Айзек Азімов (1920-1992) - СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА. Я І СВІТ - Хрестоматія 7 клас

Айзек Азімов (1920-1992) - СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА. Я І СВІТ - Хрестоматія 7 клас

Айзек Азімов (справжнє ім’‎я — Ісак Юдович Азімов) — американський письменник-фантаст єврейського походження, популяризатор науки, за фахом біохімік. Автор близько 500 книг, в основному художніх (насамперед у жанрі наукової фантастики, але також і в інших жанрах: фентезі, детектив, гумор) і науково-популярних (в найрізноманітніших галузях — від астрономії і генетики до історії та літературознавства). Багаторазовий лауреат премій «Хьюго» і «Неб’‎юла». Деякі терміни з його творів — robotics (робототехніка, роботіка), positronic (позитронний), psychohistory(психоісторія, наука про поведінку великих груп людей) — міцно увійшли в англійську та інші мови. В англо-американській літературній традиції Азімова разом з Артуром Кларком і Робертом Хайнлайном відносять до «великої трійки» письменників-фантастів.

Айзек Азімов народився 2 січня 1920 р. в містечку Петровичі Мстиславського повіту Могилівської області Білорусі (нині — Смоленська обл. Росії) в єврейській родині. Його батьки, Хана-Рахіль Ісаківна Берман і Юда Аронович Азімов, були мельниками. Назвали його на честь покійного діда по матері, Ісака Бермана.

Як сам Азімов вказує в автобіографіях, його рідною і єдиною мовою в дитинстві була їдиш; російською з ним в родині не розмовляли. З художньої ж літератури в ранні роки він ріс в основному на оповіданнях Шолом-Алейхема. У 1923 батьки вивезли його в США («у валізі», як він сам висловлювався). Азімови оселилися в Брукліні й через кілька років відкрили кондитерський магазин.

У 5 років Айзек Азімов пішов до школи. Після закінчення десятого класу в 1935 р., 15-річний Азімов вступив до Seth Low Junior College, але через рік цей коледж закрився. Тоді Азімов вступив на хімічний факультет Колумбійського університету в Нью-Йорку, де в 1939 р. здобув ступінь бакалавра, а в 1941 р. — магістра з хімії і вступив до аспірантури. Однак у 1942 р. він виїхав до Філадельфії, щоб працювати хіміком на Філадельфійської судноверфі для армії. Разом з ним там же працював і інший письменник-фантаст Роберт Хайнлайн. У лютому 1942 р., у Валентинів день, Азімов зустрівся з Гертруд Блюгерман. 26 липня вони одружилися. Від цього шлюбу народився син Дейвід і дочка Робін Джоен.

З жовтня 1945 р. до липня 1946 р. Азімов служив в армії. Потім повернувся в Нью- Йорк і продовжив освіту. У 1948 р. закінчив аспірантуру й отримав ступінь доктора наук. У 1949 р. він влаштувався викладачем на медичний факультет Бостонського університету, де в грудні 1951 р. став асистентом, а в 1955 р. — асоційованим професором. У 1958 р. університет перестав йому платити зарплату, але формально залишив на колишній посаді. До цього моменту доходи Азімова як письменника вже перевищували його університетську зарплату. У 1979 р. йому було присвоєно звання повного професора.

У 1970 р. Азімов розлучився з дружиною і одружився із Дженет Опал Джеппсон, від шлюбу з якою дітей не було.

Помер Айзек Азімов 6 квітня 1992 р. від серцевої та ниркової недостатності.