Оцінюємо швидко. Різні види контролю із зарубіжної літератури в 9 класі - Руденко В.І. 2020

Вогонь горить ясно»: Рей Бредбері
Частина шоста. Література ХХ-ХХІ ст.: життя, історія, культура

Найщасливіший письменник

1. Батьківщина письменника (Америка)

2. Що спільного і чим відрізняються «Пігмаліон» Шоу і «451 за Фаренгейтом» Бредбері? (та ж іронія і парадокси, але не впевнено і затишно читачу, а ніяково й моторошно від такої перспективи розвитку людства, як у Бредбері)

3. Вже за життя Бредбері став загальновизнаним письменником — тобто ...(класиком)

4. Яку літературу називають класичною? (визнану зразковими скарбницями загальнолюдських цінностей, більшість класичних творів входить до шкільних програм)

5. Яку літературу називають масовою? (розважальні та повчальні твори, які друкуються великими накладами)

6. Назвіть типову ознаку творів для масового читання (пригодницький або романтичний сюжет, який має напружену зовнішню динаміку і щасливий фінал)

7. Назвіть поширені жанри масової літератури (бульварні, детективні, кримінальні романи, комікси, трилери, фантастика й фентезі)

8. Що таке рецензія? (один із жанрів критики: газетний, журнальний або розміщений в Інтернеті відгук на художній твір з метою його аналізу й оцінки)

9. Назвіть один із найпопулярніших нині жанрів (наукова фантастика)

10. Кого з письменників любив Бредбері і вважав своїм вчителем романів? (Ф .Достоєвського)

11. Американський письменник віддавав перевагу класиці, а саме своєю «сімейкою» вважав Ж.Верна, Уеллса, Е.По, Флеша Гордона та Бака Роджерса...

12. Елітарна література — це ... (книжки для небагатьох інтелектуалів)

13. Обовязкове тло фантастичних подій , один із героїв його творів — це рідне американське містечко (Вокіган)

14. Назва автобіографічної повісті («Кульбабове вино»)

15. Своє перше оповідання написав в (11 років)

16. Яке жартівливе пророцтво отримав у 12 років на карнавалі («Ти будеш жити вічно»)

17. Перша публікація Рея відбулася, коли йому було (18)

18. Чому вирішив займатися самоосвітою? (не було достатньо грошей на коледжі та університети, тому три дні щотижня впродовж 10 років проводив у ... бубліотеці)

19. Коли було видано перший роман Бредбері? («Марсіанські хроніки», 1950 р.)

20. Кому присвячений цей твір? (Дружині Маргарет Макклюр)

21. Як було названо кратер на Місяці (Кульбабовим)

22. Найвідоміший роман Бредбері («451 за Фаренгейтом», 1953 рік)

23. Яке оповідання покладено в основу твору? («Пожежник»)

24. Крім оповідань, повістей і романів, Бредбері писав ...(сценарії до фільмів)

25. А ще фантаст, хоч і соромився, але складав ...(вірші)

26. Як називалася поетична збірка і коли її видав? («Коли слони в останній раз у дворику цвіли, у віці 53 років)

27. Чим, крім літератури, займався Бредбері? (розробляв космічний атракціон для парку розваг, створення комп’ютерної гри...)

Бесіда за змістом твору

Частина перша

Так приємно було...

1.Що означає температура 451 градус? (температура, за допомогою якої загорається папір)

2. Хто головний герой твору? (Гай Монтег)

3. Його професія. (Пожежник)

Опишіть одяг пожежних (чорний шолом із цифрою 451, брезентова куртка, на рукаві емблема — саламандра, на грудях диск із феніксом)

Словник символів.

Символіка на одязі пожежників теж відображає протиріччя між їхніми минулими і теперішніми обов’язками.

Саламандра — істота, яка може, за повір’ям, існувати в огні, є символом цієї небезпечної праці.

Фенікс — птах (орел), що кожні 500 років, за легендою, відроджується з попелу, є символом рятівних можливостей пожежників.

Отже, кардинальні зміни, які відбуваються в роботі пожежників в майбутньому, підкреслюють жорстокість і цинізм суспільства. Воно є ворогом справжньої духовності.

