Оцінюємо швидко. Різні види контролю із зарубіжної літератури в 9 класі - Руденко В.І. 2020
Розділ 1. Новий глядач — новий театр — нова драма: Генрік Ібсен
Частина п’ята. Нові тенденції у драматургії кінця ХІХ - початку ХХ ст.
Евристична бесіда
- Що таке драматургічні твори? Назвіть їхні особливості. (Це твори призначені для сценічного втілення. Особливості: рушій дії — гострий конфлікт; відтворення подій як живого процесу; діалогічний виклад художнього матеріал; поділ тексту на дії, картини, яви; наявність ремарок.)
- Які жанри драматургії ви знаєте? (Драма, комедія, трагедія)
- Назвіть відомих драматургів, творчість яких ми вивчали в попередніх класах, та їхні твори. (Есхіл «Прометей закутий», В. Шекспір «Ромео і Джульєтта», Мольєр «Міщанин шляхтич», М. Гоголь «Ревізор».)
- Назвіть представників «нової» драматургії (Г. Ібсен, Б. Шоу (Англія),, А. П. Чехов (Росія)., М. Метерлінк (Бельґія), Ю. А. Стріндберґ (Швеція), Г. Й. Р. Гауптман (Німеччина), Е. Золя (Франція), В. К. Винниченко, Леся Українка, М. Г. Куліш та інші — йшли власними шляхами, їхні театральні естетика й поетика дуже різнилися. Але існувала ознака, яка їх об’єднувала: усі вони намагалися створити проблемний театр, мова, стилістика якого максимально наближали його до сучасного читача.
- У чому ж полягає різниця між «старою» драмою та «новою»? («Нова» драма на зламі століть поставила в центрі уваги особистість, проблему не соціальну, а духовну, індивідуальність переживання й відчуття якої визначають загальну атмосферу епохи. Драматурги намагалися показати «трагедію життя», а не «трагедію в житті», закликали до осмислення глибинної суті дійсності, звільнення людського духу, пошуку гармонії. Театр став «інтелектуальним», «дискусійним». На першому плані опинився внутрішній конфлікт, а не зовнішня дія. У «новій» драмі помітні ознаки модернізму: символізму, імпресіонізму, неоромантизму та ін.)
- Засновником «нової» драми був... (норвежець Генрік Ібсен.)
- Які основні ознаки «нової драми»? (Це драма сильних характерів і великих ідей; в основі сюжету лежить суперечка про основні проблеми сучасності. Таку драму ще називали «п’єсою про людську душу». Композиція п’єси має інтелектуально-аналітичний характер; фінал у ній відкритий.)
- Поясніть, чому період «нової драми» пов’язують із появою Генріха Ібсена в літературі. (Роком народження нової європейської драми — драми психологічної і соціальної — вважається 1879 рік, коли був написаний «Ляльковий дім».)
- Особливість художнього мислення, творчого методу, який полягає у розкритті трагізму життя через психологічні колізії, поєднання зовнішньої та внутрішньої дії, інтелектуально-аналітичному підході до подій та образів, філософському осягненні дійсності, широкому використанні підтексту, символіки тощо. («Ібсенізм»)
- Чому п’єса «Ляльковий дім» викликала негативний резонанс у суспільстві? Як оцінила її тогочасна критика? (У фіналі героїня йде від чоловіка, покинувши трьох дітей. Така кінцівка викликала бурхливу суспільну реакцію. Нору звинуватили в легковажності та нещирості, а автора твору — у прагненні обмовити шлюб і зруйнувати сім’ю. Багато хто вважав кінець драми неприродним, бо жодна мати не покине своїх дітей. Під тиском громадськості Ібсен переписує кінцівку п’єси. (В останній момент Хельмер широко прочиняє двері до дитячої кімнати, і Нора, побачивши своїх діточок, залишається.). Але потім автор повернувся до першого варіанта.)
- Що таке соціально-психологічна драма? (Соціально-психологічна драма — змалювання високоінтелектуальних людських характерів, досить складних переживання; увага з побутових обставин переноситься на психологію персонажів)
- Які ознаки соціально-психологічної драми притаманні п’єсі «Ляльковий дім»? Визначте у цьому творі ознаки «нової драми». (Актуальність, п’єса- дискусія, боротьба за оновлену драму, тематики, глядачі — учасники драми, відкритий фінал.)
