Зарубіжна література 10 клас (профільний рівень) - Н. М. Кадоб’янська - Сиция 2018
«Кораліна» - Ніл Геймам. «Кароліна» - Сучасна література в юнацькому читанні
ГОТУЄМОСЯ ДО ДІАЛОГУ
«Кораліна» — повість, що поєднує жанри фантастики та жахів. Це одна з перших казок, написана Нілом Ґейманом для дітей. Англійському фантасту вдалося в казковій повісті створити особливий фантастичний світ, цікавий і страшний водночас. Помітно, що письменник орієнтувався на славнозвісні казки Льюїса Керролла про Апісу. Його героїня Кораліна — це сучасна Аліса, що потрапила до казки. Хоча для Кораліни все завершується добре, пригоди змушують її переоцінити свою родину і більше полюбити батьків. Ґейман переконує, що на світі немає нічого, дорожчого за родину.
Події у творі розпочинаються тоді, коли десятирічна Кораліна Джонс разом з батьками переїхала жити до старого будинку. Батьки дівчинки весь час працювали, тому їй доводилося самій шукати, чим заповнити свій час. Одного разу Кораліна знайшла замкнені двері в кімнаті на нижньому поверсі. Відімкнувши їх, вона натрапила на замурований прохід.
Загальне занепокоєння сусідів у будинку підігріло її цікавість. Кораліна не взяла до уваги попередження про небезпеку і вирішила вдруге відчинити двері. Цього разу вона знайшла не цегляну стіну, а довгий коридор, який привів до такого самого будинку, як і її.
Там мешкали «інші» Мати та Батько. Вони схожі були на батьків Кораліни, за винятком того, що замість очей у них були блискучі чорні ґудзики. У цьому «Іншому світі» усе здавалося кращим: її «інші» батьки уважні, кімната повна іграшок, що оживають, а з «іншими» сусідами було цікаво і весело.
Дівчинка весь час уважно придивлялася до «іншого» будинку. І згодом виявилося, що не все в ньому так добре, як здавалося. Він позбавлений материнського тепла й любові. Кораліна зустріла там дивних і страшних істот, побачила зворотний бік ідеального «іншого» будинку — насправді це місце виявилося жахливою і страхітливою в’язницею для душ дітей, які полонила страшна відьма, що прикидалася «іншою» Мамою. Коли постало питання про вибір, де залишитися, Кораліна не захотіла прийняти правила нової гри, вирішила не втрачати себе і вибрала рідних батьків. Їй довелося бути сміливою й рішучою, сильною й наполегливою. Можливо, вона переконалася: якщо їй іноді не вистачає уваги батьків, це не означає, що вони її не люблять.
Література і культура
За твором Ґеймана зняли ляльковий мультиплікаційний фільм «Кораліна в Країні Жахів», загальний прибуток від його прокату склав близько 124 млн доларів. На думку Американського інституту кіномистецтва, мультфільм визнаний найкращим фільмом 2009 року. Його номінували на премію «Оскар».
За романами Ніла Ґеймана зняли чотири художні фільми. Найвідоміші з них — «Зірковий пил» (2007, США — Велика Британія) та «Американські боги» (2017, США).
Україна і світ
Твори Ніла Ґеймана українською мовою перекладали Олександр Мокровольський, Світлана Філатова, Максим Бакалов, Дмитро Кушнір. Окремі статті та есе — Богдан Романцов та Ніка Чулаєвська.
ОЦІНКИ ТА ОБГОВОРЕННЯ
1. Розкажіть, що ви дізналися про письменника Ніла Ґеймана.
2. Розкрийте причини популярності його творів.
3. Визначте особливості авторського стилю текстів Ніла Ґеймана.
4. Розкрийте проблему вибору в розумінні письменника.
5. Напишіть есе на тему: «Моє сприйняття таланту Ніла Ґеймана».
ЗАВДАННЯ ДЛЯ СПІВПРАЦІ
• Об’єднайтеся у групи і підготуйте комікс до прочитаного тексту Ніла Ґеймана. Презентуйте його у класі.
Структура коміксу:
• обкладинка — передає основний зміст коміксу. Крім малюнка, на обкладинці можуть розміщуватися назва, логотип фірми, реклама, дата, підписи художників;
• фронтиспіс — малюнок перед титульною сторінкою. Дає змогу читачеві більше дізнатися про комікс;
• титульна сторінка — короткий вступ, імена авторів, художників;
• основна частина — сторінки, кількість яких необмежена, але в стандартних коміксах їх від 20 до 40;
• Pin-Up Page — додаткові малюнки від основних художників або від інших людей, що мають якийсь стосунок до коміксу, наприклад, альтернативні варіанти обкладинок.