Оцінюємо швидко. Різні види контролю із зарубіжної літератури в 9 класі - Руденко В.І. 2020
Розділ 1. Від романтизму до реалізму: Олександр Пушкін
Частина третя. Взаємодія романтизму і реалізму
Літературний диктант
1. Яким чином Петро І намагався «пробити вікно» в Європу? (освіта вищого дворянства та чиновництва)
2. Хто продовжив цю роботу? (Катерина П)
3. Як її називали французькі просвітителі? («філософом на троні»)
4. Про що заявив внук Катерини ІІ Олександр І (продовжив справу Петра І і бабусі. ХІХ ст. повинно стати для Росії Добою Розуму і Просвіти)
5. Що Олександр І зробив для розвитку Просвіти? (заснував три університети у Дерпті (нині — Тарту, Естонія), у Харкові та Петербурзі (у XVIII ст. в Російській імперії існував лише Московський університет). Молодий цар опікувався також середньою освітою. Можливо, насамперед тому, що його молодшим братам час було братися до науки. Вирішивши навчати їх разом з іншими дітьми, Олександр наказав збудувати в Царському Селі нову школу — Ліцей.
6. Що Олександр І «мстивий цар» вважав особистою образою? (оду «Вольність» Пушкіна)
7. Як зреагував на вільнолюбиві вірші Пушкіна цар? (Двадцятирічному Пушкіну загрожувало заслання до Сибіру. Однак завдяки заступництву Карамзіна й Жуковського його «з огляду на службову потребу» перевели в Україну, до Катеринослава (нині — місто Дніпро)
8. Назвіть ранні романтичні поеми Пушкіна, написані під впливом Байрона?( «Брати-розбійники», «Кавказький бранець», «Бахчисарайський фонтан», «Цигани». Романтична героїка й екзотика, вітчизняна історія і антична традиція — усе це поєдналося в «південних» творах поета, сприяючи зростанню його творчого обдаровання
9. В Одесі й Кишиневі поет спілкувався з грецькими повстанцями, що приїздили туди по зброю, навіть мріяв ... (утекти до Греції й воювати пліч-о-пліч із Байроном.)
10. Відвідуючи Київ, поет усюди шукав слідів Давньої Русі, навіть побував на горі Щекавиці, де, за словами Нестора Літописця, змія вкусила князя Олега на могилі його коня. Тут народився задум... («Пісні про віщого Олега».)
11. Чи був Пушкін у Полтаві (Ні)
12. Якій темі посвячена поема «Полтава» (поема «Полтава» (1829), присвячена одній з традиційних тем європейського романтизму (Україні) й одному з улюблених її героїв (Мазепі), на думку читачів-романтиків, «змінила плюс на мінус» і з байронічного героя — борця за свободу — зробила зрадника.)
13 Яким змалював Мазепу Пушкін? (Пушкін говорить про Мазепу як про одного з «гордих цих людей міцних», вочевидь, маючи також на увазі Карла й Петра. Його Мазепа — союзник, гідний Карла, і ворог, гідний Петра, і чоловік, гідний кохання. Український гетьман — сильний, розумний, хоробрий. Пушкін, який аж ніяк не приховує, що цілком на боці Петра, водночас наголошує на тих рисах, за які юна красуня Марія могла покохати Мазепу. Він робить з Мазепи чи не ідеального романтичного героя. Однак, на відміну від Байрона, Пушкін дивиться і на цього героя, і на його ситуацію не з романтичної, а з якоїсь іншої позиції)
14. Хто закохався у Мазепу за поемою Пушкіна? (Марія Кочубей)
15. Чому в Росії, на відміну від західноєвропейської літератури, назва «Мазепа» була неможлива? (цезура не могла пропустити книжку, на обкладинці якої стояло б прізвище людини, відлученої від церкви за зраду цареві)
16. Як назвав свою поему про Мазепу К.Рилєєв і яким зобразив в ній гетьмана? («Войнаровський», Мазепу зобразив не зрадником, а героєм і борцем проти самодержавства)
17. Які стосунки склалися у Пушкіна з царем Миколою І?
18. Хто ще вплинув на пушкінський образ Мазепи? (Байрон)
19. На чиєму боці Пушкін? (цілком на боці Петра І)
«Лови помилку» О. С. Пушкін
1. О. С. Пушкіна називали «соловейком російської поезії».
2. Народився О. С. Пушкін у Москві 1899 року.
3. Батько походив із старовинного багатого боярського роду.
4. Після закінчення Царськосільського ліцею Пушкін живе в Москві.
5. Пушкін працює в літературному товаристві «Синій птах».
6. Улюбленим письменником О. С. Пушкіна був Гомер.
7. З 1820 по 1824 рр. тривав ліцейський період творчості О. С. Пушкіна.
8.1824 року Пушкін через погіршення здоров'я переїжджає в село Михайлівське.
9. Навесні 1830 року Пушкін одружується з Катериною Гончаровою.
10. 27 січня 1837 року відбулася дуель Пушкіна і Мартинова.
11. Пушкін загинув на дуелі.
12. Творчість О. С. Пушкіна прийнято поділяти на шість періодів, які відбивають основні етапи життєвого шляху поета.
Відповіді. Олександр Сергійович Пушкін. 1. «Сонцем російської поезії». 2. 1799. 3. Із старовинного збіднілого дворянського роду. 4. У Петербурзі. 5. «Зелена лампа». 6. Вольтер. 7. Період південного заслання. 8. Пушкіна звільнено зі служби і вислано в село Михайлівське. 9. З Наталією Гончаровою. 10. Дантеса. 11. Був тяжко поранений, помер через два дні. 12. П'ять періодів.
Олександр Сергійович Пушкін. Лірика
1. Синтаксичний повтор, використаний у вірші «Я вас любив...», називається... (анафорою).
2. Ліричний сюжет вірша «Я мить чудову пам'ятаю...» становить... (згадка про минулу зустріч, осмислення теперішнього й пробудження душі ліричного героя під впливом нової зустрічі).
3. Чому одна з вершин любовної лірики фактично не має назви? (іноді, аби не зашкодити адресатам, поет зашифровував їхні імена зірочками, скажімо, для репутації жінки згадка про відвідини самотнього чоловіка була б згубною)
4. Кому присвячено цей вірш? (Анні Петрівні Керн, яка сама відкрила своє ім’я у спогадах)
5. Вірш «Я мить чудову...» написаний віршованим розміром... (ямб).
6. Кульмінаційним моментом у вірші «Я мить чудову...» є ... (пробудження душі ліричного героя під впливом нової зустрічі з коханою).
7. Що нового сказав про кохання Пушкін у своїй інтимній ліриці порівняно з ліриками — романтиками (наприклад, Байроном і Гейне) (у Пушкіна відсутній трагічний відтінок кохання, воно змінює, очищує й наснажує того, хто любить)
8. Основна тема вірша «Я пам'ятник...» — це ... (покликання поета і поезії).
9. Історична подія, відображена у рядку про «милість», із вірша «Я пам'ятник...» — це... (повстання декабристів).
10. Епіграфом до вірша О. Пушкіна «Я пам'ятник собі поставив незотлінний» взято слова... (Горація).
11. Александрієвським стовпом у вірші О. Пушкіна «Я пам'ятник собі поставив незотлінний...» названо... (гранітну стіну на Дворцовій площі в Петербурзі, зведену на честь Олександра І).
12. О. Пушкін у вірші «Я пам'ятник собі поставив незотлінний...» уважає, що його буде пам'ятати народ за... (те, що він пробуджував добрі почуття й возвеличив свободу).
