Шолом-Алейхем (1859-1916) - ДРУЖБА І КОХАННЯ - БИЛИНИ І БАЛАДИ - Хрестоматія 7 клас

Шолом-Алейхем (1859-1916) - ДРУЖБА І КОХАННЯ - БИЛИНИ І БАЛАДИ - Хрестоматія 7 клас

Шолом-Алейхем — видатний єврейський письменник. Його справжнє ім’‎я — Шолом (Соломон) Нохумович (Наумович) Рабинович. Псевдонім «Шолом-Алейхем» у перекладі з їдишу означає «мир вам».

Шолом-Алейхем народився в українському містечку Переяславі (нині — Переяслав-Хмельницький Київської обл.). Ще дитиною Соломон втратив матір, батько привів у дім сварливу мачуху з Бердичева, яка з першого ж дня незлюбила насмішкуватого пасинка. Хлопчик ретельно записував щедрий «фольклор» своєї мачухи. Згодом серед цих записів з'являються і нотатки цікавих історій, жартів, бувальщин.

Початкову освіту хлопчик здобув у хедері — єврейській релігійній школі. Потім навчався в повітовому училищі.

З 1876 р. Шолом-Алейхем працює домашнім учителем у єврейського магната Елімелеха Лоєва. У 1880-1882 рр. Шолом-Алейхем — громадський рабин у місті Лубни. Після одруження з донькою Лоєва Ольгою в 1883-1887 живе і працює у Білій Церкві.

Літературна діяльність Шолом-Алейхема розпочалася наприкінці 1870-х рр., коли в періодичних виданнях було опубліковано кілька кореспонденцій і статей мовою їдиш. Перші художні твори — повість «Два камені» та оповідання «Вибори» (1883 р.). Тоді ж уперше він підписався псевдонімом Шолом-Алейхем.

Поява Шолом-Алейхема знаменувала нову сторінку в розвитку новітньої прози мовою їдиш. Головні герої Шолом-Алейхема — бідні «маленькі люди», які, незважаючи на важке, злиденне життя, з оптимізмом дивляться в майбутнє, з гумором оцінюють своє становище, вірять у справедливість та мудрість Творця.

У 1887-1890, 1893-1905 рр. Шолом-Алейхем живе в Києві, де займається торговельними справами. Після єврейських погромів, організованих у 1905 р. в Києві російськими чорносотенцями, Шолом-Алейхем виїхав до Львова. Тут він з великим успіхом виступав на вечорах з читанням своїх оповідань та монологів. У січні 1906 р. він писав своєму другові: «Я читаю свої твори, маленькі ескізи, казки про Касрилівку, Мазепівку, Бердичів тощо, публіка вмирає від сміху...»

Згодом Щолом-Алейхем переїздить до США, а в 1907 р. — до Женеви, де була видана перша частина повісті «Хлопчик Мотл». З 1908 р. письменник живе в Росії, Німеччині, Швейцарії, Австрії, Італії, Данії. У 1915 р. Шолом-Алейхем остаточно переїздить до Нью-Йорка. В останні роки життя Шолом-Алейхем завершив працю над «Тев’‎є-молочарем», «Менахемом-Мендлом», «Хлопчиком Мотлом». Він написав цикл оповідань, комедію «Крупний виграш», автобіографічний роман «З ярмарку».

Творчість письменника забарвлена українським колоритом, у творах подано описи української природи, використано українську лексику, фольклор. Більшість подій, про які пише Шолом-Алейхем, відбуваються в Україні. Утім, українські міста та їх населення у творах Шолома-Алейхема відіграють хіба що роль декорацій, ні тлі яких розгортається драма єврейської громади. Часом він давав містам і містечкам умовні назви: Київ — Єгупець, Бердичів — Касрилівка, Боярка — Бойберик, Одеса — Чорноморськ, а Росія — тітка Рейзя. Однак навіть окремі штрихи, якими він змальовував оточення єврейської громади, є цінними для нас, бо нанесені рукою очевидця. До того ж вони переважно надзвичайно влучні.

Останні роки письменник жив у США, помер у Нью-Йорку (похований на Бруклінському цвинтарі).