Зарубіжна література 10 клас (профільний рівень) - Н. М. Кадоб’янська - Сиция 2018
Образ Одіссея - Стародавня Греція. Гомер. «Одіссея» - Золоті сторінки далеких епох
Одіссей постає на сторінках поеми не тільки як хоробрий воїн і розумний воєначальник, переможець на полі бою. Він і досвідчений дипломат, і відважний мореплавець, він майстерний тесляр, мисливець, торговець, дбайливий господар, цікавий оповідач.
Гомер найчастіше стосовно свого героя використовує епітет «хитромудрий», що влучно характеризує його.
Завдяки своєму розуму та спостережливості герой рятує себе і своїх друзів, виявляючи відповідальність за їхню долю. Одіссей рішучий, запальний, але може правильно оцінити ситуацію й стримати себе. Нерідко герой «Одіссеї» буває марнославним, глузливим, нерозсудливим, не завжди він прислухається до порад своїх супутників. Він жорстокий у своїй помсті, як жорстокі й інші герої далеких і суворих часів «дитинства людства». Та він здатний визнавати свої помилки. Одіссей відданий друг, вірний чоловік і батько. Визначальною рисою характеру героя «Одіссеї» є любов до батьківщини.
Навіть на безсмертя не згоден він проміняти свою Ітаку, сім'ю, дружину, сина.
Легендарний герой постає в гомерівській поемі представником усього людства, яке відкриває та пізнає світ. В образі Одіссея втілено все багатство людської натури, її чесноти й слабкості, велич і незбагненність. Не випадково до цього образу звертались уславлені письменники: Софокл, Овідій, Данте, Шекспір, Лопе де Вега, П. Корнель, Д. Джойс, Т.
Пратчетт та інші.
Одіссей — син аргонавта Лаерта і супутниці богині Артеміди Анти клеї.
Ім'я Одіссей із давньогрецької мови перекладається як «сердитий» або «гнівний». Римляни називали його Улісс
Одіссей, який слухає настанови Тиресія. Червонофігурний розпис, IV ст. до н. е.
Йоганн Генріх Вільгельм Тішбейн. Одіссей і Пенелопа. 1802 р.
ОЦІНКИ ТА ОБГОВОРЕННЯ
1. Доберіть до образу Одіссея власні епітети.
2. Поясніть, символом чого стали образи Одіссея та Пенелопи.
3. Проаналізуйте, що оспівує та що засуджує Гомер у «Одіссеї» (за прочитаними уривками).
4. Аргументуйте, які вади суспільного життя завжди засуджували представники різних часів і народів.
5. Напишіть твір-роздум на тему «Реалістичне й фантастичне в поемі «Одіссея» Гомера».
6. Розгляньте ілюстрації до «Одіссеї». Чи такими ви уявляли собі героїв Гомера?
ЗАВДАННЯ ДЛЯ СПІВПРАЦІ
• Об’єднайтеся у групи. Складіть кроссенс «Пригоди Одіссея», показуючи, яку пригодах розкривається характер героя (див. с. 11).
Діалог літератур
У пізнішій долі гомерівських поем «Одіссея» відігравала значно меншу роль, ніж «Іліада». Невідома за доби Середньовіччя, вона мала вплив на європейську літературу лише за посередництвом «Енеїди» Вергілія (мотив сходження в пекло). Помітний інтерес «Одіссея» викликала в XV-XVI ст., а оскільки «чудесне» майже обов’язково входило в європейську поему, казково-фантастичну складову «Одіссеї» неодноразово використовували поети цього часу. «Природність» і «безвинність» характерів, зображених в «Одіссеї», викликали замилування літератури XVIII ст. На початку XIX ст., у зв’язку з пошаною романтиків до греків, багато ліриків і прозаїків надихалися поемами Гомера і черпали з них матеріал для творчості. У XX ст. ірландець Джеймс Джойс написав на тему «Одіссеї» свій славнозвісний роман «Улісс».
Україна і світ
Українські діячі культури й літератури вважали за необхідне дати змогу народові читати найкращі твори світового мистецтва рідною мовою. Над перекладами «Одіссеї» Гомера працювали Пантелеймон Куліш і Олександр Потебня. Леся Українка переклала третю і початок четвертої пісні «Одіссеї». Іван Франко переклав та опублікував уривок з «Одіссеї».
Перший повний переклад «Одіссеї» віршованим розміром оригіналу здійснив відомий український поет, композитор і громадський діяч Петро Ніщинський, який підписував свої
Поеми «Іліада» та «Одіссея» вважаються вершиною світового героїчного епосу. Вплив творів Гомера на розвиток світового літературного процесу важко переоцінити. Згадаймо, наприклад, що «Енеїду» римлянина Вергілія написано під впливом «Іліади» та «Одіссеї», а відтак перший твір нової української літератури — «Енеїда» Івана Котляревського — літературне відлуння поем видатного грека.
твори псевдонімом Петро Байда: 1889 р. у Львові вийшли друком перша — дванадцята пісні «Одіссеї», 1892 р. з тринадцятої по двадцять четверту.
Вагомим надбанням української культури XX ст. став новий переклад «Іліади» та «Одіссеї», що його здійснив розміром оригіналу відомий український учений, композитор і поет-перекладач Микола Хомичевський (1897-1983), псевдонім — Борис Тен від давньогрецької назви Дніпра Бористен. На думку фахівців, цей переклад відповідає всім вимогам сучасного гомерознавства вирізняється високою поетичною майстерністю. Багаторічна подвижницька перекладацька праця Бориса Тена здобула визнання широкої громадськості. Перекладача було нагороджено премією імені Максима Рильського.
Борис Тен
Діалог культур
«Одіссея» новогрецька поема Нікоса Казандзакіса, продовження гомерівської «Одіссеї».
«Одіссея» історичний телесеріал 1968 р. (Італія Франція ФРН).
«Одіссея» — двосерійний телефільм, знятий у США (1997 р.).
«Одіссея» — канадський дитячий пригодницький телесеріал (1992 — 1995 рр.).
«Одіссея-5» — канадський науково-фантастичний телесеріал (2002 р.).
«Одіссея Гомера» — третя серія першого сезону американського мультиплікаційного серіалу «Сімпсони».
«Одіссея» — 12-серійний історико-пригодницький телесеріал (2013 р.).
«Одіссея» фільм про французького мандрівника та дослідника Жана Кусто (2016 р.).
«Одіссея» — відеогра за мотивами «Одіссеї» Гомера.
ЗАВДАННЯ ДЛЯ СПІВПРАЦІ
1. Об’єднайтеся в пари та підготуйте повідомлення з презентацією на одну з тем:
• Образ Одіссея в образотворчому мистецтві.
• Теми і сюжети «Одіссеї» у світовому мистецтві.
• «Одіссея» в кіно та мультиплікації.
2. Об’єднайтеся у групи. Перегляньте мультфільм «Руйнування Трої та пригоди Одіссея». Виберіть уривок, підготуйте до нього дубляж українською мовою, візьміть участь у конкурсі на кращий продубльований уривок.