- Дайте визначення аналітичної п’єси (драма, події якої є результатом того, що відбулося до початку твору, своєрідне розслідування таємниць минулого героїв.)
- Що таке зовнішня і внутрішня дія? Яка з них є важливішою для аналітичної п’єси? (Зовнішня дія — події, що реально відбуваються на сцені. Внутрішня дія — переживання реальних подій персонажами та стосунки між ними, що складаються на психологічному грунті цих переживань)
- Що таке підтекст? (прихований, внутрішній зміст прямого висловлювання)
«Так чи ні»
1. Генріх Ібсен народився в м. Шиєні в купецькій сім’ї (Так!)
2. Генріх Ібсен народився у 1928 році (Ні! Генріх Ібсен народився у 1828 році)
3. Ібсен в дитинстві був оточений любов’ю. Стосунки батька й сина були дуже дружніми (Ні! Стосунки батька й сина були дуже напруженими)
4. У 1837 році Ібсен-старший розорився. Для Генріка різкий перехід родини в соціальні «низи» став тяжкою психологічною травмою (Так!)
5. З п’ятнадцяти років хлопець мусив самостійно заробляти на життя (Так!)
6. Шукаючи роботу, Генрік Ібсен переїхав до містечка Гримстад і влаштувався гувернером у багатій родині (Ні! Шукаючи роботу, Генрік Ібсен переїхав до містечка Гримстад і влаштувався учнем аптекаря)
7. Шукаючи шляхів самореалізації, Ібсен починає писати поезії, сатиричні епіграми, малює карикатури (Так!)
8. У 1850 р. Генрік Ібсен вирушив до Християнії, щоб стати студентом університету (Так!)
9. Свій перший драматичний твір Ібсен написав у Християнії (Ні! Свій перший драматичний твір-історичну драму «Каталіна» Ібсен написав у Гримстаді)
10. Історична драма «Каталіна» була написана норвезькою мовою (Ні! Історична драма «Каталіна», як і другий твір — п’єса «Богатирський курган», були написані данською мовою)
11. В столиці Ібсен захопився політичним життям (Так!)
12. Ібсен Ранній драматургії Ібсена, як до певної міри й зрілим драмам норвезького митця, притаманний романтичний пафос (Так!)
13. Перший національний норвезький театр був сформований на основі театральної школи у м.Берген, яку заснував уславлений скрипаль Уле Бюлль (Так!)
14. У 1852 році Ібсену було запропоновано посаду штатного драматурга першого національного норвезького театру в м. Берген, в якому працювали видатні норвезькі режисери та актори (Ні! У1852 році Ібсену було запропоновано посаду штатного драматурга першого національного норвезького театру, в якому він мусив виконувати обов’язки директора, режисера і навіть бухгалтера)
15. У 1857 р. на хвилі боротьби за національну драматургію у Християнії виникає «Норвезький театр», керувати яким запрошують Ібсена (Так!)
16. У 1858 р. Ібсен одружився і був щасливий у шлюбі (Так!)
17. У 1863 році два театри Християнії об’єдналися на основі естетичної програми, а герої вистав заговорили норвезькою мовою (Так!)
18. У «Норвезькому театрі» Християнії Ібсен працював до останніх років життя (Ні! У 1864 р. Ібсен з родиною виїхав у Рим, а згодом переїжджав до інших міст Європи. Місцем постійного проживання Ібсена став Мюнхен)
19. Ібсен забажав повернутися на Батьківщину у 1891 р., коли вже був прославлений, а його п’єси було перекладено всіма європейськими мовами (Так!)
20. Герой драматичної поеми «Бранд» Ібсена, священик Бранд, подібно до гетевського Фауста, над усе прагне досягнути досконалості й духовної свободи (Так!)
21. Бранд безкомпромісний і упевнений у своїй правоті, покинутий усіма, гине серед вічних льодів у горах Норвегії (Так!)
22. Головний герой п’єси Ібсена «Пер Гюнт» дуже схожий на своїми переконаннями і вчинками на священика Бранда (Ні! Пер Гюнт і священик Бранд цілковито протилежні один одному)
23. Важливим досягненням Генріка Ібсена стало створення жанру так званої аналітичної п’єси (Так!)
