Оцінюємо швидко. Різні види контролю із зарубіжної літератури в 9 класі - Руденко В.І. 2020
Шолом-Алейхем
Частина шоста. Література ХХ-ХХІ ст.: життя, історія, культура
Штрихи до портрета Шолом-Алейхема
1. Шолом-Алейхем — видатний... (єврейський письменник.) ЄврейськийМарк Твен
2. Його справжнє ім’я — Шолом Наумович (Рабинович.)
3. У перекладі з мови ідиш «Шолом-Алейхем» означає («Мир вам».)
4. Соломон (Шолом) Наумович (Нохумович.) Рабинович народився 1859 року у місті (Переяславі на Полтавщині (тепер Переяслав-Хмельницький Київської області).
5. Навчався в хедері — (єврейській початковій релігійній школі.) Згодом під впливом єврейської просвітницької літератури здобув загальну освіту, навчався у повітовій школі.
6.З 1876 року працював (домашнімучителем) у єврейського магната Елімелеха Лоєва.
7. У 1880 - 1882 роках Шолом-Алейхем працював громадським рабином (рабин — духовний наставник) у Лубнах. Після одруження з донькою Лоєва у 1883-1887 рр. жив і працював у Білій Церкві.
8. Упродовж 1887 - 1890, 1893 - 1905 рр. жив у Києві, де вів торговельні справи. Після єврейських погромів у Києві в жовтні 1905 року переїхав до Львова.
9. Упродовж 1907 - 1914 рр. жив в Італії та Швейцарії.
10. 1915 року переїхав до Нью-Йорка, де й помер 13 травня 1916 року.
11. Поява творів Шолом-Алейхема відкрила нову сторінку в розвитку новітньої прози мовою ідиш.
12. Головні герої Шолом-Алейхема — бідні «маленькі люди», які, незважаючи на важке, злиденне життя, оптимістично дивляться у майбутнє, з гумором оцінюють своє становище, вірять у справедливість та мудрість Творця.
13. Творчість письменника забарвлена українським колоритом, у творах подано описи української природи, використано українську лексику, фольклор.
14. Більшість подій, про які пише Шолом-Алейхем, відбуваються в Україні. Утім, українські міста та їхнє населення у творах Шолома-Алейхема відіграють хіба що роль декорацій, на тлі яких розгортається драма єврейської громади. Часом він надавав містам і містечкам умовні назви: Єгупець (Київ), Бойберик (Боярка), Чорноморськ (Одеса), тітка Рейзя (Росія).
15. Визначити жанр твору Шолом-Алейхема «Тев’є-молочар» дуже складно, бо це й притча, і сповідь, і монолог, і біографія, й енциклопедія єврейського побуту. Вишукане переплетення жанрів породжує надзвичайно цікавий твір
16. Доведіть, що Шолом-Алейхем був багатогранною особистістю. (Він відомий як прозаїк, драматург, критик, поет, видавець літературних альманахів, чудовий читець власних творів.)
17. Головні теми повісті «Тев’є-молочар» — тема історичного зламу, який пройшов через долю людини і життя єврейського народу на межі XIX—XX століть, а також традиційна для літератури XIX століття тема «маленької людини». Тев’є успадкував типові риси «маленької людини»: низьке походження і становище в суспільстві, доброту, нездатність до злих учинків.
18. На які дві великих групи можна поділити всіх персонажів повісті? (Персонажі, що належать до світу бідних і світу багатих.)
«Тев’є-молочник» аналіз твору
Автор — Шолом Алейхем
Рік написання —1894 - 1914
Жанр — новелістична повість
Тематика твору Шолом-Алейхема «Тев’є-молочар». (історія життя бідного єврея Тев’є; показ життя єврейського життя на прикладі родини Тев’є; вибір життєвого шляху; ставлення до шлюбу.) «Тев’є-молочар» — твір про життя єврейського народу в першому десятилітті ХХ ст. Філософські проблеми, які письменник вирішує у творі не являються вселенськими. Але вони розкривають цілий світ мудрості через звичайні побутові теми: — мир і злагода у великій сім’ї; як вдало видати заміж дочок; як побільше заробити грошей, від яких залежить існування родини.
