«ВІДПОВІДНОСТІ» - ШАРЛЬ БОДЛЕР (1821-1867)

Світова література (рівень стандарту) 10 клас - Ю.І. Ковбасенко - Грамота 2010

«ВІДПОВІДНОСТІ» - ШАРЛЬ БОДЛЕР (1821-1867)

Сонет «Відповідності» з циклу «Сплін та ідеал» належить до найвідоміших віршів Бодлера і неодноразово переспівувався. Основна його тема — речі видимого світу є символами прихованої реальності — у світовій філософії та поезії не нова. Про це писав ще давньогрецький філософ Платон. Однак саме цей сонет Бодлера для французьких символістів став утіленням нової естетичної програми:

Природа — це той храм, де від колон живих

Неясні голоси почути часом можна.

Там гаєм символів іде людина кожна,

їй нікуди тепер подітися від них.

Переклад В. Ткаченка

Саме в цьому сонеті Бодлер сформував основне завдання поета - опанувати «усі безмежні речі», почути «підмурків та колон неясні голоси», відновити, возз’‎єднати втрачену гармонію або хоча б розказати про неї, зрозумівши «взаємного зв’‎язку невидимі закони».

Шарль Бодлер використовує синестезію - поєднання в одному тропі різних, іноді далеких асоціацій, викликаних різними органами чуття, що приводить до синтезу кількох відчуттів: запахи, наприклад, «ніжні, як гобой», «щедрі, злі, липучі, як смола». Синестезія робить образ туманним і неясним, і разом із натяком, символом і звукописом є засобом творення сугестії:

Як верховинський лун глухі, протяжні гуки

Зливаються в акорд протяжний і міцний,

Де все з’‎єдналося: і ніч, і день ясний, —

Так сполучаються парфуми, барви й звуки.

Переклад М. Драй-Хмари

Лише це злиття «барв і кольорів», «ароматів і тонів» у «могуть єдиного єства», що «в безкрай шириться, як і саме життя», здатне подарувати «екстазу дум» і «захват почуття».


Віртуальна читальня Зарубіжної літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.