4. Кілька вечорів відчував чиюсь присутність на вулиці, поки таки зустрівся з... (Кларіс Маклелен)

5. Скільки років дівчині? (17)

6. Що сказала про себе дівчина? (що божевільна і схибнута)

7. Скільки років Гаю? (в 20 став пожежником, вже 10 років — значить йому 30 років)

8. Як ставляться до пожежників? (Їх бояться)

9. Чим займаються пожежники? (не гасять, а навпаки палять книжки)

10. Що протизаконно в професії пожежних (читати книжки, які палять)

11. Що ще дивне в світі, у якому живуть наші герої? (ракетні автомобілі мчать так швидко, дядько Кларіс одного разу спробував їхати повільно, то його на два дні посадили до в’язниці. А ще раз арештували за те, що йшов пішки. Почастішали випадки самогубств)

12. Що Гаю здалося дивним біля будинку дівчини? (усі вікна світилися, дівчина назвала свою родину дивною, бо зараз рідко зустрінеш таке — мама, тато і дядько сидять разом і розмовляють)

13. Що ще дівчина знає таке, чого напевне не знає Гай (уранці на траві лежить роса, бачить маленького чоловічка на місяці)

14. Чому дівчина гуляє вночі? (Мабуть, та ж причина, що дядька арештували, коли вдень ходив пішки, а що можна побачити... «Мені іноді здається , що водії тих автомобілів не знають, що таке трава чи квіти...»)

15. Яке дивне і хвилююче запитання задала дівчина Гаю на прощання? («Ви щасливий?»)

16. А чи був Гай щасливим? («Звісно щасливий. Що я нещасний? — запитував він у порожніх кімнат...У чому річ? — спитав Монтег у свого другого підсвідомого «я»... «Пітьма. Він не був щасливий... він носив своє щастя, як маску, а дівчина зірвала її...»

17. Опишіть кімнату, в якій жив Монтег. («Монтег прочинив двері спальні й наче опинивсь у мармуровому холодному склепі....»)

18. Хто «чекав» Монтега дома? (Холодна байдужа дружина у навушниках, яка жила у світі своєї музики з радіоприймача)

19. Що сталося з Мілдред цієї ночі? (Випила зайву пляшечку снодійного і Гай знайшов дружину напівмертвою)

20. Чому Кларіс йшла на прийом до психіатра? (божевільна. Бо робила незрозумілі речі: збирала колекцію метеликів, пила дощову воду.)

21. Хто почав вороже реагувати на роботі на Монтега? (програмований механічний пес — ідеальний убивця, який знаходить своїх жертв за особливостями хімічного складу)

22. Як ви думаєте, чому пес так почав реагувати на Гая? (бо він почав задавати собі дивні запитання, намагався уявити почуття людини, чию бібліотеку спалила його команда. Заговорив з колегами про те, що ніби колись давно пожежники гасили пожежі, а не розпалювали їх...)

23. Хто входив до складу команди? (Четверо: Гай, Бітті, Стоунмен, Блек)

24. До кого полетіла команда за сигналом тривоги і як себе вели? (До старої жінки, грубо. Вдарили жінку по обличчю, виламували сокирами незамкнені двері, галасували...)

25. Чому раніше Гай цього не помічав? (бо завжди спочатку приїздила поліція, жертві заклеювали рота пластиром , звязували і кудись відвозили «жуком» — автомобілем. Людей вони раніше не заставали, а речі не відчувають болю, не кричать і не плачуть, як ця жінка. Тому сумління його ніколи не мучило)

26. Чому Монтег страшенно розлютився? (бо хтось сьогодні помилився і ця жінка псувала усталений ритуал, примушувала відчувати провину)

27. Що мимоволі зробив Гай, а як він сам себе заспокоював, його руки? (Заховав одну книжку під пахву)

28. Що зробила жінка, коли пожежники облили все гасом? (спалила себе разом з книжками сірником, який заздалегідь сховала в долоні)

29. Як цього разу поверталися пожежники додому? (Мовчки, не дивлячись один на одного, відчуваючи на собі осуд і презирливий погляд жінки)

30. Чим здивував колег Бітті, брандмейстер — начальник пожежної команди? (він точно повторив слова жінки, ще й пояснив їх. Сам дивується , що напханий всякими цитатами й висловами)

31. Які стосунки у Гая з дружиною (вона видавалася зовсім чужою)

32. Про що дізнався від дружини про Кларіс (Що вона загинула, а родина кудись виїхала)

33. Що ще тривожило і мучило Гая? (спогади про те, як разом з книжками спалили жінку)

34. Що вперше за 10 років роботи спало Монтегу на думку? (за кожною книжкою стоїть людина, яка плекала свої думки на папері...)

