ДОРОГІ ДРУЗІ - Хрестоматія

ДОРОГІ ДРУЗІ - Хрестоматія

Якщо ви допитливі й активні, цей посібник-хрестоматія стане для вас довідником, експрес-репетитором, підказкою. У ньому подані не лише всі художні твори шкільної програми із зарубіжної літератури для 9-го класу, а й стисло викладені основні теоретичні матеріали.

Перечитуючи художні твори, розглядаючи таблиці і схеми, ви зможете побачити художню літературу в широкому контексті. Адже мистецтво слова пояснює, як бачили світ різні народи в різні часи, як представники різних культур відповідали на питання про людину та смисл її життя, у чому вбачали своє призначення, як досягали своїх цілей. А найголовніше — зможете краще зрозуміти, чого прагнете ви, чим керуєтеся у своїх справах, чому можете присвятити своє життя.

Розглянемо саму книжку. Вона складається з шести розділів, кожен з яких має три блоки: теоретичний, художній та аналітичний. Теоретичний блок допоможе розібратися з різноманітними явищами художньої літератури (Просвітництво, Романтизм, Реалізм), зрозуміти їхню взаємодію (романтизму і реалізму, нових тенденцій у драматургії кінця XIX — початку XX ст., літератури XX — XXI ст.). Також у першому блоці подаються основні відомості про різні національні літератури. Це допоможе зрозуміти художні твори, підготуватися до обговорення на уроках. Теоретичні відомості стисло викладені та проілюстровані художніми текстами, тому їх буде легко запам’‎ятати.

Теоретичний матеріал у хрестоматії узагальнений у схемах і таблицях. Це допомагає виділити головне, систематизувати і запам’‎ятати інформацію. Попри те, такий спосіб подачі інформації оптимальний тоді, коли посібник-хрестоматія використовується разом з підручником. За короткий час можна повторити основні відомості, пригадати вивчене, наголосити на головному, систематизувати свої знання.

У художньому блоці містяться скорочені тексти всіх творів, передбачених шкільною програмою із зарубіжної літератури для вивчення у 9-му класі. Обсяг програмового матеріалу досить великий, тому вибрані фрагменти художніх творів зекономлять час на пошук потрібних цитат, полегшать підготовку до уроку, виступу, творчої роботи.

Запитання і завдання, вміщені в аналітичному блоці, необхідні для того, щоб розібратися з власними враженнями та емоціями, почуттями і думками, які виникали і, можливо, змінювалися впродовж читання. Вони допомагатимуть вам розмірковувати, формулювати думки і судження, висловлювати позиції, обговорювати і дискутувати, і головне — замислитися, чи впливають книжки на ваше життя.

ЯК ПРАЦЮВАТИ З ПОСІБНИКОМ

Спершу чітко визначте, з яким літературним явищем ви маєте розібратися, а тоді звертайтеся до теоретичного блоку хрестоматії. Його текст, на відміну від тексту підручника, насичений формулюваннями. їх можна використовувати як план, тези, конспект відповідної теми підручника. Вони допоможуть виокремити головне, відтворити текст, узагальнити вивчене, побудувати розгорнуту відповідь на різні питання. Якщо якесь літературне явище або термін вам незрозумілі, слід звернутися до підручника, де вони розглядаються ширше.

Після роботи з теоретичним блоком необхідно прочитати скорочений текст художнього твору. Вибрані ключові епізоди розкривають основні сюжетні лінії, ідейно-естетичний зміст твору, демонструють особливості авторського стилю.

Прочитавши твір, переходьте до рубрики «Оцінки та обговорення» в аналітичному блоці. Її питання і завдання допоможуть пояснити власне читацьке враження, зрозуміти художній твір, вибрати теми і проблеми для обговорення в класі. А також узагальнити вивчене з теми.

Якщо ви здобудете ці знання, навчитеся користуватися ними за різних обставин, то підсумковий і тематичний контроль неодмінно засвідчать ваші високі досягнення. Ви зможете легко виконувати завдання з розгорнутою відповіддю, а у майбутньому — подавати матеріал в дискусійній формі, писати відгуки та есе, виконувати власні творчі проекти. Частину цитат, особливо афористичних, варто вивчити напам’‎ять: це і не складно, і завжди знадобиться за різних життєвих обставин.

Вдумливо прочитавши кращі твори зарубіжної літератури від XVIII ст. до сучасності, ви напевне зрозумієте, чому художню літературу називають найціннішою з мистецтв.
На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.