Зарубіжна література 10 клас (профільний рівень) - Н. М. Кадоб’янська - Сиция 2018
Традиції і новаторство Оскара Вайльда в жанрі роману - Оскар Вайльд. «Портрет Дopiaнa Грея» - Роман як жанр літератури
Цей твір — ідеальний приклад нетрадиційної поетики, у ньому порушується межа між дійсним і фантастичним, об’єктивним і суб’єктивним, свідомим і підсвідомим.
Проблеми, порушені у творі, надають йому універсального характеру: життя і мистецтво; прекрасне і моральне; щастя і насолода; егоїзм і злочин; проблема морального вибору; проблеми кохання і дружби. Філософська спрямованість наближує його до найвидатніших творів світової літератури.
Стверджуючи, що «Будь-яке мистецтво не дає жодної користі», Оскар Вайльд створив роман, у якому наявне прагнення істини, правди, добра — усе те, що людство визнає розумним, справедливим, істинним, моральним, прекрасним.
Діалог мистецтв
Сучасний британський письменник Вілл Селф запропонував у своєму романі «Доріан» (Dorian, 1992) напівпародійну версію історії Доріана Ґрея. Час дії книги Селфа 80-ті роки XX століття.
Серед неологізмів, уведених Дугласом Коуплендом у його романі «Покоління X», є і такий: Доріан-ґрейстео — бажання приховувати ознаки старіння тіла.
Роман Оскара Вайльда «Портрет Доріана Ґрея» неодноразово інсценували, створювали і ставили мюзикли за його мотивами (наприклад, «Dorian the Remarkable Mister Gray: A Portraitin Music» американського композитора і режисера Ренді Баузера).
Роман екранізували понад 25 разів, остання екранізація вийшла в прокат у 2009 році.
Доріан Ґрей — один із персонажів американського фільму «Ліга видатних джентльменів», 2003 р.
Україна і світ
Роман Оскара Вайльда «Портрет Доріана Ґрея» в перекладі Ростислава Доценка перевидавався 9 разів.
Останні видання оновленого перекладу Ростислава Доценка вийшли друком у київському видавництві «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» (2014) і в харківському видавництві «Фоліо» (2015).
Роман Вайльда в перекладі Олени Ломакіної з’явився в київському видавництві «Знання» (2015).
Діалог літератур
Роман «Портрет Доріана Ґрея» має численні паралелі з творами світової літератури. Зокрема, фантастичний сюжет, коли герой за допомогою темних сил отримує довголіття, молодість, славу, є досить поширеним. Подібні сюжети й ситуації трапляються у творах Йоганна Вольфганга Гете, Едгара По, Ернеста Теодора Амадея Гофмана, Роберта Стівенсона та інших.
Кадр із фільму «Портрет Доріана Ґрея». Велика Британія — Італія — ФРН. 1970 р.
В Постер фільму «Портрет Доріана Ґрея». Велика Британія. 2009 р.
Існує хвороба «Синдром Доріана Ґрея» — культ молодості, страх перед фізичним старінням.
Появі образу Доріана Грея передував роман англійського романтика Чарлза Метюріна «Мелмот Блукач» (1820), що його Вайльд знав і з літератури, і з родинних переказів (автор роману був дядьком його матері). Німецький літератор Адельберт Шаміссо в повісті-казці «Історія Петера Шлеміля» (1814) описав, як герой заради успіху продав дияволу власну тінь.
У романі «Портрет Доріана Грея» згадується твір Жоріса Карла Гуїсманса «Навпаки» (1884). Саме за допомогою цієї книги лорд Генрі «отруїв» душу Доріана. Герой роману Гюїсманса, молодий аристократ Дез-Ессент, влаштував собі життя «навпаки» загальноприйнятим нормам, відгородившись від усього світу. Ного купання у витончених ароматах, захопленість екзотичними рослинами нагадує життя не лише Доріана Грея, а й самого Вайльда. Проводять також паралель між твором Вайльда та романом Бальзака «Шагренева шкіра», у якому герой обміняв життя на чарівний талісман, що виконує всі його бажання. Хоча сам письменник, попри свою любов до Бальзака, вважав свій твір набагато глибшим і цікавішим.
ОЦІНКИ ТА ОБГОВОРЕННЯ
1. Поміркуйте, як парадокс лорда Генрі: «Єдиний спосіб позбутися спокуси — піддатися їй» — розкривається на прикладі образу Доріана Ґрея.
2. Поясніть, який прийом поклав автор в основу свого роману.
3. Схарактеризуйте головні образи роману. Що кожен з них уособлює?
4. Пригадайте, які думки лорда Генрі посіяли сумніви в душі Доріана і призвели до того, що він ладен був продати все заради молодості.
5. Подумайте, чи можна сказати, що лорд Генрі поставив дослід над Доріаном Ґреєм.