13. У вірші «До моря» О. Пушкін називає «володарем наших дум»... (Дж. Байрона).
Виразне читання і аналіз поезії «Я вас кохав...» (1829)
Автор — Олександр Пушкін
Рік написання — 1829 р., а надрукована у 1830.
Жанр — інтимна лірика . справжній шедевр любовної лірики
Тема: справжнє, але нерозділене кохання Ідея: Кохання, навіть нерозділене, — це прекрасний дар життя.
Засоби виразності: метафора, інверсія, алітерація («Л» — любов, «Р» — розлука).
Поетичний розмір: п’ятистопний ямб.
Історія написання. Точно не відомо, кому присвячений вірш. Існує дві думки. Перша: поезія присвячена Кароліні Собанській, світській левиці, у яку Пушкін палко закохався, перебуваючи у південному засланні. Перше знайомство поета та Кароліни, старшої за нього на 6 років, відбулося у Києві в 1821 році. Їй лестила увага богеми, але нічого окрім жарту Собанська собі не дозволяла. Та більш поширеною є друга думка. У травні 1827 року Пушкін вирушає до Петербургу. Зустріч з Анною Олексіївною Оленіною, дочкою президента Петербуржської академії мистецтв, не можна назвати випадковою. Адже їхнє знайомство відбулося, коли вона ще була дев’ятилітньою дівчинкою. І ось нова зустріч... Анні — 19. Вона красуня, складає вірші, пише музику, має хороші вокальні дані. Пушкін закохався, навіть сватався до неї, але отримав відмову батьків.
Музика. Поезія «Я вас кохав.» стала основою понад 70 романсів композиторів: Феофіла Толстого, Олександра Алябьева, Олександра Даргомижського, Петра Булахова, Олександра Варламова та ін.
Чим вражає ця поезія? Вірш «Я вас любив.» — це вірш-сповідь. Прикметною ознакою поезії «Я вас любив.» є те, що ліричне почуття в ньому передається надзвичайно небагатослівно, але напрочуд афористично і виразно. У вірші майже немає складних образів, епітетів, порівнянь, (лише метафора «його вогонь у серці ще не згас»), якими зазвичай поети змальовують свої почуття, адресовані коханій, проте образ кохання, що постає з рядків вірша, сповнений чарівної поетичності та принадності, незвичайного — світлого — смутку.
Який настрій ліричного героя переважає в поезії: розчарування, сум, скорбота, гнів, покора, благородство, іронія?
Виразне читання і аналіз поезії «Я пам'ятаю мить чудову...» (1825)
Хто став музою поета у вірші «Я мить чудову пам’ятаю» (стала А. П. Керн. )
Історія написання. Цей вірш має автобіографічні риси. Починається поезія зі згадки про першу зустріч ліричного героя з жінкою, якій присвячено твір. З А. Керн, прообразом ліричного героя вірша, Пушкін уперше зустрівся в 1819 році, коли вона приїжджала до Петербурга. Анна Петрівна у 17 років проти своєї волі стала дружиною 52-річного генерала. Цей приїзд до столиці став для неї першим виходом у світ. Пушкін захопився молодою жінкою. Для Анни зустріч із поетом залишилася у пам’яті на все життя.
Вдруге вони зустрінуться через шість років у Михайловському. Поет жив там не з власної волі: він перебував у засланні. Приїзд Анни Петрівни у сусідній маєток Тригорське відродив у душі поета напівзабуті почуття, а відгуком на цю подію сщв вірш.
Поезія розповідає не лише про історію кохання: вона начебто відтворює духовну біографію поета. Крім зустрічі з Керн у великосвітському Петербурзі 1819 року поет згадує і заслання jraПівдень, і Михайловське, і нову зустріч у родовому маєтку з Анною Петрівною у 1825 році.
Але в основу композиції вірша поет поклав не події життя, а розвиток ліричного почуття. Весь вірш можна умовно поділити на три частини. У першій передається щастя, викликане юнацьким коханням, друга розповідає про згасання почуття, спустошення, яке відчуває поет у засланні, а третя частина знов сповнена щастям від почуття повноти життя після другої зустрічі з Керн.
Якщо порівняти першу і п’яту, четверту і шосту строфи, помітимо, що поет використав повтор, кільцеву композицію. Метою використання прийому був намір переконати у тому, що кохання, яке дає людині вищу насолоду, може бути й поштовхом для духовного відродження.
Художні засоби. Пушкін порівнює кохану з «мимолетньїм виденьем», з «гением чистой красотьі». Її голос — «нежньїй», а «мильїе чертьі» з’являються поету уві сні.
Образи. Кохана поета — не реальна жінка, а узагальнений образ, символ, божество. Вона протиставляється всьому земному, вона — уособлення таємниці, дива.
Основна думка вірша — у поєднанні теми кохання з темою творчого натхнення. Цей вірш не тільки про любов до конкретної жінки, а й роздум про життя, радість творчості, почуття повноти життя, яке неможливе без кохання. Розкриттю головної думки допомагає й обраний поетом віршовий розмір — чотиристопний ямб із частими пропусками наголосу. Ці пропуски відтворюють ритм серця і допомагають передати почуття захоплення поета об’єктом свого кохання. Ще більш гармонійним робить вірш використання жіночої та чоловічої рим.
Безперечно, цей твір є одним із шедеврів світової любовної лірики, який розповідає і про кохання, і про здатність людини кохати, яка підносить її над буденністю.
- Що оспівує ця поезія?
- Чи можна сказати, що вона тільки про кохання?
- За допомогою яких засобів виразності поети створює образ коханої? (Епітетів — «голос ніжний»; розширена метафора — «чистий геній красоти», «осяйне видіння раю» та ін.)
- Яка тема цього вірша? (Пробудження душі під впливом спогадів про кохання, її відродження, воскресіння.)
Висновок. «Я пам’ятаю мить чудову...» — це шедевр пушкінської любовної лірики. Це вірш не тільки про жінку-загадку, про красу, про таємниці людського серця, але й про примхливість долі. «Своїм віршем, — писав Б. Модзалевський, — Пушкін обезсмертив А. Керн так само, як Петрарка Лауру».
Виразне читання та аналіз оди Г орація «До Мельпомени» та О. Пушкіна «Я пам'ятник собі поставив незотлінний...»
Порівняйте оду Горація з віршем О. Пушкіна, створіть порівняльну таблицю.
Горацій «До Мельпомени» |
О. Пушкін «Я пам’ятник собі поставив незотлінний» |
Відмінне |
|
Поет ставить себе вище за можновладців минулих століть, а не сучасних йому |
Називає реалії свого часу — Олександрійський стовп та ін., натякаючи на те, що поет вищий за теперішніх царів |
Спільне |
|
Жанр |
Ода |
Різновид |
Громадянська, філософська |
До кого звертається |
Звертання до музи (Горацій до Мельпомени — музи трагедії.) |
Тема |
Поета і поезії (Горацій започаткував цю тему в літературі.) |
Символіка |
Стовп — це символ влади, величі державної і особистої, створений людьми; пам’ятник поету — його творіння |
Ідея |
Пам’ять про поета — у його творчім доробку |
Висновок. У поезіях багато спільного (фраза «Я не умру цілком» з оди Горація стала лейтмотивом творів обох поетів), водночас твори мають свої національні особливості, вирізняючись також світоглядними позиціями поетів (Горацій, хоч і «піднісся .чолом над царські піраміди», тобто вище за египетських фараонів, утім, його слава не затьмарить слави римських імператорів; у Пушкіна ж «Олександрійський стовп, в гордливості незборний, Йому не досягне чола». Іншими словами, пушкінський пам’ятник явно
конкурує зі спорудою, встановленою на честь перемоги російського царя. У цьому простежується сміливість поета).
