Світова література (рівень стандарту) 10 клас - Ю.І. Ковбасенко - Грамота 2010
«ВІДПОВІДНОСТІ» - ШАРЛЬ БОДЛЕР (1821-1867)
Сонет «Відповідності» з циклу «Сплін та ідеал» належить до найвідоміших віршів Бодлера і неодноразово переспівувався. Основна його тема — речі видимого світу є символами прихованої реальності — у світовій філософії та поезії не нова. Про це писав ще давньогрецький філософ Платон. Однак саме цей сонет Бодлера для французьких символістів став утіленням нової естетичної програми:
Природа — це той храм, де від колон живих
Неясні голоси почути часом можна.
Там гаєм символів іде людина кожна,
їй нікуди тепер подітися від них.
Переклад В. Ткаченка
Саме в цьому сонеті Бодлер сформував основне завдання поета - опанувати «усі безмежні речі», почути «підмурків та колон неясні голоси», відновити, возз’єднати втрачену гармонію або хоча б розказати про неї, зрозумівши «взаємного зв’язку невидимі закони».
Шарль Бодлер використовує синестезію - поєднання в одному тропі різних, іноді далеких асоціацій, викликаних різними органами чуття, що приводить до синтезу кількох відчуттів: запахи, наприклад, «ніжні, як гобой», «щедрі, злі, липучі, як смола». Синестезія робить образ туманним і неясним, і разом із натяком, символом і звукописом є засобом творення сугестії:
Як верховинський лун глухі, протяжні гуки
Зливаються в акорд протяжний і міцний,
Де все з’єдналося: і ніч, і день ясний, —
Так сполучаються парфуми, барви й звуки.
Переклад М. Драй-Хмари
Лише це злиття «барв і кольорів», «ароматів і тонів» у «могуть єдиного єства», що «в безкрай шириться, як і саме життя», здатне подарувати «екстазу дум» і «захват почуття».