Головні герої: Тев’є— батько сімох дівчат. Голда, Цейтл, Голд, Хава, Шпринця, Бейлка
Головні та другорядні герої твору
Головні герої
Тев’є. Працьовитий, комунікабельний, глибоко віруюча людина, любить з будь-якого приводу цитувати Святе Письмо, філософ, має почуття гумору, мудрий, вміє прощати, щиро вболіває за долю своїх дітей
Автор (Шолом-Алейхем.) Мудрий, співчутливий, спостережливий, має почуття гумору
Другорядні герої
Голда. Турботлива, любляча, вважає за щастя заможне життя, а не шлюб у любові; дуже релігійна, тому не може простити Хаві її зраду вірі. Голда помирає, так і не змирившись із загибеллю Шпринці
Цейтл. Відмовляє заможному залицяльникові, не хоче багатства: вона готова їсти раз на три дні, але вийти за коханого. Жінка щаслива з чоловіком, хоча живуть вони злиденно. Після смерті чоловіка разом з дітьми повертається до батька
Годл. Закохалася у бідного студента, що навчав грамоти дітей Тев’є. Молоді справляють тихе весілля, після чого Перчик відразу їде. Незабаром і Годл вирушає за чоловіком: він перебуває на засланні за революційну діяльність
Хава. Хава закохалася в представника іншої віри. Батько попереджає доньку, щоб вона трималася від православного писаря подалі, адже у Священному Писанні сказано, що кожен повинен шукати собі рівню. Хава не згодна: люди самі поділили себе на євреїв і неєвреїв, багатих і жебраків. Заради коханого Хава змінює віру
Шпринця. Шпринця закохується у сина багатої вдови Арончика. Рідні хлопця роблять все, щоб розлучити молодих, підштовхнувши нещасну дівчину до самогубства
Бейлка. П’ята, найкрасивіша, дочка Тев’є, вибирає багатого жениха, підрядника, хоча не любить його. Тев’є намагається відмовити дочку виходити заміж за розрахунком, але Бейлка каже, що зараз інші часи і треба думати про себе. Проте дівчина дуже нещаслива у шлюбі, ллє сльози й до, і після весілля.
Сюжет. Життя не щадить Тев’є та його дочок. Помирає дружина Тев’є Голда. А в довершення усіх злиднів євреїв виселяють за царським указом з їх рідного села, за «межі осідлості». Тев’є має сім гарних, працьовитих, розумних дочок. По-різному склалися їхні долі. Старша Цейтл, не бажаючи пов’язати свою долю зі старим заможним м’ясником Лейзером-Вольфом, одружується з бідним кравцем Мотлом, який згодом помирає від сухот. Інша дочка Тев’є — Годл закохується в революціонера Перчика і вирушає разом з ним на заслання у Сибір. Хава, порушивши заповіти батьків, виходить заміж за неєврея, писаря Федька, та приймає християнство. За традиційними юдейськими уявленнями, така дочка вважалася померлою і за нею мали справляти траур. Але на самоті Тев’є спадає думка: «А що таке єврей і не єврей? І навіщо Бог створив євреїв і неєвреїв? А якщо вже створив і тих, і інших, то чому вони мають бути отакі роз’єднані, чому повинні ненавидіти один одного?..» Дочка Шпринця, закохавшись у багатого, але нікчемного і самозакоханого Арончика, втопилася, вражена його віроломством. Трагічно складається і доля сумирної Бейлки, яка виходить заміж за нелюбого багатія, аби забезпечити батькові старість.
Проблематика твору «Тев'є-молочар»
Філософські проблеми. Життя і смерті, віри, сенс буття, щастя, багатство й бідність, національність.
Вірить у Бога й покладається на нього у всіх своїх справах; хоча інколи дорікає йому за ті випробування, які він йому посилає; ставить йому «незручні запитання»
Морально-етичні проблеми.
