Зарубіжна література 10 клас (профільний рівень) - Н. М. Кадоб’янська - Сиция 2018
Творчість Гофмана - Романтизм у Німеччині - Проза й поезія ХІХ ст.
Письменника приваблювало таємниче, незбагненне. У творах Гофмана — новелах, повістях «Золотий горнець» (1814), «Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер» (1819), романі «Еліксир диявола» (1816) — світ зображено наче видимим у двох планах: реальному та фантастичному, причому фантастичний постійно вривається в реальний (феї п’ють каву, чаклунки торгують пиріжками і т. п.).
У 1819-1822 роках Гофман працював над романом «Життєві погляди кота Мурра», почасти автобіографічним твором, надзвичайно дотепним і мудрим. У романі дві незалежні одна від одної сюжетні лінії: «автобіографія» кота Мурра й історія життя при дворі в карликовому німецькому князівстві капельмейстера Йоганнеса Крейслера.
У 1822 році вийшов друком новий роман письменника «Володар бліх», який містив сміливі випади проти поліційного режиму Пруссії.
Гофман став також творцем кримінального жанру, першим твором якого визнано його новелу «Мадемуазель де Скюдері».
25 червня 1822 року після тяжкої хвороби Гофман помер.
Видання 1855 р. Зображення кота Мурра, ймовірно виконане Гофманом
Саме гофманівський кіт-філософ Мурр надихнув письменника Михайла Булгакова на створення дивовижного образу кота Бегемота в романі «Майстер і Маргарита», з яким ви ознайомитеся в 11 класі.
Романтик і сатирик
Гофман підводить підсумки німецькому романтизму. Основний для романтизму конфлікт розлад між мрією і дійсністю головна тема його творчості.
Проза німецького життя є сіреньким тлом, на якому яскраво виграють барви гофманівської фантастики. Крізь усю творчість Гофмана проходять два її потоки: з одного боку, радісна, сповнена яскравих барв фантастика, що завжди давала насолоду дітям та дорослим («Лускунчик», «Чуже дитя», «Королівська наречена»). З іншого боку, — фантастика кошмарів, художнього втілення «нічного боку» душі людей, якими володіють темні, незрозумілі сили («Еліксир диявола», «Піщана людина», «Майорат»).
Тема двоїстості була характерна як для натури Гофмана, так і для його творчості. Саме ця тема й визначила чіткий розподіл усіх гофманівських персонажів на дві групи: на філістерів та ентузіастів.
Філістери — бездуховні міщани, які міцно стоять на землі, на першому місці для них добробут, вони не відчувають потреби у «високому», тому й не думають про нього. Ентузіасти живуть духовними інтересами — повна протилежність філістерам. Ентузіасти — це люди мистецтва (поети, музиканти, художники). їх набагато менше в житті, ніж філістерів, і це дуже сумно.
Гофман мав дивовижний хист бачити в житті дисгармонію. Різноманітні відхилення, дисонанси він помічав у всьому: у людині, природі, суспільстві. Це своє відчуття письменник передавав за допомогою гротеску, фантастики, соціальної сатири.
Двоїстість внутрішнього світу. Пам'ятник у провулку Гофмана в Світлогорську неподалік Калінінграда (Кенігсберга)
Теорія літератури
Фантистика (від старогрецьк. Фаνταστική — мистецтво уяви, фантазія) — жанр і творчий метод у художній літературі (та інших формах мистецтва), що характеризується використанням фантастичного припущення, «елементу надзвичайного», порушенням меж реальності, прийнятих умовностей.
Соціальна сатира — гостра критика суспільства з висміюванням, а то й гнівним засудженням вад і негативних явищ у різних ділянках суспільного й політичного життя. Художні засоби сатири - гротеск, пародія, іронія.
Як письменник Гофман виділяється серед своїх сучасників-романтиків. Він ніколи не впадав у сентиментальний пафос, характерний для представників романтизму. Твори письменника сповнені своєрідного гумору, іноді іскрометного й барвистого, іноді гіркого й примхливого, на грані сатири. У гофманівському романтизмі наявні ознаки нового літературно-художнього методу — реалізму.
ОЦІНКИ ТА ОБГОВОРЕННЯ
1. Назвіть повне ім’я Гофмана і прокоментуйте його.
2. Перерахуйте, чим займався Гофман, юрист за професією, крім службових обов’язків.
3. Пригадайте, коли Гофман став письменником.
4. Поясніть, на які дві групи поділяв Гофман людей. Обміркуйте, з чим це пов’язано. До якої групи, на вашу думку, належав сам письменник?
5. Обґрунтуйте, як цей поділ відбився у творчості Гофмана.
6. Розкрийте, у чому виявляється багатогранність таланту Гофмана.
7. Поміркуйте, які саме твори принесли Гофману світову славу й чому.
8. Проаналізуйте, як вплинув фольклор на творчість Гофмана.
9. Напишіть нарис «Моя улюблена казка Гофмана» і розмістіть його в соцмережах.
Нарис — невеликий твір художньо-публіцистичного жанру, що передбачає розкриття цікавої події або образу цікавої особи.
Веб-проект — проект зі створення різноманітних інформаційних систем в Інтернеті
ЗАВДАННЯ ДЛЯ СПІВПРАЦІ
Об’єднайтеся у групи й підготуйте повідомлення з презентацією на одну з тем:
• Гофман-музикант.
• Казки Гофмана.
• Ілюстрації до казок Гофмана.
• Твори Гофмана на сцені й на екрані.
ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ
1. Знайдіть сайти мережевих бібліотек «Відкрита книга» та «Читанка» і дослідіть каталог творів Гофмана. Розкажіть, які з них вам відомі і як ви з ними ознайомилися.
2. Поміркуйте, чи вдалося авторам веб-проектів реалізувати свою основну ідею — популяризація електронної літератури, створення якісної, доступної й безкоштовної книги.
3. Розробіть пропозиції для активізації читання творів Гофмана в електронних бібліотеках.