24. Драма «Ляльковий дім» належить до аналітичних п’єс Ібсена (Так!)
25. Драма «Ляльковий дім» була поставлена в Україні під назвою «Дівчина з лялькового дому» (Ні! Драма «Ляльковий дім» була поставлена в Україні під назвою «Нора»)
26. В історію літератури Ібсен увійшов як творець соціально-психологічної драми (Так!)
27. Про неабиякий сплив норвезького драматурга Ібсена на європейський театр у цілому свідчить те, що синонімами до терміна «соціально-психологічна драма» у літературній критиці кінця ХІХ ст. побутували терміни «нова драма» та «ібсенізм» (Так!)
28. Завдяки норвезькому драматургу європейські глядачі поступово засвоювали такі поняття, як «зовнішня дія», «внутрішня дія» та «підтекст» (Так!)
«Життєвий і творчий шлях Генріка Ібсена» «Продовж речення»
I. Ібсен— це...(назва країни) письменник. (Норвезький).
2. Народився у невеличкому містечку... (Шиєні).
3. Ще в дитинстві та за юнацьких літ Ібсен зазнає… (матеріальних нестатків).
4. Перший драматичний твір— ... («Катіліна»).
5. Навчався в університеті... (у м. Кристіанії, нині Осло, столиця Норвегії).
6. Переїхавши до Бергена... (стає керівником молодого Норвезького театру).
7. Перша п’єса Ібсена з якою приходять справжній успіх і матеріальна забезпеченість це — ...(«Комедія кохання»).
8. Від’їзд Ібсена з Норвегії зумовлений… (розчаруванням драматурга в скандинавському русі).
9. Залишивши Норвегію, драматург розпочинає життя у добровільному вигнанні в… (Римі, Дрездені та Мюнхені).
10. Широка популярність у всіх скандинавських країнах прийшла після виходу... (поеми «Пер Гюнт»).
11. Останній твір Ібсена —... («Як ми, мертві, воскреснемо»).
12. Ібсен здійснив справжній переворот у світовій драматургії завдяки створенню… («нової драми»).
13. Хто із українських письменників пише критичні статті про творчість Г.Ібсена? (І.Франко, Л.Українка).
Хронологічний диктант
1. Народився Генрік Ібсен у … (1828 р.).
2. Оселився у Грімстаді, продовжив вивчати фармацевтичну справу, а потім — торгував ліками у …. (1843 р.).
3. Перша п’єса «Катіліна» написана у … (1848 р.).
4. Ібсен переїхав до столиці Норвегії, став активним учасником політичного і культурного життя у … (1849р.).
5. Став художнім керівником Норвезького театру у … (1857 р.).
6. Постановка «Комедії кохання» відбулася у … (1862 р.).
7. Ібсен залишив Норвегію у … (1864 р.).
8. Однією із найкращих і найвідоміших у творчості Ібсена стала п’єса «Бранд», що написана у ... (1866 р.).
9. П’єса «Ляльковий дім» написана у ... (1879 р.).
10. Драматург повернувся на батьківщину і оселився у Крістіані у ... (1891 р.).
11. «Норвезький геній» завершив останню драму у ... (1899 р.).
12. Генрік Ібсен помер у ... (1906 р.).
Г.Ібсен «Ляльковий дім».
Літературний диктант.
І варіант.
1. Події в п’єсі відбуваються напередодні… (Різдва)
2. Коли було скрутно, Нора також працювала (що робила?) ... (плела, вишивала, гаптувала)
3. Нора позичила гроші для (чого?)… (лікування свого чоловіка)
4. Крогстад урятував Нору (як?) ... (повернувши боргове зобов’язання)
5. Гельмер дізнався про таємницю дружини (як?)... (отримавши листа від Крогстада)
6. Фру Лінне запропонувала Крогстаду… (поєднати їхні долі)
7. Нора йде від чоловіка, бо ... (не хоче більше бути лялькою)
8. Фру Лінне в молодості відмовилася бути з Крогстадом, бо… (на її руках була тяжко хвора мати і двоє молодших братів)
9. Прочитавши листа від Крогстада, Гельмер сказав жінці, що вона ... (не має права виховувати дітей)
10. Недоліки власного виховання і виховання своїх дітей Нора вбачає в … (тому, що не була вільною людиною, а лише лялькою)
11. Прототипом Нори є ... письменниця Лаура Кілер
12. Що пережила справжня Лаура Кілер на відміну від Нори (потрапила до психіатричної лікарні)
ІІ варіант.