35. Хто прийшов провідати Гая під час хвороби? (брандмейстер Бітті)

36. Про що розповідав Бітті Гаю і чому? (про роботу пожежників колись і тепер, чому виникла потреба спалювати книжки і позбуватися людей, які читають)

37. Перекажіть стисло лекцію Бітті, зупинившись на думках, цікавих для вас (1. Все почалося з ХХ століття, коли все стало масовим — кіно, радіо. Телебачення. Твори класиків скорочуються — роман можна прочитати стисло зо 2 хвилини. Навіщо навчатися — треба розважатися. Треба, щоб людина завжди перебувала в натовпі — відчуття стадності, щоб не мати часу думати. Більше фільмів, а поживи для розуму менше й менше. Читача цікавлять лише комікси, еротика. «До чого ж тут пожежники?» — запитує Гай. 2. Слово «інтелектуал» стало лайкою: «Пригадайте, адже у вашому класі був обдарований хлопчина. Чому його ненавиділи? Ми повинні бути однакові — тоді всі будуть щасливі, не буде велетів, на яких треба рівнятись.

38. Як Бітті називає людей, які люблять читати? (книгогризи, яких терпіти не може)

39. Тож коли всі будинки стали вогнетривкими, на пожежників лягли інші обовязки, які? (стежити, щоб нічого не бентежило нашого розуму. Знищити все, що викликає тривогу)

40. На питання Гая, як могло трапитися, що Кларіс була не така і померла, що відповів Бітті? («Спадковість і оточення — дивні речі. Не дуже просто позбутися всіх диваків... вона хотіла знати не те, як щось робиться, а чому. Така допитливість може бути небезпечною)

41. Зачитайте кінець лекції про боротьбу з дивачками — небажаними проявами.

42. Як називає себе і пожежників? (Борцями за щастя, які протистоять тій купці людей, які своїми суперечливими теоріями й думками хочуть зробити всіх нещасними)

43. Що під час лекції хвилює і дратує Гая? (Дружина Мілдред, яка хоче збити йому подушку і знаходить там книжку, боїться, що вона його видасть)

44. Чи зрозумів Бітті, що сталося? (Так, він просто не подав виду , але коли прощався, то сказав наостанок, що хоч раз за життя у пожежника буває така хвилина, коли йому хочеться дізнатися. Що ж написано)

45. Про що запитав Монтег? (що буде, коли пожежник випадково візьме додому книжку?)

46. Що порадив Бітті? («цілком зрозумілий вчинок. Природна цікавість, ми дозволяємо пожежнику тримати книжку протягом доби. Якщо він потім сам її не спалить, ми це зробимо за нього»)

47. Що подумав, але не сказав Гай на запрошення Бітті вийти сьогодні у нічну зміну? («Я ніколи більше не прийду»)

48. Про що розповів дружині після того, як Бітті поїхав? (Що ховає книжки за вентиляційною решіткою)

Частина друга

Решето і пісок

1. Як поставилася до читання книжок Мілдред? (вона залишилася до них байдужою, але хвилювалася, що про заборонені книжки дізнається Бітті)

2. Про що жалкував Гай і кого згадав? (що не має вчителя, щоб розтлумачити незрозуміле. Згадав про колишнього викладача англійської мови Фабера, який потайки читав вірші і дав йому свою адресу)

3. Що запитав у Фабера, якого не видав і адресу якого зберіг, по телефону? (скільки примірників Шекспіра, Платона, Біблії залишилося в світі?)

