 р. Кіплінг одружився із сестрою американського письменника і видавця У. Балестьє — Кароліною. У 1894 р. вийшло перше видання найвідомішого твору Редьярда Кіплінга — «Книги джунглів». У 1896 р. разом із дружиною він повернувся до Англії.
У 1900 р. Кіплінг як спеціальний кореспондент при штабі англійської армії перебував у Південній Африці, де став свідком подій англо-бурської війни.
На вершині слави та багатства Кіплінг уникав популярності, відмовився від звання поета-лауреата і багатьох почестей. У1897 р. він оселився у селищі Роттінгдін у графстві Сассекс.
У 1907 р. Джозеф Редьярд Кіплінг став першим англійським письменником — лауреатом Нобелівської премії.
Під час Першої світової війни, у 1915 р., у своєму першому бою у Франції пропав безвісти єдиний син Кіплінга, вісімнадцятирічний Джон (у сімї його називали Джеком). Тривалий час сім’я жила, сподіваючись розшукати його в німецьких таборах для військовополонених. До пошуків залучили високопоставлених друзів Кіплінга, але все було марно. Так само марними виявились і численні спроби відшукати тіло юнака. Горе батька посилювалось усвідомленням того, що, по суті, він сам був винен у смерті сина. У Джона Кіплінга з дитинства був дуже поганий зір, і хлопця не могли офіційно призвати на військову службу. Однак батько, який сам виріс в офіцерському середовищі й закінчив військову школу, спочатку відправив його навчатись у Веллінгтон — коледж з військовим нахилом, а згодом використав усі свої зв'язки для того, щоб сина прийняли в Ірландську гвардію. Кіплінг дуже любив свого довгоочікуваного сина, і найкращим підтвердженням цього є його листи, написані Джонові у Веллінгтон, які дихають ніжною турботою про хлопчика, та його вірш «Якщо...» і «Син мій Джек», присвячені синові.
Після загибелі сина здоров'я Кіплінга істотно погіршилося. Письменник продовжував видавати збірки своїх вибраних творів, нові книги — поезію та прозу, а також документальні нариси, переважно про війну. Помер Редьярд Кіплінг у 1936 р. Його труну, накриту британським прапором, несли прем’єр-міністр і фельдмаршал Великобританії, а телеграми зі співчуттям надіслали король, королева та інші члени королівської династії.
Редьярд Кіплінг із сином
Джон (Джек) Кіплінг