1. Найбільшим горем для Нори, відколи вона вийшла заміж, була ... (смерть батька)
2. Накупивши подарунків на свята, Нора приховала від чоловіка, що вона їла ... (улюблені мигдалеві тістечка)
3. Про свою таємницю Нора розповіла (кому?)… (Кристині, подрузі дитинства)
4. Крогстад просить Нору про те, щоб вона ... (вмовила чоловіка взяти його до себе на роботу)
5. Нора зізналася Крогстаду в тому, що вона ... (підробила підпис батька)
6. На думку Нори, її стосунки з чоловіком міг зіпсувати той факт, що ... (вона позичила гроші для його лікування)
7. Крогстад не забрав листа зі скрині, бо … (про це просила його Кристина)
8. «Ніхто не жертвує честю задля того, кого любить», — ці слова промовляє в п’єсі ... (Гельмер)
9. Драма закінчується тим, що ... (Нора йде від чоловіка і дітей)
10. Нора розчарувалася в коханій людині, бо ... (зрозуміла, що він її не кохає)
Літературний диктант за п’єсою Генріка Ібсена «Ляльковий дім»
1. Ляльковий дім в однойменній п’єсі Г. Ібсена — це символічний образ… (штучного життя).
2. Чоловік, подруга, оточення бачить головну героїню Нору... (легковажною «пташкою»).
3. Події у творі відбуваються напередодні... (Різдва).
4. Чому сім’я Хельмерів раділа напередодні Різдва? (Чоловік отримав високу посаду й сім’я буде добре забезпечена)
5. Чоловік Нори Торвальд обійняв посаду…(директора Акціонерного банку).
5. Нора попросила чоловіка подарувати їй... (гроші). Який подарунок просила Нора в чоловіка на Різдво? (Гроші)
6. Потайки від чоловіка Нора виплачувала величезний борг протягом. Років. (8.)
7. Героїня твору винна в тому, що ... (підробила підпис на векселі).
8. За жанром п’єса «Ляльковий дім» — це… (соціально-психологічна драма).
9. В основі сюжету п’єси був покладений… (реальний факт).
10. Торвальд говорив: «Майже всі, хто рано схибив у житті, мали брехливих ...» (матерів).
11. Головна героїня «Лялькового дому» Нора бачить сенс життя в… (любові до близьких — до чоловіка й дітей).
12. Основною темою п’єси Г. Ібсена «Ляльковий дім» є…(зображення сімейного життя, духовна роз’єднаність людей).
13. Як Хельмер називає свою дружину? (Білочка, жайворонок)
14. Хто така фру Лінне? (Подруга Нори)
15. Що просить Кронстад у Нори? (Заступитися за нього перед чоловіком, щоб той його не звільняв)
16. Чому Кронстад шантажує Нору? (Вона заборгувала йому, подала вексель батька з підробленим підписом)
1 7. Чому Нора так зробила? (Щоб урятувати чоловіка)
1 8. Чому Нора не допускає до себе дітей? (Щоб їм не зашкодити, адже вважає себе негідною їх виховувати)
1 9. Як відповів Хельмер на настійливе прохання щодо Кронстада? (Відмовив)
20. Що надумала Нора у безвихідній, на її думку, ситуації? Чому не здійснила своїх намірів? (Учинити самогубство; забракло духу)
21. Що запропонувала фру Лінне Кронстаду? Чому? (Об’єднатися, щоб мати, для кого жити)
22. На яке «диво» очікувала Нора? (Що чоловік візьме на себе її провину, зрозуміє її та підтримає)
«Ляльковий дім» аналіз твору
Жанр — соціально-психологічна драма.
Тема: духовне пробудження людини, її прагнення до вільного прояву себе як особистості. «Ляльковий дім» — це розповідь про сім’ю, про людей, які прожили разом багато років, проте так і не зуміли стати щасливими — класичний зразок соціально-психологічної драми.
Центральна тема п’єси «Ляльковий дім» — становище жінки в суспільстві Сучасники сприйняли драму як маніфест фемінізму.