4.Чому Фабер не відповів? (Сприйняв це як провокацію і поклав слухавку)

5.Чому Гай все таки поїхав до професора? (показав врятовану книгу і запропонував передрукувати її)

6. Яку книгу він врятував? (Біблію)

7. У чому був переконаний професор? (Що цивілізація мчить до загибелі)

8. Що може врятувати цивілізацію (війна, яка зруйнує заведений порядок і дасть поштовх повернутися до книжок)

9.Чим ще поділився професор з Монтегом? (пристрій, через який могли чути один одного і розмовляти)

10. Що зробив Гай, роздратований галасом подруг Мілдред? (вирішив їх спантеличити, показавши книжки)

11. Що порадив зробити професор Фабер? (перетворити все на жарт: прочитати якийсь вірш і спалити книжку)

12. Яка неприємна ситуація виникла? (Одна з гостей, прослухавши поезію, розридалася)

Частина третя

Вогонь горить ясно

1. На який виклик примчала команда наступного дня? (Гаю треба спалити власний будинок)

2. Хто викликав пожежників (Мілдред, її подруги)

3. Чим погрожував Гаю Бітті? (що знайде того, хто допоміг Гаю порозумнішати, здогадався і про пристрій)

4. Як зреагував на ці погрози Гай? (Вбив брандмейстера, оглушив двох інших пожежників, спалив механічного пса)

5. Тікаючи до Фабера, як помстився пожежникам? (Підкинув у дім пожежника останні чотири книжки, які забрав зі схованки й подав сигнал тривоги)

6. Чому він це зробив («Я знаю, що роблю зле, але ваш чоловік чинив так само з іншими...»)

7. Яку новину сповістив йому Фабер? (Що почалася війна і біля залізничної колії отаборилися люди, переслідувані урядом)

8. Кого він знайшов у мандрівному таборі (професорів різних університетів і священника)

9. Що нові друзі показали йому по телевізору? (як поліція влаштувала полювання на Монтега і інсценувала фінал погоні, зловивши невинного чоловіка, якого назвали Монтегом)

10. Що дивного було в його нових знайомих. (кожен тримав у пам’яті одну чи кілька книжок)

11. На що вони сподіваються? (Що після війни люди захочуть скористатися їхніми знаннями, і вже 20 років надіються, що їхні книжки будуть надруковані)

12. Чому Монтегові було байдуже, що на місто летять бомбардувальники? (бо люди там не залишають на землі нічого доброго і нічого не дають один одному)

13. Які слова сказав ватажок табору?(« Ми — ніщо, але те, що ми зберігаємо в собі, колись може допомогти людям»)

Найщасливіше суспільство

1. Що для Бредбері найважливіше? (Теплі стосунки між людьми)

2. Чим є, за словами автора, наукова фантастика? («казкою, яка навчає моралі»)

3. Що називають утопією? (з грец. «немісце» , тобто місце, якого не існує; твори, які описують ідеальне суспільство)

4. Чи можна назвати роман Бредбері утопією? Чи схоже описане в ньому технічно досконале суспільство споживання й розваг на ідеальне? (Ні, герої підсвідомо не хочуть жити. Мілдред випиває склянку снодійного, а лікарі говорять , що маємо до десятка таких випадків щоночі.... чому її подруга ридає, почувши, але не зрозумівши вірш)

5. В яких країнах Бредбері спостерігав таку тенденцію «ощасливлення» людей (Америка і СРСР)

6. Отже, чи можна назвати твір утопією? (Ні, це антиутопія — не ідеальне суспільство, а недолуге — в якому дбають лише про те, щоб людині було не важко, не сумно, не нудно)

7. Як побудовано зазвичай сюжет антиутопії? (цілком щасливий герой, але щось його бентежить. Потім відбувається певна подія, що змушує героя переглянути своє життя і світ критично і ставить незручні запитання, на які неможливо відповісти чесно. Потім знаходить однодумців)

8. Які передбачення Бредбері справдилися в реальному житті? («Практично все, описане збулося: уплив телебачення, зростання...»)

9. Символом чого є спалена книжка? (символ занепаду цивілізації)

10. Чому спалення книжки подібне до спалення людини? (це знищення особистості, яка мислить інакше)

11. Як називається суспільство, що контролює слова й навіть думки своїх членів (тоталітарним)

12. Що робить людину щасливою? (тільки творчість і спілкування)

13. Яка думка Бредбері про комп’ютер? (Він проти комп’ютера: у школі треба читати і писати....)

14. Провідні мотиви твору (Майбутнє суспільства; знецінення культури; книги як скарбниця духовних надбань людства, їх читання і розуміння; мотив пожежі як руйнації всього духовного; мотив тотального контролю та інакомислення та ін.)

15. Де відбуваються події роману? (У недалекому майбутньому в США.)