Аналіз роману «Євгеній Онєгін»
Роман О. Пушкіна «Євгеній Онєгін» — перший реалістичний роман не тільки в російській, але й у світовій літературі.
Рік написання: 1823 - 1831, 7 років
Дія твору: з 1819 по 1825 р.
Жанр — соціально-психологічний роман у віршах, вільний роман, що не мав жанрових аналогів в російській літературі
Тема — зображення російського життя першої чверті XIX століття Головні герої: Євгеній Онєгін, Володимир Ленський, Тетяна Ларіна, Ольга Ларіна Композиція: 8 глав, будується «дзеркально»: лист Тетяни — відповідь Онєгіна —дуель — лист Онєгіна — відповідь Тетяни.
Віршовий розмір: «онєгінська строфа», винайдена Пушкіним (14 рядків чотиристопного ямба з перехресним, паралельним і кільцевим римуванням: абаб ввгг деед єє. Це пушкінський аналог байронівської октави.
Основний конфлікт роману: конфлікт двох життєвих філософій, конфлікт людини і суспільства, конфлікт людини й оточення.
Проблематика «Євгеній Онєгін» — людина на тлі епохи, часу, сенс її існування на землі. — проблема освіти й виховання; — літературної творчості; — вірності в подружньому житті; — людських взаємин; — кохання; — родинних стосунків.
Сюжет. Роман починається з нарікань молодого дворянина Євгенія Онєгіна з приводу хвороби свого дядечка, що змусила Євгена покинути Петербург і відправитися до одра хворого, щоб попрощатися з ним. Позначивши таким чином зав’язку, автор присвячує першу главу оповіданням про походження, сім’ї, життя свого героя до отримання звістки про хворобу родича. Оповідання ведеться від імені безіменного автора, котрий представився добрим приятелем Онєгіна. Євген народився «на берегах Неви», тобто в Петербурзі, в не самій успішній дворянській сім’ї: «Служив отлично-благородно, Долгами жил его отец, Давал три бала ежегодно И промотался наконец. «Онєгін отримав відповідне виховання — спочатку, маючи гувернантку Madame (не плутати з нянькою), потім — гувернера-француза, який не обтяжував свого вихованця великою кількістю занять. Пушкін підкреслює, що освіта і виховання Євгена були типові для людини його середовища (дворянина, яким з дитинства займалися вчителі-іноземці). Життя Онєгіна в Петербурзі було сповнене любовними інтригами і світськими розвагами, але ця постійна низка забав привела героя до нудьги. Євген їде до дядька в село. Після прибуття виявляється, що дядько помер, а Євген став його спадкоємцем. Онєгін поселяється в селі, але і тут його долає депресія. Сусідом Онєгіна виявляється приїхавший з Німеччини вісімнадцятирічний Володимир Ленський, поет-романтик. Ленський і Онєгін сходяться. Ленський закоханий в Ольгу Ларіну, дочку місцевого поміщика. На завжди веселу Ольгу не схожа її задумлива сестра Тетяна. Ольга молодше сестри на один рік, вона зовні красива, але нецікава Онєгіну: « Неужто ты влюблен в меньшую? — А что? — Я выбрал бы другую, Когда б я был, как ты, поэт. В чертах у Ольги жизни нет. «Зустрівши Онєгіна, Тетяна закохується в нього і пише йому листа. Однак Онєгін відкидає її: він не шукає спокійного сімейного життя. Ленський і Онєгін запрошені до Ларіних на іменини Тетяни. Онєгін не радий цьому запрошенню, але Ленський вмовляє його поїхати, обіцяючи, що нікого з гостей-сусідів не буде. Насправді, приїхавши на торжество, Онєгін виявляє «бенкет величезний», що його злить не на жарт. « [...] Надулся он и, негодуя, Поклялся Ленского взбесить, И уж порядком отомстить. «На обіді у Ларіних Онєгін, щоб змусити Ленського ревнувати, несподівано починає залицятися до Ольги. Ленський викликає його на дуель. Поєдинок закінчується смертю Ленського, і Онєгін їде з села. Через три роки він з’являється в Петербурзі і зустрічає Тетяну. Тепер вона — важлива світська дама, дружина генерала. Онєгін закохується в неї і намагається її добитися, але на цей раз відкидають вже його. Тетяна зізнається, що як і раніше любить Євгенія, але каже, що повинна залишитися вірною чоловікові. «Я вас люблю (к чему лукавить?), Но я другому отдана; Я буду век ему верна. «На цьому оповідь переривається. Автор залишає збентеженого Євгенія і в декількох репліках прощається з читачами і зі своєю багаторічною працею.
Літературний диктант
1. Як назвав роман В.Белінський («енциклопедія російського життя»)
2. Прототипи Тетяни Ларіної (Сестра Вульфа з Тригорська — сусідній біля Михайлівського маєток, Марія Раєвська.
3. Скільки років працював над романом? (7 років, з 1823 р. по 1830 р.)
4. Дія твору. (З 1819 по 1825 р.)
5. Яким розміром написаний? (онєгінська строфа)
6. Що таке онєгінська строфа? (строфічна форма, винайдена О. Пушкіним. Вона містить чотирнадцять рядків чотиристопного ямба з перехресним, паралельним і кільцевим римуванням: абабввггдеедєє)
7. Робота з текстом (аналіз І-ІІ глав)
- Що відомо про головного героя? (Уже в епіграфі мовиться про марнославство Євгенія Онєгіна, погордливе ставлення до оточення, що, можливо, пояснюється почуттям зверхності над іншими. Епіграф написано самим поетом, хоча вказано, що це уривок із приватного листа. Автор таким прийомом наштовхує читача на реальність оповіді, націлює читачів на оцінку вчинків і рис характеру Онєгіна.)
- Якими рисами наділяє автор свого героя (любязний, розумний, гарно говорив по-французьки, легко танцював мазурку, писав гарні епіграми, одягнений як денді)
- В чому він був справжній геній? (у науці кохання — 8, 10,11 строфи глави 1)
- Складіть «маршрут» Євгенія Онєгіна. (Дім — прогулянка бульваром — обід у ресторані — театр — бал.)
Вік героя? (18 років, строфа 23 р. 1)
Чи був він щасливим?(ні)
Зачитайте уривок, знайдіть ключове слово, яке показує настрій героя: ( строфа 37, глава 1) — нудьга
- Чому головний герой почав нудьгувати? (Йому набридло лицемірство, фальш світського життя. «Життя гнітило нас»)
Хто такий «Я», який з’являється у строфі 45? («Я» — це ліричний герой, сам автор чи ще один герой роману?)
- Чому герой залишив Петербург і опинився у селі?(отримав спадок від дядька)
- Чому Онєгін не зміг зблизитися із сусідами-поміщиками? (Він був внутрішньо незалежною людиною, не зважав на обмежених правилами етикету людей)
- Який новий поміщик прибув до села?(Володимир Лєнський, мрійник, поет, романтик)
- Де навчався Лєнський?(У Німеччині)
- Вік нового поміщика(не мавши 18 літ.)
- Яким у романі постає Онєгін, а яким Ленський? (Ленський — романтик, який ідеалізує людей, стосунки; Онєгін — розчарований у житті, байдуже сприймає світ.)
