Видатні представники романтизму в США - Розвиток романтизму в США - Проза й поезія ХІХ ст.

Зарубіжна література 10 клас (профільний рівень) - Н. М. Кадоб’янська - Сиция 2018

Видатні представники романтизму в США - Розвиток романтизму в США - Проза й поезія ХІХ ст.

Вашингтон Ірвінґ, із творчості якого почалася американська національна література, народився в рік завоювання Америкою незалежності — 1783, тому його назвали на честь першого президента країни Джорджа Вашингтона. Дві свої дитячі пристрасті до читання і до подорожей — письменник реалізував у художній творчості. Його сучасники падали від сміху, читаючи «Історію Нью-Йорка» або «Книгу замальовок», у яких автор із гумором, надзвичайною спостережливістю і мудрим розумінням розповідав різні життєві історії.

Не менш визначним американським письменником XIX ст. був Фенімор Купер, якого за створення захопливих картин історії країни в художній літературі, за яскраве зображення боротьби за незалежність та життя корінного населення називали американським Вальтером Скоттом (що Куперові, до речі, зовсім не подобалося).

Вашингтон ірвінґ (1783-1859) — американський письменник, есеїст, біограф та історик першої половини XIX століття.

Вашингтон Ірвінґ

Джеймс Фенімор Купер (1789-1851) — американський письменник-романтик, один із засновників жанрів авантюрного та морського роману.

Джеймс Фенімор Купер

Серед безлічі книг, написаних Купером, найвідомішою стала епопея про Шкіряну Панчоху. У цього героя багато й інших імен Звіробій, Слідопит, Довгий Карабін, Соколине Око, а справжнє ім’я — Натті (Натаніель) Бампо. Вірний товариш Бампо індіанець Чингачгук, Великий Змій. Образ «благородного червоношкірого» нововведення Купера в художній історії переселенців, які крок за кроком відвойовували нові території у корінних мешканців. Пізніше тема освоєння американського Заходу ввійде в літературу і кінематограф під назвою вестерн. Загалом твори Фенімора Купера екранізували понад 40 разів.

Із часом віра в реалізацію омріяного життя послаблювалася. Критичні спостереження над реальним втіленням гасел засновників американської республіки виявляли все більше проблем і невідповідностей між ідеєю і дійсністю. Так відбувався перехід від раннього романтизму до пізнього. Вразливі художники цього періоду шукали пояснення того, що омріяне Ельдорадо виявляється зовсім не таким, як очікувалося, і приписували всі невдачі недосконалості людини.

Одним із таких художників був Едгар По — син свого часу і своєї країни, романтик у найповнішому сенсі цього слова. І в особистому житті, і в творчості він віддзеркалював те, що бачив навкруги, часом гостро й гіперболізовано.

Вестерн (англ. western, буквально — західний) — напрям мистецтва, який може включати різні жанри, наприклад, комедію, екшен, детектив, трилер і навіть фантастику. Як кінематографічний жанр поширився із США на інші країни, які поступово створили свої власні відповідники вестерну.

Ельдорадо (від іспанського El-dorado — «золота країна») — міфічна країна, багата на золото та дорогоцінне каміння, яку шукали в Америці іспанські завойовники. Вони й дали початок легенді про Ельдорадо, відкривши Новий Світ. Місцеві жителі — інки — називали Ельдорадо «країною без лих» і вважали, що вона міститься десь біля річки Мета у Колумбії.

Едгар Аллан По

Едгар Аллан По (1809 — 1849) — американський письменник, поет, есеїст, драматург, літературний редактор і критик, один із провідних представників пізнього американського романтизму.

Творчість Едгара По надзвичайно вплинула на розвиток жанрів сучасного детективу, наукової фантастики і психологічної прози. А притаманні його творам містицизм, приреченість і аномальність стали основою нового мистецтва після реалізму. Багато авторів, зокрема Артур Конан Дойл та Жуль Верн, зізнавалися, що на них як на письменників свого часу найбільше вплинули оповідання і вірші Едгара По.

Твори Едгара По екранізуються вже майже століття. Його фільмографія налічує близько 30 кінокартин.

ВИСОКА ПОЛИЧКА

«Незвичайні історії» — повнометражна анімаційна стрічка режисера Рауля Ґарсія, збірка екранізацій новел Едгара По: «Падіння дому Ашерів», «Серце виказало», «Правда про історію з містером Вальдемаром», «Провалля і маятник», «Маска Червоної Смерті». Одна історія виконана у стилі коміксів, друга — у мультиплікаційному, третя — в кубічних зображеннях, деінде — аніме поєднується з американським стилем мальованої мультиплікації.

Кадр з анімаційної стрічки «Незвичайні історії» за новелами Едгара По. 2015 р.

Із розвитком мистецтва окремі елементи романтизму синтезувалися

з реалізмом. Яскравим прикладом такого синтезу в американській літературі стала творчість Болта Вітмена.

ОЦІНКИ ТА ОБГОВОРЕННЯ

1. Поміркуйте, чи природним було виникнення романтизму у часи розвитку Сполучених Штатів як незалежної держави.

2. Визначте, які риси духовного життя Америки XIX ст. не втратили актуальності для сучасної України. Доведіть свою думку.

3. Дайте оцінку основним цінностям трансценденталізму. Які з них ви поділяєте і чому?

4. Схарактеризуйте особливості розвитку романтизму в американській літературі.

5. Аргументуйте, твори яких американських письменників-романтиків найяскравіше відображають культурні особливості США.

6. Поясніть, які теми американського романтизму можуть зацікавити сучасного українського читача вашого віку. Обґрунтуйте свою позицію.

ЗАВДАННЯ ДЛЯ СПІВПРАЦІ

1. Об’єднайтеся в пари і перегляньте мультфільм «Дорога до Ельдорадо» (США, 2000). Підготуйте постер для презентації «американської мрії».

2. Об’єднайтеся у групи і виберіть для перегляду екранізацію твору одного з представників американського романтизму. Підготуйте повідомлення на тему: «Американська дійсність часів романтизму засобами кіномистецтва».На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.