Уявлення про хороше й погане, правильне й неправильне, добро і зло.
Ставлення до далеких родичів і до всіх євреїв як до близьких, до рідних; вияв гостинності; прощення провин та ін.
Психологічні проблеми.
Ставлення до інших, до різних подій і неприємностей, до дотримання іншими норм поведінки.
Тев’є за свої послуги просить мало й щиро радіє з того, що його високо цінують; думає, як не шокувати дружину відмовою від пропозиції м’ясника; з розумінням ставиться до вибору дочок
— Простий, на перший погляд, твір насправді порушує глобальні проблеми філософського, морально-етичного та психологічного характеру. Усі вони актуальні для головного героя та його родини, про що свідчать розлогі міркування Тев’є та його незримий діалог зі Святим Писанням. Його устами, безперечно, говорить сам автор.
Повість Шолом-Алейхема «Тев’є-молочар» сповнена оптимізму та доброти, хоч і зображує важке життя Тев’є і його родини. У монологах головного героя є місце і дотепним жартам, і кумедним містечковим історіям. Молочар розмірковує над невеселими проблемами, з якими йому випало зіткнутись, однак не скаржиться на долю. На власному прикладі він показує, що треба з гумором ставитися до складнощів, уміти бути вдячним за ті щасливі моменти, які є в житті кожної людини, а якщо вже не вистачає сліз — сміятися.
Літературний диктант
1) Представником якого народу є письменник? (Еврейського.)
2) Як перекладають псевдонім Шолом-Алейхем? («Мир вам».)
3) Де проживав письменник? (Тривалий час в Україні, потім — у Нью-Йорку.)
4) Від чийого імені ведеться розповідь у творі? (Від імені головного героя Тев’є.)
5) Що робив Тев’є, перш ніж став молочарем? (Возив колоди з лісу.)
6) За яку послугу Тев’є отримав корову? (Допоміг жінкам, що заблукали в лісі.)
7) Хто такий Менахем-Мендл? (Далекий родич дружини Тев’є.)
8) Як його прийняли в родині Тев’є? (Як найдорожчого гостя.)
9) Яку справу запропонував Менахем-Мендл Тев’є? (Вигідно вкласти гроші на біржі.)
10) Скільки грошей дав Тев’є Менахему-Мендлу? (100 карбованців.)
11) Що трапилося з грошима Тев’є? (Менахем-Мендл програв гроші.)
12) Що відчув Тев’є до Менахем-Мендл, коли за декілька тижнів знайшов його у місті? (Жалість.)
13) Яку справу мав м’ясник до Тев’є? (Хотів одружитися із Цейтл.)
14) Як поставилася донька молочника до багатого залицяльника? (Дівчина не хоче заміж за багатого, а мріє одружитися з коханим.)
15) Хто, на думку Тев’є, категорично б не погодився поступитися доньці? (Мати.)
16) Яку хитрість придумав Тев’є, щоб і матір дала згоду на шлюб? (Вигадав страшний сон, у якому йому заборонялося одружувати доньку з удівцем.)
17) З ким одружується Цейтл? (З бідним кравцем.)
18) Кого обрала собі в чоловіки Голд? (Студента.)
19) Чому Хаву вважали зрадницею? (Вийшла заміж за православного писаря,.)
20) Що сталося зі Шпрінцею? (Утопилася в річці через нещасливе кохання.)
- Що таке комічне? Які види комічного існують? (Відображення дійсності, яке супроводжується сміхом. За ступенем гостроти викриття й засудження виділяють 3 прояви комічного у творі: гумор, сатира, сарказм.)
- Що таке сатира? (Особливий спосіб художнього відображення дійсності, який полягає у різкому висміюванні, гострому викритті та засудженні корінних пороків суспільного чи побутового життя.)
- Що таке іронія? (Художній троп, який виражає глузливо-критичне ставлення митця до предмета зображення.)
- Що таке гумор? (Співчутливе, незлобне висміювання в художньому творі окремих недоліків суспільного і побутового життя або вад людського характеру.)