16. Що сталося з суспільством? Чому воно прийшло до такого фіналу? (Люди перестали думати, читати, спілкуватися. Перестали цінувати родину, дітей навіть власне життя. Вони працюють, розважаються, ганяють на супершвидких автомобілях по місту, коли їм ставало сумно. Нікому немає діла до того, що в країні йде війна.)

17. Чому книжки спричиняють таку ненависть, чому їх бояться? («Вони показують нам пори на обличчі життя».)

18. Із якої події почалося духовне пробудження Монтега? (Із зустрічі з Кларіс. Після розмови з дівчиною Гай усвідомив, що він нещасний.)

19. Як розмови з Кларіс вплинули на Монтега? (Монтег більше не міг працювати, як раніше, спілкуватися з товаришами по службі, з дружиною. Безглузда загибель Кларіс збільшила прірву між ним і оточенням. Герой всерйоз замислився про світ, який доти сприймав як звичний та зрозумілий.)

20. Як питання духовної культури і ставлення до неї висвітлено в романі «451 за Фаренгейтом»? (Бредбері розкриває це питання через тему книги, ставлення суспільства до культури читання та духовної спадщини людства, що міститься в книжках.)

21. Чому цивілізація майбутнього бореться з книжками, переслідує книголюбів? (Книга в романі — головний ворог тоталітарної держави, адже вона змушує мислити, сумніватися. Книга є тим небезпечним інструментом, що протистоїть масовій свідомості, може порушити цілісність створеного державою суспільства, націленого на розваги.)

22. Ще одна тема, яку підняв Бредбері у своєму романі,— людина і техніка. Яке місце займає техніка в житті героїв? Вона ускладнює чи полегшує життя? Аргументуйте свою відповідь.

23. Два технічні прилади в романі набувають символічного значення — це механічний пес і телевізійна вітальня. Як ви вважаєте, що вони символізують, чому здаються читачеві зловісними, жахливими? (Механічний пес і телевізійні стіни — це символи механізації людства. Перший є втіленням тотального контролю держави над людиною, другі символізують байдужість, занепад душі та інтелекту.)

Літературний диктант. Р. Бредбері «451 за Фаренгейтом»

1. Події в романі відбуваються (де і коли?)... (в недалекому майбутньому в США)

2. Замислитися над тим, що діється навколо, Гая Монтега спонукав(ла) ... (Кларіс Маклелан)

3. Механічного пса до дверей Монтега прислав … (брандмейстер Бітті)

4. Сигнал тривоги на Монтега та його дім був поданий (ким?) ... (подругами жінки та нею самою)

5. Монтег спілкувався з Фабером за допомогою ... (зеленавої кульки)

6. Жінку Монтега — Мілдред — цікавлять лише ... (телешоу і радіопередачі)

7. Продовжіть думку Фабера: «Пересічні письменники лише ковзають по ...» (життю)

8. «Це те саме, що намагатися загасити пожежу з водяного пістолета», — так думав Монтег про (що?)… (свою дурну затію — читати книжки подругам жінки)

9. Наприкінці твору звучить легенда про ... (птаха Фенікса)

10. Книга за Р.Бредбері — це ... (думка, життя, культура, знання, індивідуальність, особистість).

11. Нова сусідка Гая Монтега сказала йому, що боїться своїх однолітків, бо ... (вони вбивають один одного)

12. Основне завдання пожежників у романі — ... (спалювати книги)

13. Одужання Гая Монтега почалося з ... (книжки)

14. Сховати книжки у помешканні пожежників, аби посіяти зерна сумніву серед самих паліїв, пропонує Монтегу … (Фабер)

15. Разом із зеленавою кулькою був спалений ... (брандмейстер Бітті)

16. Гай Монтег, утікаючи від механічного пса, приєднується до ... (гурту вигнанців- інтелектуалів)

17. Продовжіть думку Фабера: «Справжні письменники пов’язані з ...» (життям)

18. «Книжки — лише одне із вмістилищ, де ми зберігаємо те, що боїмося забути» — ці слова належать ... (Фаберу)

19. Люди, на думку Р.Бредбері, розівчилися робити найголовніше, те, що відрізняє їх від тварин, — … (думати)

20. Ідея роману — ... (освіта та читання книг врятують світ від загибелі).

Теоретичний практикум. Знайти відповідність між визначенням і літературознавчим терміном.

A. Твори, в яких розповідається про майбутнє людства.

Б. Зображення в художній літературі небезпечних наслідків цивілізації для майбутнього людства.

