Роль Данте Аліґ'єрі в історії європейської культури - Італійське Відродження. Данте. «Божественна комедія» - Золоті сторінки далеких епох

Зарубіжна література 10 клас (профільний рівень) - Н. М. Кадоб’янська - Сиция 2018

Роль Данте Аліґ'єрі в історії європейської культури - Італійське Відродження. Данте. «Божественна комедія» - Золоті сторінки далеких епох

«Божественна комедія» впродовж семи століть є джерелом натхнення для багатьох художників, поетів і філософів. Її структура, сюжети, ідеї часто використовувались багатьма пізнішими митцями, отримуючи в їхніх творах унікальну й нерідко різну інтерпретацію. Вплив поеми Данте на всю європейську культуру загалом та окремі її види величезний і неоціненний.

Кадр із фільму «Пекло Данте», 2017 р.

Творчістю Данте захоплювалися Олександр Пушкін і Микола Гоголь. Вплив Данте відчутний у творчості Олександра Блока, образ поета став визначальним у творчості Анни Ахматової. Історія написання та сюжет «Божественної комедії» — одна з центральних сюжетних ліній роману Дена Брауна «Інферно» (2013).

Філософія «Божественної комедії» знайшла відгук і в образотворчому мистецтві. Широко використовувалися сюжети з «Божественної комедії» в живописі церков і монастирів. До постаті та поезії Данте звертались майстер Високого Відродження Рафаель Санті, романтики Енгр і Делакруа, французький живописець середини XIX ст. Бугро. Скульптор Огюст Роден — автор скульптури «Ворота пекла».

Знайшла втілення поема Данте і в музиці. Ференц Ліст написав «Фантазію-сонату після прочитання Данте» (1837 1839), а також симфонію «Данте», яка складається з двох частин: «Пекло» і «Чистилище» (1855-1856).

Симфонічну фантазію «Франческа да Ріміні» написав Петро Чайковський (1878), оперу з такою самою назвою — Сергій Рахманінов (1904) і балет — Борис Астаф’єв (1947). За іншим епізодом поеми, де розповідається про флорентійського шахрая Джанні Скіккі, італієць Джакомо Пуччіні написав одноактну комічну оперу «Джанні Скіккі» (1918).

Сюжет «Божественної комедії» покладено в основу лірики альбому «Komedia» готик-метал группи з Австрії Dreams of Sanity.

У 1911 р. за мотивами дантівського «Пекла» було знято італійський німий фільм «L'Inferno». У 1989 р. британський режисер Пітер Грінуей зняв мінісеріал «А TV Dante». У 2017 р. у США створено фентезі «Пекло Данте».

Рафаель Санті. Фрагмент «Данте» з фрески «Парнас». 1510-1511 рр.

Огюст Роден. Ворота пекла. 1880 р.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.