- Що таке парадокс? (Думка, судження, що має різкі розбіжності зі звичайним, загальноприйнятим і суперечить (іноді тільки на перший погляд) тверезому глуздові.)
3. Установіть відповідності. Поєднайте цитати та засіб комічного
Цитати:
а) «Аж гульк — не знати, звідки воно береться, — щастя насувається з усіх боків»
б) «Якщо кожна дитина варта, як моя Голда хоче мене переконати, мільйон, то я найбагатший від найбагатшого єгупецького багатія»
в) «Ви не переживайте, у мене ваша корова і доїтеметься, і молоко даватиме»
г) «...Вона (як уявляв собі жінку Тев’є, коли раптом розбагатіє) набула зовсім іншого вигляду, багатійки з подвійним підборіддям і з разком перлів на шиї; вона пиндючиться і лає покоївок на всі заставки»
Засіб комічного
1) Сатира
2) Іронія
3) Парадокс
4) Гумор
Відповіді: а - 3, б - 2, в - 4, г - 1.
Тести
1. Від чийого ім’я йдеться розповідь?
А) автора
Б) Голди
В) Тев’є
2. Як Тев’є заробляв гроші, коли був бідним?
А) возив людей до Єгупця
Б) возив колоди з лісу на вокзал
В) працював на будівництві
3. Кого зустрів у лісі Тев’є?
А) двох жінок
Б) старця
В) ведмедя
4. Що робили жінки в лісі?
А) збирали гриби
Б) збирали лікарські трави
В) пішли подихати повітрям і заблудилися
5. Що поросили жінки у Тев’є?
А) показати дорогу додому
Б) завезти їх у Бойберик
В) перевезти через міст
6. Хто були ті жінки?
А) дружина і мати багатія
Б) мандрівниці
В) селянки
7. Яку винагороду попросив Тев’є за свою допомогу?
А) карбованця
Б) два карбованці
В) троячку
8. Як віддячила від себе врятована жінка?
А) поцілувала
Б) дала корову
В) одне бажання
9. Скільки грошей отримав Тев’є?
А) 37 карбованців
Б) 35 карбованців
В) 27 карбованців
10. Що придбали на отримані гроші Тев’є з дружиною?
А) пару коней
Б) корову
В) давали в борг під відсотки
11. Кому розповів свою історію Тев’є-молочар?
А) своїм дітям
Б) сусідам
В) Шолому-Алейхему
12. За жанром твір — це...
А) повість
Б) оповідання
В) казка
Правильні відповіді:
1.В, 2. Б, 3. А, 4. В, 5. Б, 6. А, 7. В, 8. Б, 9. А, 10. Б, 11. В, 12. А.
Літературний диктант.
1. Скільки років працював Шолом-Алейхем над твором «Тев’є-молочник»? (20 років)
2. Яку форму для свого твору обрав автор? (Монолог Тев’є в явній ромові з Шолом-Алейхемом. )
3. Хто був літературним прототипом Тев’є? (Єврей — прикажчик Тевель.)
4. Що допомогло Тев’є стати молочником? (Випадкова зустріч з двома жінками .)
5. Коли Тев’є прийшов до висновку: « Гроші ... треба заробляти кривавим потом, мозолі натерти!» (Коли втратив гроші на біржі.)
6. Скільки дочок було у Тев’є? (Сім.)
7. Чому він не видав Цейтл за багатого Лейзер-Волфа? (З повагою ставився до її вибору.)
8.Чому було швидким весілля Годл і Перчика? (Перчику потрібно було поїхати)
9. Чому Тев’є, зустрівши по дорозі Хаву, відвернувся від доньки? ( Вона вийшла заміж за писаря Федька.)
10. Яке горе спіткало молочника після приїзду вдови з Катеринослава? ( Шпринця утопилася.)
11. Чому до овдовілого Тев’є прийшла громада? ( Щоб вигнати із села.)
12. З якої книги автор використовує цитати?( Із Біблії.)