Скорочені твори 10 клас - переклад Сикало Ю.В. 2019
Микола Гоголь - Сорочинський ярмарок
Микола Гоголь - Сорочинський ярмарок
Скорочені твори 10 клас - переклад Сикало Ю.В. 2019
1832
Короткий зміст повісті з циклу "Вечори на хуторі біля Диканьки"
читається за 5 хвилин, оригінал - 1,5 год.
Описом чарівних розкошів літнього дня в Малоросії починається ця повість. Серед красот серпневого полудня рухаються вози, заповнені товаром, і піший люд на ярмарок в містечко Сорочинці. За одним з возів, навантаженим не тільки прядивом і мішками з пшеницею (бо крім того, там сидять чорнобрива дівчина і її зла мачуха), бреде стомлений спекою господар, Солопій Черевик. Ледве в'їхавши на перекинутий через Псел міст, віз привертає увагу місцевих парубків, і один з них, «одягнений краще за інших», захоплюючись пригожою Параскою, затіває суперечку з злоязикою мачухою. Однак, прибувши до кума, козака Цибулі, мандрівники на час забувають цю пригоду, і Черевик з дочкою відправляються незабаром на ярмарок. Тут, штовхаючись між возами, він дізнається, що ярмарку відведено «прокляте місце», побоюються появи червоного кожушка, і вже були для того вірні прикмети. Але як не стурбований долею своєї пшениці Черевик, вигляд Параски, що обіймається з недавнім парубком, повертає його до «колишньої безпечності». Втім, спритний парубок, назвавшись Голопупенковим сином і користуючись давнім товариством, веде Черевика в намет, і після декількох кухлів про весілля вже домовлено Однак після повернення Черевика додому грізна його дружина не схвалює такого повороту подій, і Черевик йде на поступки. Якийсь циган, виторговуючи у засмученого Грицька волів, не зовсім безкорисливо береться йому допомогти.
Незабаром «на ярмарку сталася дивна подія»: з'явився червоний кожушок, і багато його бачили. Тому Черевик з кумом і дочкою, які раніше збиралися провести ніч під возами, спішно повертаються додому в компанії переляканих гостей, а Хавронія Никифорівна, грізна його співмешканка, яка доти потішала своєю гостинністю поповича Афанасія Івановича, змушена заховати його на дошки під самою стелею серед усякого домашнього начиння і сидіти за загальним столом як на голках. На прохання Черевика кум розповідає історію червоного кожушка - як за якусь провину був вигнаний з пекла чорт, як пиячив він з горя, вгніздився в сараї під горою, пропив в шинку все, що мав, і заклав червоного кожушка свого, і пригрозив прийти за ним через рік. Жадібний шинкар забув про термін і продав гарненького кожушка якомусь проїзджому пану, а коли з'явився чорт, то прикинувся, ніби в очі його раніше не бачив. Чорт пішов, але вечірня молитва шинкаря була перервана свинячими рилами, що з’явилися раптом у всіх вікнах. Страшні свині, «на ногах, довгих, як ходулі», пригощали його батогами, поки той не зізнався в обмані. Однак кожушка повернути не можна було: пана по дорозі пограбував циган, кожушка продав перекупниці, і та знову привезла його на Сорочинський ярмарок, але торгівля їй не задалася. Зметикувавши, що справа в кожушку, вона кинула його в вогонь, але кожушок не згорів, і перекупниця підсунула «чортів подарунок» на чужій віз. Новий власник позбувся кожушка, лише коли, перехрестившись, порубав його на частини, розкидав навколо і поїхав. Але з того часу щорічно під час ярмарки чорт «зі свинячою личиною» шукає шматки свого кожушка, і тепер тільки лівого рукава бракує йому. В цьому місці розповіді, що неодноразово переривався дивними звуками, розбилось вікно, «і страшне свине рило виставилось».
В хаті все змішалося: попович «з громом і тріском» впав, кум поповз під пелену своєї дружини, а Черевик, схопивши замість шапки горщик, кинувся геть і незабаром без сил впав посеред дороги. З ранку ярмарок, хоч і шириться страшними чутками про червоного кожушка, гомонить як і раніше, і Черевик, якому вже з ранку попався червоний рукав кожушка, бурмочучи веде кобилу на продаж. Але, помітивши, що до вуздечки прив'язаний шматок червоного рукава і кинувшись в жаху бігти, Черевик, раптом схоплений хлопцями, звинувачується в крадіжці власної кобили і заодно вже з підвернувшимся кумом, що втік від чортівні, яка йому приверзлася, пов'язаний і кинутий на солому в сарай. Тут обох кумів, що оплакували свою долю, і знаходить син Голопупенка. Вимовивши собі Параску, він звільняє невільників і відправляє Солопія додому, де чекає його не тільки чудно знайдена кобила, але і покупець її і пшениці. І хоча шалена мачуха намагається перешкодити веселому весіллю, незабаром всі танцюють, і навіть старі бабусі, яких, втім, захоплює не спільна радість, а один тільки хміль.