Айзек Азімов (1920-1992) - СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА. Я І СВІТ - Хрестоматія 7 клас

Айзек Азімов (1920-1992) - СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА. Я І СВІТ - Хрестоматія 7 клас

Айзек Азімов (справжнє ім’‎я — Ісак Юдович Азімов) — американський письменник-фантаст єврейського походження, популяризатор науки, за фахом біохімік. Автор близько 500 книг, в основному художніх (насамперед у жанрі наукової фантастики, але також і в інших жанрах: фентезі, детектив, гумор) і науково-популярних (в найрізноманітніших галузях — від астрономії і генетики до історії та літературознавства). Багаторазовий лауреат премій «Хьюго» і «Неб’‎юла». Деякі терміни з його творів — robotics (робототехніка, роботіка), positronic (позитронний), psychohistory(психоісторія, наука про поведінку великих груп людей) — міцно увійшли в англійську та інші мови. В англо-американській літературній традиції Азімова разом з Артуром Кларком і Робертом Хайнлайном відносять до «великої трійки» письменників-фантастів.

Айзек Азімов народився 2 січня 1920 р. в містечку Петровичі Мстиславського повіту Могилівської області Білорусі (нині — Смоленська обл. Росії) в єврейській родині. Його батьки, Хана-Рахіль Ісаківна Берман і Юда Аронович Азімов, були мельниками. Назвали його на честь покійного діда по матері, Ісака Бермана.

Як сам Азімов вказує в автобіографіях, його рідною і єдиною мовою в дитинстві була їдиш; російською з ним в родині не розмовляли. З художньої ж літератури в ранні роки він ріс в основному на оповіданнях Шолом-Алейхема. У 1923 батьки вивезли його в США («у валізі», як він сам висловлювався). Азімови оселилися в Брукліні й через кілька років відкрили кондитерський магазин.

У 5 років Айзек Азімов пішов до школи. Після закінчення десятого класу в 1935 р., 15-річний Азімов вступив до Seth Low Junior College, але через рік цей коледж закрився. Тоді Азімов вступив на хімічний факультет Колумбійського університету в Нью-Йорку, де в 1939 р. здобув ступінь бакалавра, а в 1941 р. — магістра з хімії і вступив до аспірантури. Однак у 1942 р. він виїхав до Філадельфії, щоб працювати хіміком на Філадельфійської судноверфі для армії. Разом з ним там же працював і інший письменник-фантаст Роберт Хайнлайн. У лютому 1942 р., у Валентинів день, Азімов зустрівся з Гертруд Блюгерман. 26 липня вони одружилися. Від цього шлюбу народився син Дейвід і дочка Робін Джоен.

З жовтня 1945 р. до липня 1946 р. Азімов служив в армії. Потім повернувся в Нью- Йорк і продовжив освіту. У 1948 р. закінчив аспірантуру й отримав ступінь доктора наук. У 1949 р. він влаштувався викладачем на медичний факультет Бостонського університету, де в грудні 1951 р. став асистентом, а в 1955 р. — асоційованим професором. У 1958 р. університет перестав йому платити зарплату, але формально залишив на колишній посаді. До цього моменту доходи Азімова як письменника вже перевищували його університетську зарплату. У 1979 р. йому було присвоєно звання повного професора.

У 1970 р. Азімов розлучився з дружиною і одружився із Дженет Опал Джеппсон, від шлюбу з якою дітей не було.

Помер Айзек Азімов 6 квітня 1992 р. від серцевої та ниркової недостатності.

 На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.