- Що об’єднало таких різних героїв? (Розум, освіченість, коло інтересів, шляхетність — усе те, що виокремлювало їх з звичайного поміщицького середовища. «Друзі з нічого робить»)
Коментар учителя. Прізвища Онєгін, Ленський утворено від назв російських річок Онєги, Лени, що підкреслювало внутрішню незалежність героїв, їхню індивідуальність, бо великі ріки ніколи не належали окремим особам чи родинам, тому виникнення прізвищ від їхніх назв було неможливим. Традиційно прізвища дворян походили від назви місцевості, яка їм належала.
- У кого закоханий Лєнський (У Ольгу Ларіну)
- Як звали старшу сестру Ольги? (Тетяна)
- Чим відрізнялася старша сестра від Ольги? (менш вродлива і менш приваблива дика, печальна, мовчазлива, самотня, задумлива, мрійлива)
- Чим захоплювалася Тетяна? (природою і читанням)
- Хто познайомив Тетяну з Онєгіним? (Лєнський)
- Яке враження справив Євгеній на романтичну Тетяну? (закохалася і пише йому листа)
Робота з таблицею «Ознаки реалізму й романтизму в романі Пушкіна»
Ознаки романтизму |
Ознаки реалізму |
Увага до внутрішнього світу героїв, психологізм |
Показ впливу оточення на людину |
«Вільна форма» роману |
Сприйняття особистосі в соціально-історичному плані |
Байронічні мотиви — розчарування в житті |
Реалістичне зображення |
Фольклорні мотиви |
Змалювання типових характерів у типових обставинах |
Коментар учителя. Як бачимо, Пушкін не прагнув створити образ, подібний герою Байрона. Відзначивши схожість Онєгіна з Чайльд-Гарольдом («Як Child-Harold, похмурий, томний..».), Пушкін прагне відшукати передовсім причину російської «недуги».
Порівняльна характеристика Онєгіна та Ленського
Євгеній Онєгін |
Володимир Ленський |
Зрілий, має життєвий досвід, 26 років |
Юний, недосвідчений, довірливий юнак, 18 років |
Намагався повністю відповідати ідеалу вищого світу, але швидко розчарувався |
Не потрапив під вплив світу, не мав розчарування в житті |
Мав холодність у міркуваннях, не вірив у щирість почуттів |
Романтик, який живе почуттями,серцем |
Кохання для нього — гра, світський флірт. Не має віри в ідеали |
Вірить у кохання, його душа відкрита світу та людям |
Відсутність творчого начала |
Поет |
Висновок. Герої антиподи: один — розумний скептик, інший — наївний ентузіаст. Ні Онєгін, ні Ленський не усвідомлювали складності життя: Ленський його ідеалізував, Онєгін занадто спрощував, закривав очі на справжні проблеми. Ленський довірливо розкриває душу, а Онєгін вважає це маренням. Ленський «бажав сердечно» мати такого друга, а Онєгін поблажливо прийняв цю дружбу задля розваги.
Інтерактивна вправа
Учитель. Ім’я Євгеній у перекладі з давньогрецької означає шляхетний, благородний. Створіть акронім до образу головного героя.
Є — європейського складу...
В — вишуканий,...
Г — гордий...
Е — егоїст,...
Н — новий герой, ...
І — інтелектуальний,...
Зайвий
Робота з текстом ІІІ - VI глав роману
- Що ми знаємо про сім’ю Ларіних? (Жили в сусідньому маєтку)
- Як автор описує сестер Ларіних? (Вони були не схожі. Ольга — блакитноока, весела, була повною протилежністю своїй старшій сестрі Тетяні. Тетяну ж автор описує так: «Ні врода, що в сестри цвіла, Ні свіжість на виду рум’яна Печальна, дика, мовчазлива...».)
- Чому поет не наділяє Тетяну зовнішньою красою? (Її краса в чарівності, у гармонії серця й розуму.)
- Чи щаслива вона в сім’ї? (Вона була чужою у своїй родині.)
- Що найбільше любила Тетяна? (Читати французькі романи.)
- Чому Тетяна закохалася в Онєгіна? (Він був схожий на героя одного з відомих їй романів, здавався ідеальним чоловіком.)
- Якою в листі постає Тетяна? (Палкою, пристрасною дівчиною, сором’язливою.)
- Як героїня реагувала на відповідь Онєгіна? (Страждає)
- Як зреагував на лист Євгеній? (Він його зворушив та не хотів ошукати її душі довіру чисту, сказав , що любить любов’ю брата)
- Яку пораду дав Онєгін Тетяні? (Вчитися опановувати себе — «учіться володіть собою»)
- Розкажіть про сон Тетяни. Яку роль його у розвитку сюжету й композиції роману. («Віщий» сон Тетяни пов’язав зміст попередніх розділів з трагічними подіями, що відбулися згодом. Сон закінчується тим, що Онєгін убиває Лєнського)
- Де і чому друзі посварилися? (На іменинах Тетяни, Онєгін танцює з Ольгою, яка відмовляє в танці Лєнському)
- Чому Онєгін не відмовляється від дуелі з Ленським? (Зневажаючи дурнів, він їх боїться. Онєгін — раб громадської думки. Кожний з дуелянтів міг зробити перший крок, визнати свою неправоту, але обидва рабськи слідують світським умовностям. Ін боїться осуду громади)
- Як ви гадаєте, чи боялися герої смерті? Свою відповідь обґрунтуйте. (Мабуть, ні, бо Ленський сприймав смерть романтично (заради захисту честі коханої), а Онєгін був розчарований, йому нічого було втрачати.)
- Чим закінчилася дуель?( Онєгін стріляє першим і вбиває колишнього друга)
Робота з текстом VI-VIII глав
- Що трапилося з Онєгіним після дуелі з Ленським? (Онєгін покинув маєток, мандрував майже два роки.)
- Якою була реакція Ольги? (Дуже швидко забула його, вийшла заміж за улана.)
- А реакція Тетяни? (страждає, роздивляється книжки Онєгіна у його маєтку, хоче його зрозуміти, заміж не виходить, завжди сумна)
- Як мати намагається вирішити долю доньки? (везе в Москву на «ярмарок наречених»)
- Як веде себе Тетяна в Москві? (нудиться на балах і мріє повернутися у свій маєток
- З ким її познайомили на балу (З товстим генералом)
- Онєгін знову у Петербурзі. Яким постає головний герой у 26 років у завершальній главі роману?
- Що відбулося з ним? У чому причина цих змін? (Егоїзм руйнує кращі прагнення . Раніше він мучив, бавлячись почуттями інших, тепер він мучиться і сам. Совість його починає боротьбу з егоїзмом)
Колективна робота з таблицею «Еволюція образу головного героя»
I глава |
VIII глава |
Вищий світ прийняв Онєгіна із захопленням |
Світ вважає його чужинцем |
Онєгін з презирством ставиться до світу |
Тепер він його ненавидить |
Він постає як звабник, який спокушає заради розваги |
Тепер кохає щиро, пристрасно |
- Літературна критика ХІХ ст. називала Онєгіна «зайвою людиною» — зайвою у його часі, у його суспільстві. Як ви розумієте цей вислів? Хто винен у тому, що людина стає зайвою — суспільство чи сама людина?
- Доведіть, що Онєгін закоханий. (Онєгін зберігає лист Тетяни, як і всі закохані, ніяковіє в її присутності, він по-іншому сприймає поезію, переосмислює своє життя,.)
- Проаналізуйте образ княгині Тетяни. Що у ній змінилося? (не давня дівчина несміла, на вдачу проста і сумна , а можновладна княгиня, неприступна богиня — строфа 27, р 8) вона його не помічає.., веде себе спокійно
- Як ви вважаєте, чи змінилася Тетяна внутрішньо? (Глибоко в душі вона залишилася тією вразливою дівчинкою, але це було приховано від сторонніх очей.)
