Данте - останній поет Середньовіччя, перший поет нового часу - Італійське Відродження. Данте. «Божественна комедія» - Золоті сторінки далеких епох

Зарубіжна література 10 клас (профільний рівень) - Н. М. Кадоб’янська - Сиция 2018

Данте - останній поет Середньовіччя, перший поет нового часу - Італійське Відродження. Данте. «Божественна комедія» - Золоті сторінки далеких епох

Український поет і мислитель Іван Франко так характеризує образ Данте: «Данте є найвищим виразом, поетичним взірцем та увічненням того, що називається середніми віками. Та рівночасно як людина геніальна він всім своїм єством належить до наших часів, хоча думками і поглядами коріниться в минувшині».

Новаторство Данте полягає в тому, що він підніс людину, людське. У його творчості закладено підвалини гуманістичного світогляду.

Поетична індивідуальність, сила почуттів, багатство уяви його ліричного героя — усі ці нові для середньовічної поезії риси наближають Дайте до прийдешньої доби — Відродження.

Повного мірою нове, ренесансне світорозуміння великого флорентійського поета втілилося в його найбільш уславленому творі — безсмертній «Божественній комедії».

Джотто. Портрет Данте Аліг'єрі. XIV ст.

Це найстаріше зображення Данте з каплиці палацу Барджелло у Флоренції, зафарбоване незадовго до його вигнання, а з часом відновлене. Автор — сучасник Данте, італійський художник Джотто ді Бондоне (1266-1337), мистецтво якого в історії європейського живопису знаменує перехід від Середньовіччя до Відродження, як його символізує творчість Данте в поезії.

ОЦІНКИ ТА ОБГОВОРЕННЯ

1. Оцініть роль Данте Аліґ’єрі в історії європейської культури.

2. Доведіть, що поема «Божественна комедія» є філософсько-художнім синтезом середньовічної культури й утілення ідей раннього Відродження.

3. Розкрийте, у чому ви вбачаєте особливості композиції поеми.

4. Складіть резюме про концепцію світу й людини у творі Данте.

5. Підсумуйте, які алегоричні образи та епізод із твору вам запам’яталися найбільше і чому.

6. Підсумуйте, якою інформацією збагатилися ваші знання про поему як літературний жанр.

Вимоги до складання резюме:

• вичерпність інформації з акцентом на основних елементах;

• грамотність;

• чітке оформлення;

• персоніфікація резюме (при бажанні можна перелічити власні назви).

ЗАВДАННЯ ДЛЯ СПІВПРАЦІ

1. Об’єднайтеся у групи і, використовуючи власні асоціативні грона, укладіть кластер із ключовим словом Данте. Нову для вас інформацію розмістіть у прямокутниках і позначте червоним кольором. Дайте загальну оцінку зростання знань членів вашої творчої групи.

2. Об’єднайтеся в пари та обговоріть, чи справдилися ваші очікування від вивчення теми, сформульовані на початку роботи. Запропонуйте теми для групових проектів на урок позакласного читання.

Резюме — це коротке узагальнення найважливіших відомостей. Обсяг резюме не повинен перевищувати однієї сторінки. Інформацію слід розміщувати так, щоб вона легко сприймалася візуально, акцентувала увагу на основному.

Кластер — група однакових або подібних елементів, зібраних разом. Об'єднує кілька асоціативних грон.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.