ДЖОНАТАН СВІФТ (1667—1745) - ПРОСВІТНИЦТВО - Хрестоматія

ДЖОНАТАН СВІФТ (1667—1745) - ПРОСВІТНИЦТВО - Хрестоматія

Джонатан Свіфт — англомовний ірландський письменник, автор «Мандрів до різних далеких країн світу Лемюеля Гуллівера, спершу хірурга, а потім капітана кількох кораблів» (англ. «Travel sinto Several Remote Nationsof the Worl din Four Partsby Lemuel Gulliver, first a Surgeon, andthen aCaptain of Several Ships») — сатирико-фантастичної книжки, у якій яскраво і дотепно висміюються людські та суспільні вади.

Роман Джонатана Свіфта, над яким він працював десять років, як і майже все, написане митцем, тісно пов’‎язаний з життям Англії першої третини XVIII ст. «Мандри Гуллівера» — суворий памфлет на людство, написаний у жанрі цікавого пригодницького роману, що захоплює молодого читача й дотепер стоїть у списку книжок для дитячого читання на одному з перших місць.

Памфлет (від грец. pan — усе, phlego — палю) — публіцистичний твір на злободенну тему, в якому з особливою гостротою й експресією, часто сатирично, викривається й висміюється негативне в людині і суспільстві.

У першій частині твору захоплений ідеями епохи судновий лікар Лемюель Гуллівер вирушає в мандри й опиняється у Ліліпутії, країні маленьких чоловічків, де з ним відбуваються дивовижні події.

В оригіналі Ліліпут — Lilliput— це назва самої країни, а її мешканці називаються «ліліпутійці» — Lilliputians.

Ілюзія правдоподібності існування ліліпутів — маленьких чоловічків — служить прикриттям іронії письменника, яку тільки підсилюють казкові та фантастичні мотиви. Звертаючись езоповою мовою до конкретних проблем сучасної йому дійсності, у сатиричній формі, Свіфт висміює тут усе, що не задовольняло його в монархічній Англії. Закони, звичаї, устрій Ліліпутії це гігантська карикатура на Британію, її державний устрій, парламентські партії та нескінченні церковні чвари.

Езопова мова — вислів для позначення алегоричного, замаскованого способу висловлювання думок. Походить від імені давньогрецького поета-байкаря Езопа (VI ст. до н. е.).

Значення творчості Джонатана Свіфта є великим не лише для англійської, а й для всієї європейської літератури. Він з тих мислителів, які порушують глобальні філософські питання людського існування, людської природи, життєвого призначення людини, сенсу її буття, саморозкриття особистості.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.