Проблематика: проблема моральної відповідальності людини за свій вибір і за інших людей; «втрати ілюзій» під впливом обставин; істинних і фальшивих ідеалів і цінностей; проблема жіночої емансипації. Проблематика «Лялькового дому» не вичерпується «жіночим питанням»: йдеться про свободу людської особистості взагалі.
Конфлікт: соціальний — зіткнення природних людських прагнень з нелюдськими, застиглими догмами суспільства; сюжетний — таємниця і «кримінальний» учинок Нори як несвідомий виклик буржуазному життєустрою, його законам; психологічний — «пробудження» і духовна боротьба Нори, її бажання по-справжньому розібратися в житті, усвідомити себе як особистість.
Особливості композиції. (3 дії) П’єса має аналітичну композицію, що означає послідовне розкриття внутрішнього неблагополуччя і трагізму, які таяться під зовні пристойною оболонкою. Так поступово осягається внутрішня суть сімейного життя Хельмерів, на перший погляд, щасливого, проте заснованого на неправді й егоїзмі. Дія починається із зображення ілюзії щастя і закінчується його поразкою. Дія п’єси розгортається протягом 3-х днів. У п’єсі компрометується не так «чоловічий світ», скільки суспільство 1870-х років, його норми і установки, мертві закони буржуазного світу. Композиція п’єси «Ляльковий дім» має аналітичний характер. Аналітизм її полягає в тому, що твір розпочинається показом зовнішньої ілюзії щастя, а закінчується катастрофою. Драматург доводить, що злагода, комфорт, у яких живуть його персонажі, а також нібито доброзичливі взаємини між ними є оманою. У такий спосіб він розкриває суперечності сучасного йому світу. Але драму Г. Ібсена називають не тільки аналітичною, а й інтелектуально-аналітичною, бо вона завершується інтелектуальним осмисленням персонажами власного життя. Головні герої Ібсена не є рупорами його ідей. Вони промовляють те, що диктує їм логіка власного характеру, психологічну глибину якого майстерно розкриває письменник.
Елементи сюжету :
Експозиція: переддень Різдва. Хельмер призначений директором Акціонерного банку. Нора весела, безтурботна й щаслива.
Зав’язка: поява Христини (давньої подруги Нори), а потім Крогстада у Хельмерів. Христина за допомогою нори одержує роботу в банку, а Крогстад з вини Торвальда її втрачає. Крогстад вимагає, щоб Нора вплинула на чоловіка.
Розвиток дії. Крогстад шантажує Нору. Танець нори. Хельмер одержує листа Крогстада. Страх Хельмера за своє суспільне становище. Крогстад повертає боргове зобов’язання Нори. Хельмер «пробачає» Нору.
Кульмінація. Ідейна дискусія між подружжям. Нора заявляє про своє право самостійно мислити, а не приймати усе на віру, робити вибір, а не жити за чиїмись правилами, вільно висловлювати свої погляди, а не залежати від чужих думок.
Розв’язка. Відкритий фінал. Щоб знайти себе і «стати особистістю», Нора залишає будинок і дітей.
Символіка драми. «Ляльковий дім» — це дім фальшивих цінностей, за якими крилися егоїзм, духовна порожнеча, роз’єднаність людських душ. У цьому домі не жили, а лише грали у кохання, шлюб, сімейну злагоду і навіть людську гідність і честь.
Ялинка (була живою і красивою, і коли її зрізали поступово зав’яла) — подружнє життя Нори (ідеальні стосунки в родині були лише видимістю, насправді кожен із них, як Нора, так і її чоловік по-різному сприймали шлюб, і тому це призвело до трагічної розв’язки) Мигдалеве печиво (спочатку їла ховаючись від чоловіка, потім — відкрито) — внутрішнє «я» Нори (героїня була для чоловіка лише «лялькою», але потім вона вирішила показати себе зовсім з іншого боку, на що не сподівався чоловік)
Образ Крогстада — неприємності (Нора грала з дітьми — і раптом зловіщою тінню з’явився Крогстад, який і розпалив вогнище у родині)
Образ тарантели — передчуття невідворотності катастрофи (Нора танцювала, переживаючи глибокі душевні страждання, вона зрозуміла, що наближалася страшна гроза; танок за контрастом підкреслив напругу душевних сил Нори, адже вона танцювала у той момент, коли вирішувала її доля)
Маскарадні костюми — ролі і маски героїв (зокрема Нори) у реальному житті (настане час, коли маски необхідно буде зняти, тоді настануть справжні неприємності, вирішити які швидко буде просто неможливо)
Втілення рис «нової драми» в «Ляльковому домі»: а) внутрішня дія; б) «дотекстова» зав’язка конфлікту; в) неоднозначне, дискусійне ставлення до героїв і проблем твору; г) відкритий фінал.