- З яким образом із світової літератури можна порівняти образ головного героя роману О. Пушкіна «Євгеній Онєгін»? (Байронівським Чайльд Гарольдом.)
Чому восьма глава посідає особливе місце у композиції роману і є дзеркальним відображенням сюжету попередніх глав. Чи можете ви її прокоментувати цю особливість? (Історія Онєгіна та Тетяни повторюється з точністю, але навпаки: тепер він пристрасно закоханий у Тетяну, лист Тетяни змінюється листом Онєгіна, «проповідь» Єгенія змінюється «уроком», який дає герою Тетяна. Він закоханий, не знаходить собі місця, вона не бажає його бачити, він пише листа й чекає на відповідь, вона не відповідає.).
Робота з таблицею «Порівняльна характеристика листів Тетяни та Євгенія»
Лист Тетяни |
Лист Євгенія |
Тепер, я знаю, в вашій волі Мене презирством покарать. Та як мене в нещасній долі Хоч пожаліти ви ладні, То відгукнетеся мені. Кінець! Перечитать боюсь.. На серці сором, страх і мука.. Але ні з чим я не таюсь, І ваша честь мені порука.. |
Яким презирством загориться Ваш погляд, гордий повсякчас! Чого я хочу? І для чого Відкрию душу вам свою? Та годі вже: з собою сам Не встою більше в боротьбі я; Нехай мана — моя надія, Та віддаюсь на волю вам. |
Висновок. Ці листи побудовані за однаковим композиційним планом, в окремих частинах збігаються за синтаксичними конструкціями. Схожі закінчення листів: кожний з героїв довіряє свою долю іншому, розраховуючи на шляхетність. За принципом паралелізму побудовані й відповіді героїв.
Інтерактивна вправа «Сенкан»
Євгеній Онєгін. |
Тетяна Ларіна. |
Модний, освічений |
Ніжна, мрійлива. |
Розважається, фліртує, хандрить. |
Читає, кохає, сумує. |
Залежав від думки вищого світу. |
Пушкінський ідеал жінки. |
«Зайва» людина |
Гідність |
- Що відповіла Тетяна Онєгіну? (Я вас люблю, та з ким я стала до вінця — зостанусь вірна до кінця)
Літературний диктант
1. О. С. Пушкін визначив жанр «Євгенія Онєгіна» як...(роман у віршах, «вільний роман»).
2. Євгеній Онєгін був справжнім генієм у справі... (зваблення).
3. Свою відмову Тетяні Онєгін мотивує тим, що... (не створений для родинного затишку).
4. Роман «Євгеній Онєгін» — перший російський ... (реалістичний роман).
5. Провінційне дворянство називало Є.Онєгіна фармазоном та «небезпечним диваком», бо ...(він був внутрішньо незалежною людиною, не звертав уваги на правила етикету).
6. У романі поет викриває, засуджує. (лицемірство, фальш аристократичного товариства Петербурга).
7. У листі до Онєгіна Тетяна звертає увагу на їхні схожі риси, зокрема. (самотність, нерозуміння).
8. Є. Онєгін не відмовляється від дуелі з Ленським, тому що він ... (боїться громадського осуду).
9. Образ головного героя роману можна порівняти з іншим образом світової літератури — ... (Чайльд Гарольдом).
10. Онєгіним заволоділа хвороба, назва якої ... (хандра, сплін).
11. За два роки після дуелі з Ленським Онєгін повертається до Петербурга, тому що... (мандри йому набридли).
1. Чому, на вашу думку, Белінський назвав цей роман «енциклопедією російського життя»?
— Описуючи Росію того часу, Пушкін приділив чимало уваги ролі дворянства в російському суспільстві. Саме в петербурзькому світському середовищі сформувалася особистість Онєгіна, освіта якого, як і переважної більшості тогочасних молодих дворян, була доволі поверховою («Ми всі навчались небагато, Абияк і абичого, Тож вихованням здивувати В нас легко хоч кого»). З-поміж необхідного набору знань поет згадує французьку мову, вміння танцювати, невимушено кланятися. Що ж стосується читацьких уподобань Онєгіна, то він «Гомера лаяв, Феокріта, Зате читав Адама Сміта І сильний був економіст...». Щоби максимально відтворити всі тонкощі світського життя петербурзької аристократії, Пушкін докладно описує день свого героя. На прикладі розпорядку дня Онєгіна читач може судити про основні заняття столичних дворян — ранкові прогулянки, обіди в ресторанах, відвідування театру та балів. Не менш детально у творі описано побут помісного дворянства. На прикладі родини Лариних автор показує, наскільки відданими були патріархальним традиціям та звичаям провінційні поміщики. Його ж улюблена героїня Тетяна Тетяна була надзвичайно близька до народу, ввібрала в себе його дух, а тому «... вірила не жартом Усім простолюду казкам, І снам, і ворожійним картам...». Істинний реалізм Пушкіна виявився в тому, що через приватні долі людей він зобразив всю Росію. У творі описано заняття та дозвілля дворян у столиці, місті, селі, узимку та влітку; інтер’єри міської квартири та поміщицької садиби, є відомості з моди, гастрономії; є описи народних свят, прикмет та обрядів.
Літературний диктант
1. Назвіть за описом ім’я героя: милий і розумний, має широке коло літературних уподобань: від Гомера до Адама Сміта, непогано розбирається в людях, модно вдягнений та зачісний. (Онєгін.)
2. Де народився Євгеній Онєгін? (На берегах Неви.)
3. З якою метою Онєгін їде до свого дядька в село? (Сподівався отримати спадок.)
4. Назвіть за описом ім’я героя: красень, стрункий, як очерет, чорні кучері до плеч, навчався у Геттінгенському університеті, захоплювався філософією Канта. (Ленський.)
5. Що автора приваблює у Тетяні Ларіній? (Краса душі.)
6. Чому Тетяна, вперше побачивши Онєгіна, одразу закохалася в нього? (Він здавався їй ідеальним чоловіком, що був схожий на одного з героїв французького роману.)
7. Що стало причиною недобрих передчуттів Тетяни напередодні її іменин? (Віщий сон.)
8. Як закінчилася дуель Ленського і Онєгіна? (Смертю Ленського.)
9. Які дві різні жанрові форми поєднав О. Пушкін у творі «Євгеній Онєгін»? (Епос та лірику.)
10. Хто надає основний тон оповіді? (У кожному художньому творі, крім образів персонажів, завжди є ще один образ, не менш головний — образ автора. Він надає основний тон оповіді, визначає наше сприйняття героїв, їхніх вчинків, життя загалом.)
11. Якою є система образів роману? (У творі наявна низка образів, які втілюють два типи світогляду: «ті, що беруть від життя усе» — Онєгін, його батько, дядько, батьки Тетяни, Ольга та ін. і «ті, що прагнуть змінити світ» — поет, Тетяна, Ленський.)
12. Яку роль відіграють авторські відступи у творі? (За допомогою відступів автор знайомить читача зі смаками, культурним світоглядом та інтересами представників суспільства, ми відчуваємо його ставлення до соціуму, у якому він живе, автор розкриває потаємний духовний світ своїх героїв.)
3. Слово вчителя. В «Євгенії Онєгіні» образ автора не статичний, за сім років творення роману він змінювався. Пушкін створює ілюзію невимушеної розмови, дружніх теревенів з читачами. У перших розділах автор жартівливий, говіркий, майже безтурботний. У шостому розділі з’являється авторська гіркота прощання з юністю, а в сьомому — сприйняття весни людиною з «мертвою душею». У восьмому розділі поряд з трагічним прощанням героїв чується гіркий вигук автора: «О, скільки втрат було з тих пір!» Близькість настроїв героїв роману і автора така значна, що багато ліричних відступів автора могли б стати внутрішніми монологами героїв.