6. Проаналізуйте, як на вашу думку, чи позначилося перетворення з портретом на психологічному стані героя.
7. Прослідкуйте етапи морального падіння Доріана Ґрея.
8. Розкрийте, яку роль для розуміння характеру головного героя відіграє опис інтер’єру.
9. Поміркуйте, чи розумів сам Доріан Ґрей, що став «потворним символом нового гедонізму», до якого його закликав лорд Генрі.
10. Знайдіть у творі «Портрет Доріана Грея» риси інтелектуального роману.
11. Сформулюйте власну думку щодо питання:«Чи можна сказати, що трагічний фінал роману заперечує теорію естетизму Оскара Вайльда?»
12. Напишіть есе на тему «Про що попереджає Оскар Вайльд своїм романом».
ЗАВДАННЯ ДЛЯ СПІВПРАЦІ
1. Об’єднайтеся в пари та підготуйте повідомлення з презентацією на одну з тем:
• Роман Оскара Вайльда «Портрет Доріана Ґрея» на театральній сцені.
• Роман Оскара Вайльда «Портрет Доріана Ґрея» на екрані.
2. Об’єднайтеся у групи та підготуйтеся до дискусії на тему: «Чи можна вважати лорда Генрі двійником Оскара Вайльда?»
ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ
• Оскар Вайльд колись сказав: «Кожна людина бачить свої гріхи в Доріанових». Напишіть твір-роздум на тему «Які гріхи бачить у собі людина XXI століття?» і розмістіть у соціальних мережах.
Попри те, що довкола творчості та постаті Оскара Вайльда вже понад століття тривають суперечки, твори письменника і в наші дні приваблюють усе нових і нових читачів. Роман «Портрет Доріана Ґрея» один із найпопулярніших творів серед молоді. Кожне нове покоління зачаровується красою і магією Вайльдового слова, його дивовижним умінням живописати й оспівувати красу.
Переклад «Портрета Доріана Ґрея» Миколи Дмитренка побачив світ у київському видавництві «КМ Books» (2017).
Можливо, саме в цьому секрет непроминущої популярності англійського співця естетизму.
ЗАВДАННЯ ДЛЯ СПІВПРАЦІ
1. Об’єднайтеся у групи і складіть кластер на тему кожного з романів: «Червоне і чорне», «Пані Боварі», «Злочин і кара», «Портрет Доріана Ґрея». Підготуйте презентацію кластерів.
2. Підготуйте для учнів восьмих класів мотиватор про один з улюблених романів, який ви радили б прочитати.
ЗАВАНТАЖТЕ ІНФОРМАЦІЮ
Роман «Червоне і чорне» Стендаля — правдива розповідь про французьке суспільство епохи Реставрації, в основу якої покладено зіткнення яскравої талановитої особистості з реакційним суспільством. В образі головного героя Жульена Сореля Стендаль зобразив найбільш суттєві риси характеру молодого француза початку XIX століття — людини, яка увібрала в себе найважливіші риси народу, пробудженого до життя Великою французькою революцією: нестримну відвагу й енергію, чесність і твердість духу, непохитність у просуванні до мети.
Мотивація — спонукання до дії. Мотиватор — зображення, яке спонукає до певних дій чи змін, надихає, стимулює позитивно замислитися.
Роман «Пані Боварі» Густава Флобера — це історія життя й загибелі жінки провінційного лікаря, Емми Боварі, яка намагалась жити згідно зі своїми уявленнями про «красиве» життя, щоб заповнити порожнечу нікчемного провінційного існування. У романі з вражаючим драматизмом розкрито конфлікт між романтичними мріями і реальною дійсністю.
Роман «Злочин і кара» Федора Достоєвського — історія бідного петербурзького студента Родіона Раскольникова, який вибудовує теорію, згідно з якою всі люди поділяються на дві категорії: більшість — «тремтячі створіння», для яких писані суспільні й моральні закони, і незвичайні особистості, «ті, хто право має», кого не стосуються загальнолюдські моральні норми. Про втілення теорії в життя та покарання Раскольникова йдеться в романі, у якому письменник розвінчує теорію виправдання скоєного задля високої мети злочину, виступає проти сприйняття дійсності поза законами моралі.
Роман «Портрет Доріана Ґрея» Оскара Вайльда — філософсько-фантастична розповідь про те, як портрет вродливого юнака став утіленням його душі: гріхи Доріана спотворюють не його реальне обличчя, а портретне зображення. Учинки і висловлювання героїв цього інтелектуального роману підпорядковані тому, щоб висвітлити думки й погляди письменника на мистецтво і життя. Твір сповнений діалогів, майже на кожній його сторінці ведуться бесіди, що розкривають життєву філософію кожного з героїв, а в сукупності — самого автора.
Ключові слова:
психологізм, соціально-психологічний роман, філософський роман, інтелектуальний роман, поліфонія, естетизм.