Сюжет «Ляльковий дім» Дія відбувається в будинку Хельмера перед Різдвом. Нора повертається з міста з подарунками для сім’ї, чоловік докоряє її в марнотратстві: він лише недавно отримав посаду директора банку, і платню йому підвищать тільки через три місяці, а брати в борг для нього абсолютно неприйнятно. Нора, «марнотратчиця», «пташка», «білочка», як кличе її Торвальд, у відповідь тільки віджартовується, вона виглядає безтурботною і легковажною. Приїжджає подруга Нори фру Лінне: після смерті чоловіка вона залишилася без засобів до існування і змушена шукати роботу. Нора розповідає їй, що, коли Торвальд був хворий, їй довелося зайняти грошей, щоб за порадою лікарів відвезти його на рік до Італії. Тепер вона змушена виплачувати борг, розповісти про це Хельмеру не може: він думає, що гроші позичив батько Нори. Тепер вона змушена відмовляти собі у всьому і займатися дрібним підробітком. В цей час до Хельмер приходить Крогстад — у нього Нора позичила гроші. Хельмер позбавив Крогстада місця в банку, і тепер той просить Нору вплинути на чоловіка, погрожуючи їй викриттям. До того ж Нора підробила підпис батька на векселі, і Крогстад знає про це. Нора чесно намагається умовити чоловіка залишити Крогстада, але той не погоджується, до того ж на це місце він вже взяв фру Лінне. Зрозумівши, що нічого не вийшло, Крогстад залишає в поштовій скриньці лист для Торвальда, в якому описує ситуацію з боргом. Нора вигадує всілякі приводи, щоб не пустити Торвальда до поштової скриньки. Фру Лінне, прагнучи допомогти Норі, відправляється до Крогстаду: виявляється, колись вони любили один одного, але вона вийшла заміж за іншого, більш забезпеченого. Тепер фру Лінне пропонує «протягнути один одному руки»: їй хочеться жити заради когось. Крогстад щасливий і готовий навіть забрати свій лист, а фру Лінне вмовляє його не робити цього: вона вважає, що таємниця повинна розкритися. Торвальд і Нора повертаються з різдвяної вечірки, і нещасливий лист нарешті витягується з ящика. Торвальд розгніваний, він називає дружину лицеміркою, брехухою, злочинницею, каже, що не довірить їй виховання дітей. Тут же служниця приносить ще один лист: Крогстад повернув розписку Нори. Торвальд щасливий, Нора для нього знову перетворюється на «невсипущу-пташку», «голубку». Однак Нора заявляє йому, що йде з дому: «Я була тут твоєї лялечкою-дружиною, як вдома у тата була татовою лялечкою-дочкою <.. .> Я думаю, що перш за все я людина, так само як і ти, або, по крайній міру, повинна постаратися стати людиною <.> я не можу більше задовольнятися тим, що говорить більшість і що говориться в книгах. Мені треба самій подумати про ці речі і спробувати розібратися в них».
Генрік Ібсен. «Ляльковий дім»
1. П’єса Генріка Ібсена «Ляльковий дім» — це:
а) соціально-побутова драма;
б) соціально-психологічна драма;
в) історично-філософська драма.
2. Скільки основних персонажів у «Ляльковому домі» Г. Ібсена?
а) 7;
б) 5;
в) 9.
3. Протягом якого часу розгортаються події в п’єсі Г. Ібсена «Ляльковий дім» :
а) семи років;
б) трьох днів;
в) п’яти місяців.
4. Події, зображені в п’єсі, відбуваються напередодні:
а) нового року;
б) Різдва;
в) Великодня.
5. Торвальд Хельмер називає Нору :
а) зозулькою;
б) жайворонком;
в) горобчиком.