Олександр Сергійович Пушкін «Євгеній Онєгін»
1. Євгеній Онєгін був справжнім генієм у галузі... (пристрасті).
2. Онєгін свою відмову Тетяні в четвертій главі мотивує тим, що... (не створений для блаженства, його душа не здатна оновитися).
3. Тетяні в п'ятій главі твору наснилися... (чудовиська, химери).
4. Онєгін, побачивши героїню на світському рауті в останній главі, відзначив таку деталь вбрання Тетяни як... (штучні квіти, що прикрашали її капелюшок)
5. О. С. Пушкін визначив жанр «Євгеній Онєгін» як... (роману віршах, «вільний» роман).
6. Який аналог до слова «хандра»... (ним О. С. Пушкін позначає внутрішню хворобу свого героя) можна дібрати з поеми Дж. Н.-Г. Байрона «Паломництво Чайльд Гарольда». (Сплін)
7. У першій строфі роману поет викриває... (лицемірство, фальш., світського кола).
8. Сільські мешканці називали Є. Онєгіна фармазоном через те, що... (він був внутрішньо незалежною людиною, не звертав увагу на правила етикету).
9. У листі до Онєгіна Тетяна звертає увагу на їх схожу рису як... (самотність, нерозуміння з боку оточуючих).
10. Тетяна в п'ятій главі роману порівнюється з героїнею російської літератури... (Світланою. В.А.Жуковський «Світлана»),
11. Є. Онєгін не відмовляється від дуелі з Ленським, тому що він... (побоюється громадської думки, дотримується правил світського етикету, аристократичних забобонів).
12. Роман «Євгеній Онєгін» — перший російський... (реалістичний роман).
Тести X. Пушкін. Вірші. Роман «Євгеній Онєгін».
1. Творчість Пушкіна відображає процес:
а) становлення російської культури; б) оновлення російської культури; в) занепаду російської культури.
2. Тема вірша «Я помню чудное мгновенье...»:
а) переживання почуття закоханості; б) роздуми про роль поета і поезії; в) сум з приводу смерті свого кумира.
3. Кого Пушкін називає у вірші «До моря» «властителем дум»:
а) Наполеона; б) Міцкевича; в) Байрона.
4. У вірші «Я вас кохав...» ліричний герой бажає:
а) почути зізнання від коханої; б) позбутися власної закоханості; в) щоб інший кохав її так, як кохає він.
5. У вірші «Пам'ятник» Пушкін висвітлює:
а) оцінку власної творчості; б) стосунки поета і влади; в) призначення митця в суспільстві.
6. Віршем «Пам'ятник» Пушкін наслідував традицію, започатковану:
а) Гомером; б) Архілохом; в)Овідїєм.
7. За жанром «Євгеній Онєгін»:
а) морально-психологічний роман у віршах; б) соціально-психологічний роман у віршах, в) поема.
8. Яка з цих характеристик властива Ленському:
а) «жажду мщенья»; б)»крикун, мятежник и поэт»; в) «всегда восторженная речь и кудри черные до плечь».
9. Про кого автор сказав: «Всегда скромна, всегда послушна, Всегда как утро весела...»?
а) про Ольгу; б) про Тетяну в) про матір Ольги і Тетяни.
10. Якого звіра бачила уві сні Тетяна?
а) вовка; б) кабана; в) ведмедя.
11. Хто з персонажів загинув на дуелі?
а) Онєгін; б) Ленський; в) Ларін.
12. Кому Тетяна сказала:
«Я вас люблю (к чему лукавить?),
Но я другому отдана;
Я буду век ему верна».?
а) Ленському; б) Онегіну; в) князю N.
Самостійна робота 1.
1. Яка, на думку критика В. Белінського, тема твору «Євгеній Онєгін»:
а)»енциклопедія провінційного життя»; б) «енциклопедія комфортного життя»; в) «енциклопедія російського життя».
2. Як сам О. Пушкін визначив жанр власного твору:
а) «роман в романі»; б) «роману віршах, вільний роман»; в) «повість про кохання»?
3. Зі скількох глав складається твір:
а) 10; б) 12; в) 8?
4. Твір був закінчений О. Пушкіним :
а) Болдінської осені 1830 р.; б) в південному засланні 1820 р.; в) у маєтку Михайлівське 1824 р.
5. Чий портрет в кабінеті Євгенія побачила Татьяна:
а) лорда Байрона; б) гетьмана Мазепи; в) Татьяни Ларіної?
6. Яку назву має віршована строфа, спеціально створена О. Пушкіним для цього твору:
а) «ларінська строфа»; б) «ленська строфа»; в) «онєгінська строфа»?
7. Строфа складається із:
а) 6 рядків; б) 14 рядків; в) 12 рядків.
8. Композиція твору є:
а) «дзеркальною»; б) «паралельною»; в) «кільцевою»
9. Додаток до твору «Євгеній Онєгін» має назву:
а) «Подорож Онєгіна»; б) «Покаяння Онєгіна»; в) «Пошуки Онєгіна».
10. Найбільшою «химерою» твору є те, що:
а) Татьяна у фіналі відмовляє Євгенію; б) Євгеній убиває на дуелі друга Володимира; в) Євгеній фліртує із Ольгою, не відчуваючи до неї прихильність.
11. Одним із найкращих перекладів твору українською мовою вважають переклад:
а) П. Куліша; б) Л. Українки; в) М. Рильського.
12. Про що твір:
а) про світську скорботу російського байроніста; б) про химерну впертість, котра бере гору над почуттям кохання; в) про намагання молодих людей — сучасників О.Пушкіна змінити світ?
Тестові завдання за творами Пушкіна
1. Творчість Пушкіна відображає процес:
а) становлення російської культури; б) оновлення російської культури; в) занепаду російської культури.
2. Тема вірша «Я помню чудное мгновенье...»:
а) переживання почуття закоханості; б) роздуми про роль поета і поезії; в) сум з приводу смерті свого кумира.
3. Скільки основних періодів творчості О. Пушкіна:
а) три б) п’ять в) чотири г) шість
4. У вірші «Я вас кохав...» ліричний герой бажає:
а) почути зізнання від коханої; б) позбутися власної закоханості; в) щоб інший кохав її так, як кохає він.
5. У вірші «Пам'ятник» Пушкін висвітлює:
а) оцінку власної творчості; б) стосунки поета і влади; в) призначення митця в суспільстві.
6. Віршем «Пам'ятник» Пушкін наслідував традицію, започатковану:
а) Гомером; б) Архілохом; в) Овідієм.
7. За жанром «Євгеній Онєгін»:
а) морально-психологічний роман у віршах; б) соціально- психологічний роман у віршах. в) поема.
8. Які з перерахованих нижче не є провідним мотивом пушкінської поезії:
а) патріотична лірика б) тема дружби в) інтимна лірика г) громадянська лірика д) твори про поета і поезії е) вірші на філософські теми
9. Скільки років О. Пушкін писав роман «Євгеній Онєгін»:
а) близько 7 років б) близько 9 років в) близько 8 років г) 6 років
10. Ім’я Онєгіна в перекладі з грецької:
а) мужній б) шляхетний в) доброзичливий г) порядний
11. Зав’язка роману «Євгеній Онєгін»:
а) розмова Татьяни та Онєгіна в саду б) Онєгін на дні народженні Татьяни в) знайомство Онєгіна і Татьяни г) характеристика героїв — Онєгіна та Татьяни
12. Кому Тетяна сказала: «Я вас люблю (к чему лукавить?), Но я другому отдана; Я буду век ему верна».? а) Ленському; б) Онєгіну; в) князю N.