B. Особливий вид літератури, який у художніх образах втілює більш чи менш науково обґрунтоване життя людини і суспільства в майбутньому.

Г.Твори, які малюють майбутнє прекрасним і гармонійним.

1. Утопічна література.

2. Антиутопічна література.

3. Науково-фантастична література.

4. Футуристична література.

Ключ:А-4; Б-2; В-3; Г-1.

Аналіз «451° за Фаренгейтом» Бредбері

Автор — Рей Бредбері

Рік написання — 1953

Жанр — соціальна антиутопія

Тема — Побудова суспільства в майбутньому. Тяжке прозріння людини в тоталітарному суспільстві

Ідея — Читання книг, освіта врятують світ від загибелі

Проблематика — Знецінення культури, тотального контролю, інакомислення, натовп і влада

Символіка — механічний пес — символ тоталітаризму, репресії, він нагадує про покарання за незгоду з суспільством, за намагання вибитися із «загального кола

Головні герої: Гай Монтеґ, пожежник; Мілдред Монтеґ, дружина Гая, здатна зробити донос владі на чоловіка; Кларіса, молода дівчина, подруга Гая; Фабер, професор, друг Гая; Брандмейстер Бітті, капітан пожежників.

Всіх героїв роману можна розділити на дві групи: тих, які читають книжку і тих, які не читають. Мілдред не читає, постійно дивиться телевізор, забула навіть, де і коли вперше зустрілася зі своїм чоловіком, не має про що з ним говорити, не хоче мати дітей, вимагає грошей; Місіс Фелпс не читає, поміняла трьох чоловіків, байдужа до кожного, «у мене немає дітей, та й хто, будучи при своєму розумі, захоче їх мати»?; Місіс Бауеллс не читає, «це не так страшно: дев’ять днів з десяти діти в школі, а коли вони приходять додому, я заганяю їх в вітальню і вмикаю телевізор, це як закинути брудний одяг у пральну машину» Фабер читає, «мені аж болить від того, що відбувається», допомагає Гаєві Монтегу врятуватися «радіопередавач, читає Біблію»; Кларіс Маклелен читає, як і вся її сім’я. з нею цікаво поговорити навіть про найменші дрібниці «як вам не соромно, ви ні в кого не закохані»(про кульбабу, про дощ), вміє дружити, брандмейстер Бітті читає, вважає себе невинним, бо люди самі перестали читати, продовжує цитату про Рідлі(«з божою поміччю, Рідлі, ми сьогодні запалимо таку свічку, якої їм не загасити довіку», «світ спокійно обходиться без книг», цинізм переходить у відчай, прагне смерті). Гай Монтег спочатку з одними, потім з іншими «я не хочу робити тільки те, що мені скажуть, я не хочу переходити на чиїсь бік»

Історія написання. За визнанням самого письменника, задум роману «451° за Фаренгейтом» виник, коли він дізнався про спалення бібліотеки в Олександрії. Ця подія має як мінімум чотири передбачуваних датування, а сам Бредбері говорив про неї як про те, що трапилося «3000 років тому». Чому саме «451° за Фаренгейтом»? Тому, що саме за цієї температури починає горіти папір. Цей роман Рей Бредбері писав на взятій напрокат друкарській машинці в публічній бібліотеці Лос-Анджелеса. В основі тексту невидана розповідь «Пожежний» (1949), а також оповідання «Пішохід». Роман був написаний 1953 року, і в ньому описано уявне майбутнє Америки. Утім, коли читаєш, виникає враження, ніби це майбутнє уже настало. Найжахливіше й надивовижніше те, що великий фантаст і вигадник Бредбері нічого не вигадав. Усе описане вже було або є зараз.

По суті, роман являє собою історію духовного становлення Гая Монтега. Чи відрізнявся герой від інших пожежників до того, як його життя почало змінюватись? Аргументуйте свою відповідь. (Монтег відрізнявся від тих, хто його оточував: він таємно збирав і тримав удома бібліотеку: помічав те, що відбувається навколо, відчував інших людей. Ще за кілька днів до зустрічі з Кларіс герой інтуїтивно передчував цю подію. Його особливість розумів Бітті (ймовірно, саме він налаштував механічного пса проти Монтега), про неї говорила Кларіс. Вона також зазначила, що бути пожежником не личить Монтегу.)