6. Торвальд закликає Нору:
а) ніколи не позичати гроші;
б) економити на одязі і харчах;
в) не давати нікому в борг.
7. Головна героїня драми позичила велику суму грошей, щоб:
а) поміняти інтер’є в домі;
б) урятувати батька;
в) вилікувати чоловіка.
8. Який злочин скоїла Нора:
а) витратила велику суму грошей;
б) неправдиво свідчила в суді;
в) підробила підпис.
9. Після звільнення з міністерства Хельмер поїхав на лікування до:
а) Німеччини;
б) Італії;
в) Франції.
10. Шантажуючи Нору, Крогстад хотів отримати:
а) посаду в банку;
б) гроші, позичені в борг;
в) частину спадку Нори.
11. Крогстад погрожував віддати Торвальду:
а) компроментуючі фотогрфії;
б) лист;
в) вексель з підписом.
12. На вечірку Нора одягла костюм .
а) неаполітанки;
б) летючої миші;
в) королеви.
13. Нора підготувала танець, щоб показати його на маскараді:
а) танго;
б) вальс;
в) тарантеллу.
14. Скільки років тривав шлюб Нори і Торвальда?
а) 6;
б) 8;
в) 10.
15. Нора сказала, що ніколи не була щаслива в шлюбі, а тільки:
а) покірна;
б) весела;
в) слухняна.
16. Хельмер вважав, що не може заради своєї дружини пожертвувати :
а) посадою в банку;
б) честю;
в) своїми статками.
17. Нора вважала, що повинна виховати :
а) своїх дітей порядними людьми;
б) себе саму;
в) порядність в чоловікові.
18. Хельмер говорив: «Майже всі, хто схибив у житті, мали брехливих...»
а) матерів;
б) друзів;
в) батьків.
19. Своє життя в домі Хельмера жінка порівнює з:
а) іграшкою;
б) квіткою;
в) старцем.
20. Героїня розриває сімейні стосунки з Торвальдом і просить повернути їй:
а) її речі;
б) обручку;
в) сімейні фото.
21. Нора — це жінка, як прагне:
а) співчуття;
б) прощення;
в) розуміння
22. В кінці драми Нора називає чоловіка:
а) чужою людиною;
б) егоїстом;
в) бездушною людиною.
23. Жінка залишила Хельмера через те, що:
а) боялася, що зіпсує чоловікові кар’єру;
б) образилася на чоловіка;
в) хотіла розібратися в собі як жити далі.
24. Що пропонує Торвальд дружині у фіналі драми?
а) забрати з собою дітей;
б) жити як брат з сестрою;
в) розлучитись через три місяці.
25. Героїня драми Г. Ібсена «Ляльковий дім» Нора скоїла такий злочин:
а) підробила підпис на документі;
б) витратила велику суму із сімейного бюджету;
в) без дозволу продала будинок батька;
г) зрадила чоловіка.
26. Наприкінці п’єси Г. Ібсена «ляльковий дім» Хельмер не дозволив Норі виховувати дітей через те, що:
а) вважав її хворою;
б) був упевнений: брехливі матері виховують злочинців;
в) мав для цього цілий штат няньок;
г) бажав, аби вона більше уваги приділяла собі.
27. У драмі Г. Ібсена «Ляльковий дім» Крогстад вирішив шантажувати Нору тому, що:
а) заздрив багатим та успішним;
б) прагнув помститися Норі за її неувагу до нього;
в) намагався розбагатіти;
г) мав утримувати власних дітей.
28. Героїня драми Г. Ібсена «Ляльковий дім» Нора позичила велику суму грошей для того, щоб:
а) урятувати батька;
б) допомогти подрузі;
в) урятувати чоловіка;
г) придбати собі нове вбрання.