13. Південне відрядження Пушкіна закінчилося в:
а) Києві б) Одесі в) Симферополі г) Москві
14. Найпродуктивніший період творчості О. Пушкіна називають:
а) Південним б) Болдіно в) Михайлівським г) Петербурзьким
15. О. Пушкіна поранило від фатального пострілу Дантеса біля:
а) Білої річки б) Рудої річки в) Чорної річки г) річки Онєги
16. «Онегінська строфа» — це строфа з:
а) 12 рядків б) 14 рядків в) 16 рядків г) 20 рядків
Тести за романом О.Пушкіна. «Євгеній Онєгін»
1. У романі знаходимо іронічне зображення вищої аристократії ...
а) Москви і Петербурга; б) Москви; в) Києва і Петербурга; г) Москви і Києва?
2. Зі сторінок роману ми дізнаємося про смаки, культурний кругозір та інтереси передового російського дворянства .
а) 1810-х; б) 1830-х; в) 1820-х; г) 1840-х років?
3. Хто назвав роман «Євгеній Онєгін» «енциклопедією російського життя»:
а) В.Жуковський; б) В.Г.Белінський; в) Т.Шевченко; г) В.Гюго?
4. Скільки героїв приймає участь у сюжеті:
а) три; б) два ; в) чотири; г) п'ять?
Назвіть їх.
5. Що є кульмінацією сюжету:
а) останнє побачення Євгенія і Татьяни; б) Татьянини іменини; в) лист Татьяни до Онєгіна; г) дуель?
6. Що виступає в романі важливим сюжетним принципом:
а) простота; б) складність; в) зарозумілість; г) «загадковість» героїв?
7. Кого Пушкін називає «напівросійським сусідом»:
а) Онєгіна; б) батька Татьяни; в) Ленського; г) дядька Онєгіна?
8. До скількох років дожив Онєгін «без служби, без жони, без діл»? До ...
а) 26; б) 24; в) 23; г) 25?
9. Для кого Татьяна — «милий», «вірний ідеал» жінки:
а) для автора; б) для Онєгіна; в) для Ленського; г) для її чоловіка?
10. Виберіть правильне слово.
«Євгеній Онєгін» — це перший російський .... (романтичний, реалістичний, любовний, моральний, психологічний) роман.
11. Встановіть правильну послідовність подій роману, поставивши відповідну нумерацію:
Татьянині іменини —
Зустріч Онєгіна і Татьяни на балу —
Сон Татьяни —
Дуель Ленського і Онєгіна —
12. Хто з письменників спробував творчо дослідити подальшу історію пушкінських героїв? Який роман виник в результаті цього дослідження?
О. Пушкін. 1 а; 2 в; 3 б; 4 в; 5 а; 6 г; 7 в; 8 а; 9 а; 10 - реалістичний; 11 - 2, 4, 1, 3; 12 - Л.Толстой «Анна Кареніна».
Тести до ЗНО (з відповідями). 19 століття. О.Пушкін
1. Роки життя Олександра Пушкіна
А 1799 - 1837
Б 1814 - 1841
В 1809 - 1852
Г 1788 - 1824
Д 1771 - 1832
2. Олександр Пушкін навчався у
А Московському благородному пансіоні
Б Царськосельському ліцеї
В Ніжинській гімназії вищих наук
Г Московському університеті Д Сорбонні
3. Василь Жуковський, подарувавши Олександрові Пушкіну свій портрет з написом: «Переможцеві-учню від переможеного вчителя», радо вітав твір молодого поета
А «Казка про царя Салтана»
Б «Алеко» В «Кавказький бранець»
Г «Руслан і Людмила»
Д «Вольність»
4. Елегію Олександра Пушкіна «Спогади в Царському Селі», прочитану ним на випускному екзамені в Царськосельському ліцеї, благословивши тим самим юного поета на літературну творчість, захоплено сприйняв російський письменник-просвітник
А Денис Фонвізін
Б Феофан Прокопович
В Микола Карамзін
Г Олександр Радіщев
Д Гавриїл Державін
5. Під час свого «південного заслання» Олександр Пушкін відвідав міста, які нині розташовані в Україні
А Чернігів, Київ, Кам’янка, Катеринослав, Одеса, Феодосія, Гурзуф, Бахчисарай, Сімферополь
Б Київ, Львів, Харків, Одеса, Чернівці
В Черкаси, Чернівці, Чернігів
Г Севастополь, Сімферополь, Євпаторія, Ялта
Д Тернопіль, Заліщики, Чортків, Теребовлю
6. Володимир Одоєвський в некролозі на смерть Олександра Пушкіна назвав його
А «Пушкін — наше все»
Б «сонце російської поезії»
В «перший російський поет»
Г «точка відліку нашої національної культури»
Д «герой нашого часу»
7. Річка — місце останньої дуелі Олександра Пушкіна
А Нева
Б Мойка
В Москва
Г Волга
Д Чорна річка
8. Олександр Пушкін загинув від руки
А Варранта
Б Мартинова
В Миколи І
Г Дантеса
Д Геккерена
9. На загибель Олександра Пушкіна сміливим віршем «Смерть поета» відгукнувся російський поет
А Антон Дельвіг
Б Вільгельм Кюхельбекер
В Іван Пущін
Г Денис Давидов
Д Михайло Лермонтов
10. Твори Олександра Пушкіна
А «Я вас любив...», «Полтава», «Руслан і Людмила», «Кавказький бранець»
Б «І нудно, і сумно...», «Демон», «Пісня про купця Калашникова», «Мцирі»
В «Паломництво Чайльд-Гарольда», «Лара», «Мазепа», «Прометей»
Г «Вільгельм Телль», «Розбійники», «Марія Стюарт», «Підступність і кохання»
Д «Чому троянди немов неживі», «Коли розлучаються двоє», «Вечірні промені ясні»
11 . Вірші Олександра Пушкіна, які належать до інтимної лірики
А «Поет», «Пророк», «Поет і юрба»
Б «Демон», «Співець», «Пробудження», «Кинджал»
В «Я пам’ятаю мить чудову.», «Я вас любив.», «На холмах Грузії.»
Г «Вольність», «Село», «До Чаадаєва», «На глибині сибірських руд»
Д «Аріон», «Анчар», «Елегія», «.Знов одвідав я»
12. У літературній спадщині Олександра Пушкіна вершинним є твір
А «Руслан і Людмила»
Б «Євгеній Онєгін»
В «Кавказький бранець»
Г «Казка про царя Салтана» Д «Полтава»
13. Вірші Олександра Пушкіна, які належать до волелюбної лірики А «Поет», «Пророк», «Поет і юрба»
Б «Демон», «Співець», «Пробудження», «Кинджал»;
В «Я пам’ятаю мить чудову.», «Я вас любив.», «На холмах Грузії.»
Г «Вольність», «Село», «До Чаадаєва», «Анчар», «На глибині сибірських руд»
Д «Пісня про віщого Олега», «До няні», «Зимовий ранок»
14. «Південні поеми» Олександра Пушкіна
А «Руслан і Людмила», «Моцарт і Сальєрі», «Борис Годунов»
Б «Кавказький бранець», «Бахчисарайський фонтан», «Брати-розбійники», «Цигани»
В «Граф Нулін», «Будиночок у Коломні», «Пікова дама»
Г «Арап Петра Великого», «Євгеній Онєгін», «Історія Пугачова»
Д «Заметіль», «Станційний наглядач», «Постріл»
15. Болдінською у творчості Олександра Пушкіна називають осінь А 1829 р.
