Зарубіжна література 10 клас (профільний рівень) - Н. М. Кадоб’янська - Сиция 2018
Дорогі юні друзі!
ДЕРЖАВНИЙ ГІМН УКРАЇНИ
Музика Михайла Вербицького
Слова Павла Чубинського
Ще не вмерла України і слава, і воля,
Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля.
Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці.
Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці.
Приспів:
Душу й тіло ми положим за нашу свободу,
І покажем, що ми, браття, козацького роду.
Дорогі юні друзі!
Цього року ви продовжуватимете вивчати предмет Зарубіжна література. Ви будете розглядати художні твори вже відомих вам авторів світового рівня, ознайомитеся з новими іменами майстрів мистецтва слова.
Оскільки ви вже багато прочитали художніх творів, то зможете по-новому осмислити відомі вам поняття про національні літератури, напрями, течії, жанри і стилі, що допоможуть вам зрозуміти, як розвивалося мистецтво слова, які цінності переважали в різні культурні епохи та які з них не втратили своєї актуальності для сучасного читача.
У статтях підручника розглядаються класичні твори художньої літератури доби Античності, Середньовіччя, Відродження, Нового часу, сучасної літератури. Як ви вже знаєте, у художніх творах письменники розкривають актуальні теми, порушують злободенні проблеми. їхнє критичне осмислення допоможе вам визначитися з тими орієнтирами, які важливі для гармонійного життя в сучасному суспільстві.
Книжка побудована таким чином, що кожен розділ складається з параграфів, присвячених програмовим художнім творам. Поетичні твори пропонуються вашій увазі в найкращих українських перекладах. Деякі з них уміщено також мовою оригіналу. Кращі українські переклади програмових прозових текстів (в уривках або повністю) ви зможете прочитати у хрестоматії.
Як користуватися підручником?
Підготовка до читання художнього твору
Не пропускайте назви розділів і параграфів. Спробуйте за назвою визначити, що саме ви будете вивчати в кожному з них. Це вам допоможе виділити головне в навчальному матеріалі.
Складайте власний «Банк ідей» до кожного параграфа, щоб сформулювати свої очікування від вивчення теми та перевірити, чи справдилися вони у процесі навчання.
Переходьте до читання теоретичного матеріалу (історичних оглядів, розповідей про різні культурні епохи, біографічних відомостей про письменників та огляду їхньої творчості). Використовуйте робочий зошит для обробки інформації: виділіть у тексті головну думку, складіть план або тези статті,
дайте відповіді на запитання, намалюйте схеми, заповніть таблиці, доберіть аудіони відеоряд для супроводу вашого виступу на уроці. Це допоможе вам підготуватися до роботи з художніми творами.
Банк ідей — поле на сторінці робочого зошита для запису ваших гіпотез та відкриттів під час вивчення теми.
Античність — Гомер.
Відродження — Данте Аліг'єрі, Ренесанс — Вільям Шекспір. Романтизм і перехід до реалізму — Ернест Гофман, Стендаль, Болт Вітмен.
XIX ст. — Густав Флобер, Федір До- стоєвський, Оскар Вайльд.
Кінець XIX — початок XX ст. — Шарль Бодлер, Поль Верлен, Артюр Рембо, Моріс Метерлінк.
Сучасна література — Ромен Гарі, Паоло Коельо, Ніл Ґейман, Мо Янь, Иоанна Яґелло та ін.
Читання художнього твору
Наступний етап — читання художніх творів. Під час читання не відмовляйтеся від діалогу з автором і текстом: ставте запитання до твору, робіть у робочому зошиті нотатки, записи та виписки (потрібні деталі, ключові моменти, ілюстративний матеріал до теоретичних визначень). Намагайтеся передбачити подальший розвиток подій. Зверніть увагу, чи знайшли ви відповіді на свої запитання, якщо ні — шукайте їх у тексті. Не знайшли — сформулюйте їх для обговорення в класі. Не залишайте незрозумілих слів!
Поясніть емоції й почуття, які виникали у вас під час читання.
Підсумки читання
Скласти власне уявлення про художній твір і підготуватися до наступного етапу роботи — обговорення прочитаного твору та підбиття підсумків — вам допоможе рубрика «Оцінки та обговорення».
Поверніться до складеного на початку роботи з темою «Банку ідей» і перевірте висунуті гіпотези. Підбийте підсумки своєї роботи: сформулюйте власне уявлення про художній твір, його автора та літературну добу. Візьміть участь в обговоренні художнього твору.
Корисні поради
> Уважно розглядайте ілюстрації, вони допоможуть вам уявити те, про що ви читаєте.
> Запам’ятайте головне. У цьому вам допоможе рубрика «Завантажте інформацію».
> Перевірте себе. Для цього після кожного розділу є рубрика «Ваші підсумки».
> Нові терміни й поняття виділено в тексті жирним шрифтом. їхні тлумачення подано на берегах сторінок підручника та в Словнику літературознавчих термінів.
Продуктивно працювати з підручником вам допоможуть рубрики:
Аудіо або авдіо (чую) — загальний термін, що стосується звукових технологій, синонім слова звук. Найчастіше під терміном аудіо розуміють звук, записаний на звуковому носії. Аудіоряд — звуковий супровід. Відео (дивлюся, бачу) — під цим терміном розуміють широкий спектр технологій запису, обробки, передачі, зберігання й відтворення візуального та аудіовізуального матеріалу на моніторах. У побутовому значенні відео означає записаний відеоматеріал.
Як створити відеоряд:
• використовуючи мережу Інтернет, доберіть 5-10 ілюстрацій до основного поняття у виступі;
• створіть відеоролик, використовуючи графічний відеоредактор;
• установіть фонову музику та анімацію зміни зображень;
• намагайтеся, щоб тривалість відео не перевищувала 2 хв., а його розмір 20 МБ.
Для досягнення високих результатів використовуйте:
• словник літературознавчих термінів;
• порівняння тексту оригіналу й перекладу художнього твору;
• міжмистецькі зв'язки;
• сучасні джерела інформації.