Тести ЗНО
1. Роки життя Генріка Ібсена
А 1854 - 1891
Б 1828 - 1906
В 1844 - 1896
Г 1819 - 1892
Д 1862 - 1949
2. Творчість Генріка Ібсена є надбанням літератури
А німецької
Б англійської
В шведської
Г норвезької
Д фінської
3. Генрік Ібсен був одним із творців
А інтелектуального роману
Б епічної драми
В театру абсурду
Г нової драми
Д народної драми
4. Першою п’єсою Генріка Ібсена є
А «Примари»
Б «Катіліна»
В «Ляльковий дім»
Г «Воїни в Хельгеланні»
Д «Пер Гюнт»
5. Найповнішим утіленням художньої форми «нової драми» роти п’єса Генріка Ібсена
А «Будівничий Сольнес»
Б «Ляльковий дім»
В «Жінка з моря»
Г «Примари»
Д «Пер Гюнт»
6. Жанрова специфіка п’єси «Ляльковий дім» Генріка Ібсена
А соціально-психологічна драма
Б комедія
В трагедія
Г соціально-історична драма
Д фарс
7. Композиція драм Г. Ібсена є
А психологічною
Б аналітичною
В кільцевою
Г параболічною
Д лінійною
8. П’єса «Ляльковий дім» належить до ... періоду творчості Ібсена.
А «імпресіоністичного»
Б «символістського»
В «реалістичного»
Г «романтичного»
Д «модерністського»
9. Внутрішнє життя персонажів п’єси Ібсена «Ляльковий дім» розкривається через
А діалоги
Б ремарки
В підтекст
Г довгі монологи
Д декорації
10. Представники «нової драми» зосереджували увагу на
А історичній проблематиці
Б психологічному підтексті
В зовнішній дії
Г швидкоплинності проблем
Д стосунках персонажів
11 . Персонажами п’єси Ібсена «Ляльковий дім» є
А Фейгін, Ненсі, Роза Мейлі
Б Нора, Крогстад, Хельмер
В Дервіль, Максим де Трай, Фанні Мальво
Г Жульєн Сорель, пані де Реналь, Матильда де Ла-Моль
Д Еліза Дуліттл, Хіггінс, Піккерінг
12. Розвиток дії у п’єсі Ібсена «Ляльковий дім» визначається
А бажанням Хельмера покарати Нору
Б прагненням Нори стати повноцінною особистістю
В пафосом утвердження справедливості в суспільстві
Г бажанням Нори пізнати справжнє кохання
Д бажанням Нори втекти з дому
13 . Хельмер, за п’єсою Ібсена «Ляльковий дім», обійняв посаду
А директора школи
Б директора театру
В директора банку
Г директора заводу
Д директора фабрики
14. Крогстад шантажував Нору
А любовними листами
Б зробленими потай фотографіями
В підробленим векселем
Г вирізкою зі старої газети
Д розпискою
15. Сімейне життя подружжя Хельмерів засноване на
А коханні й повазі одне до одного
Б обмані й егоїзмі
В почутті обов’язку
Г взаємодомовленості
Д дружніх стосунках
16. Багатопланові та багатозначні діалоги, зосередження уваги на внутрішньому стані персонажів, що розкривається через деталі, жести тощо, у творах Ібсена сприяють поглибленню
А сюжету
Б композиції
В підтексту
Г фіналу
Д кульмінації
17. Нора, головна героїня драми Генріка Ібсена «Ляльковий дім», вчинила подвиг-провину
А втекла з осоружного лялькового дому, забравши із собою дітей
Б вкрала у батька гроші, щоб урятувати хворого чоловіка
В підробила підпис покійного батька, щоб урятувати хворого чоловіка
Г підробила підпис чоловіка, щоб отримати гроші
Д вкрала гроші у Крогстада
18. Ляльковий дім сімейного життя Хельмерів руйнується через те, що
А Хельмер не кохав Нору
Б Нора не кохала Хельмера
В Хельмер покохав іншу жінку
Г Норі набридли подружні обов’язки
Д він побудований не на взаємній довірі та розумінні
19. Генрік Ібсен зображує головну героїню п’єси «Ляльковий дім»
А зі злістю і обуренням
Б з повагою та захопленням
В зі співчуттям її чоловікові
Г з недовірою щодо ролі жінки в суспільстві
Д з жалістю і співчуттям до Нори
20. Нора, головна героїня драми Генріка Ібсена «Ляльковий дім», протестує проти
А примусової жіночої праці
Б «чоловічих» законів у суспільстві
В обмежень у галузі жіночої освіти»
Г емансипації
Д руху суфражисток
21. Нора на зауваження чоловіка, що вона передусім дружина й мати, відповідає, що крім того має «священні обов’язки» перед
А суспільством
Б щйзкйою
В собою
Г батьком
Д нащадками