Б 1837 р.
В 1825 р.
Г 1817 р.
Д 1830 р.
16. У вірші «До моря» Пушкін «володарем наших дум» назвав
А Адама Міцкевича
Б Фрідріха Шиллера
В Джорджа Байрона
Г Йоганна Вольфганга Гете
Д Вальтера Скотта
17. У вірші «До моря» Пушкін згадує про історичного діяча, образ якого був популярним серед поетів-романтиків
А Петра І
Б Бориса Годунова
В Наполеона
Г Людовіка XIV
Д Александра Македонського
18. Образ ліричного героя вірша Олександра Пушкіна «До моря» співзвучний образу світової літератури
А Гамлету
Б Мазепі
В Чайльд-Гарольду
Г Мефістофелю
Д Дон Кіхоту
19. Море у вірші Олександра Пушкіна «До моря» виступає символом
А поезії
Б свободи
В кохання
Г вигнання
Д самотності
20. Поетичні рядки
У глушині важкій вигнання,
Минали дні мого життя
Без божества і без палання,
Без сліз, кохання, без чуття
(Пер. В. Сосюри) взято з вірша Олександра Пушкіна
А «Я пам’ятник собі воздвиг нерукотворний...»
Б «Я пам’ятаю мить чудову...»
В «До моря»
Г «Я вас любив.
Д «Анчар»
21. Вірш Олександра Пушкіна «Я вас любив.» належить до
А інтимної лірики
Б філософської лірики
В волелюбної лірики
Г пейзажної лірики
Д урбаністичної лірики
22. Пушкін присвятив Анні Петрівні Керн твір
А «Євгеній Онєгін»
Б «Я вас любив»
В «Руслан і Людмила»
Г «Я мить чудову пам’ятаю.»
Д «До моря»
23. Поетичні рядки «у душі моїй ще, може, / Кохання пал і досі не погас» взято з твору Олександра Пушкіна
А «Я пам’ятник собі воздвиг нерукотворний»
Б «Я пам’ятаю мить чудову. «
В «До моря»
Г «Я вас любив.»
Д «Євгеній Онєгін»
24. Вірш Олександра Пушкіна «Я пам’ятник собі воздвиг нерукотворний.» перегукується з одою античного поета
А Овідія
Б Вергілія
В Горація
Г Гомера
Д Есхіла
25. Олександрійський стовп у вірші Олександра Пушкіна «Я пам’ятник собі воздвиг нерукотворний.» — це
А пам’ятник російському імператору Олександру III у Феодосії
Б колона на Палацовій площі в Санкт-Петербурзі в пам’ять про російського імператора Олександра І, переможця Наполеона
В Тріумфальна брама в Москві на честь перемоги Олександра І над Наполеоном
Г пам’ятник російському імператору Олександру II на Європейській площі в Києві
Д кінний пам’ятник цареві-визволителю Олександру II в Софії, столиці Болгарії
26. Метафора «олександрійський стовп, в гордливості незборний, йому не досягне чола» («Я пам’ятник собі воздвиг нерукотворний.») означає, що
А поезія вища від слави царів і полководців
Б поет — кращий представник народу
В пам’ятник Пушкіну буде вищий від пам’ятника Олександрові І
Г поет зневажає думку про нього царів і царедворців
Д поет прагне вдячності нащадків
27. У рядках «я . за упалих обставав» («Я пам’ятник собі воздвиг нерукотворний.») Пушкін має на увазі
А декабристів
Б героїв війни 1812 року
В ліцеїстів
Г учасників війни на Кавказі
Д загиблих дуелянтів
28. Олександр Пушкін убачав свою найбільшу заслугу перед народом («Я пам’ятник собі воздвиг нерукотворний.») у
А створенні російської літературної мови
Б створенні нової російської літератури
В створенні нових літературних жанрів
Г уславленні свободи й гуманності
Д переході на реалістичні традиції
29. Жанр твору Олександра Пушкіна «Євгеній Онєгін»
А поема у прозі
Б роман у віршах
В філософська повість
Г ліро-епічна поема
Д роман-щоденник
30. Олександр Пушкін писав «Євгенія Онєгіна»
А З осені
Б близько 8 років
В 10 років
Г З літа
Д все життя
31. Роман «Євгеній Онєгін» — перший у російській літературі
А історичний роман
Б психологічний роман
В реалістичний роман
Г пригодницький роман
Д побутовий роман
32. Слова «Вони зійшлися. Тьма і промінь, // Пісні і проза, лід і пломінь...» характеризують
А Онєгіна й Татьяну
Б Ленського й Ольгу
В Татьяну й Ольгу
Г Онєгіна й Ленського
Д Татьяну та її чоловіка
33. В останній строфі роману «Євгеній Онєгін» Пушкін звертається до
А Миколи І
Б Євгенія Онєгіна
В Джорджа Байрона
Г декабристів
Д Наполеона
34. У якому романі відомий російський письменник показує, яке майбутнє чекало б на Татьяну, якщо б вона не відмовила Онєгіну?
А «Ідіот» Федора Достоєвського
Б «Війна і мир» Льва Толстого
В «Анна Кареніна» Льва Толстого
Г «Герой нашого часу» Михайла Лермонтова
Д «Батьки і діти» Івана Тургенєва
35. У сестру Татьяни — Ольгу був закоханий
А Зарецький
Б Ленський
В Буянов
Г Онєгін
Д Пустяков
36. У п’ятій главі «Євгенія Онєгіна» Татьяна, «задумлива, смутна і мовчазлива», порівнюється з літературною героїнею
А Маргаритою («Фауст» Гете)
Б Ровеною («Айвенго» Скотта)
В Світланою («Світлана» Жуковського)
Г Кларісою («Кларіса Гарлоу» Річардсона)
Д Кандідою («Крихітка Цахес» Гофмана)
37. «Енциклопедією російського життя» критиками був названий твір Олександра Пушкіна
А «Історія Пугачова»
Б «Євгеній Онєгін»
В «Капітанська дочка»
Г «Руслан і Людмила»
Д «Повісті Бєлкіна»
38. Євгеній Онєгін внутрішньо і зовнішньо був схожий на героя світової літератури
А Гамлета
Б Фауста
В Вільгельма Телля
Г Чайльд-Гарольда
Д Айвенго
39. Ольга Ларіна після смерті Ленського
А залишилася вірною загиблому коханому
Б лишилася старою панною
В збожеволіла від горя
Г вийшла заміж за улана
Д постриглася в черниці
40. Татьяна Ларіна зі всіх пір року найбільше любила
А літо
Б осінь
В весну
Г зиму
Д весну і літо
41 . Наприкінці роману Татьяна відмовляє Онєгіну, тому що
А любить свого старого чоловіка
Б вважає неприпустимим порушення шлюбної обітниці
В хоче помститися йому за те, що він знехтував її в юності
Г розлюбила його
Д знайшла інші інтереси в житті
42. У романі «Євгеній Онєгін» Олександра Пушкіна було розпочато літературну галерею А «маленьких людей» Б «зайвих людей» В «нових людей»
Г «бунтівних людей» Д «сердитих людей»
43. Розташуйте епізоди роману у віршах Олександра Пушкіна «Євгеній Онєгін» у хронологічній послідовності.
А дуель Онєгіна з Ленським
Б лист Онєгіна до Татьяни
В подорож Онєгіна
Г лист Татьяни до Онєгіна
Ключ: 1Г 2А ЗВ 4Б