ДЖОНАТАН СВІФТ 1667-1745 - ПРОСВІТНИЦТВО

ДЖОНАТАН СВІФТ 1667-1745 - ПРОСВІТНИЦТВО

Сторінки життя та творчості

Дж. Свіфт народився в Дубліні (Ірландія). Здобув богословську освіту в Дублінському університеті, але, відчувши письменницьке покликання, переїхав до Лондона (Англія), де прославився як філософ, критик і літератор. Дж. Свіфт був невтомним борцем проти несправедливих порядків буржуазного суспільства. Свої критичні позиції висловлював у статтях, памфлетах, а також в основному своєму творі - романі «Мандри Лемюеля Гуллівера» (повна назва «Мандри в різні віддалені країни світу Лемюеля Гуллівера, спочатку хірурга, а потім капітана кількох кораблів», 1721-1726). Письменник брав активну участь не тільки в культурному, а й у громадсько- політичному житті Англії. Він є одним з яскравих представників просвітницького реалізму.

Грані художнього твору

Роман «Мандри Лемюеля Гуллівера» написаний у формі подорожі, що дає можливість письменникові показати не тільки різні країни (реальні та фантастичні), а й різні типи суспільних устроїв, що є головним предметом дослідження митця. В образі Гуллівера втілено ідею просвітницького розуму. На думку Дж. Свіфта, людина повинна на власний розум і через власний досвід перевіряти все, що є довкола. Тому Гуллівер - це мислячий герой, свідомість якого стає критерієм оцінки всього. На думку письменника, людина, котра глибоко пізнає життя й саму себе, здатна змінити світ довкола. У «Мандрах Лемюеля Гуллівера» поєднано елементи сатиричного, фантастичного, соціально-політичного, філософського романів, а також утопії та антиутопії.

У фокусі критики

«Свіфт, може, і несвідомо, остеріг людей від небезпечного консерватизму: він показав усю гидотну й жах застою, рабської культури, дрібного, позбавленого ідеалів, повного безглуздого егоїзму життя» (Леся Українка).

«Своєю участю в подіях герой має відтінювати їх здебільшого абсурдність і безглуздість з просвітницького погляду. Автор прагне пробудити в читачах почуття внутрішнього опору тим обставинам, які існують як звичайні й узаконені громадською думкою, але насправді не повинні бути такими» (Борис Шалагінов).

Зустріч із текстомНа нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.