Зарубіжна література 10 клас (профільний рівень) - Н. М. Кадоб’янська - Сиция 2018
Одіссей і кіклоп Поліфем (пісня 9, вірші 181-566) - Стародавня Греція. Гомер. «Одіссея» - Золоті сторінки далеких епох
ГОТУЄМОСЯ ДО ДІАЛОГУ
Потрапивши до царя феаків Алкіноя, Одіссей під час бенкету розповідає про дев’ять своїх пригод.
Про другу пригоду йдеться в пісні 9. Це розповідь про кіклопів (циклопів), однооких велетнів. Потрапивши до їхньої країни, Одіссей із дванадцятьма супутниками прийшов до печери велетня кіклопа. Там вони знайшли ягнят, козенят і повні кошики сиру. Товариші вмовляли Одіссея тікати, прихопивши з собою їжу. та він хотів побачити хазяїна печери й вирішив на нього зачекати. Коли ж кіклоп Поліфем — страшна потвора, більше схожа на гору, ніж на людину, — повернувся додому, Одіссей, як і його супутники, перелякався й пошкодував про своє рішення.
Поліфем побачив чужинців і завалив величезним каменем вхід до печери. Розпитавши, хто вони й звідки, кіклоп заявив, що йому байдуже до богів і законів гостинності, а потім убив двох товаришів Одіссея й повечеряв ними. Одіссей і його супутники могли тільки зі слізьми жалю спостерігати за страшним чудовиськом. Ніч кіклоп провів, розлігшійся між своїх овець, а на ранок жах повторився — загинули ще двоє товаришів Одіссея. Поліфем погнав свою отару в гори, а хитромудрий Одіссей вигадав, як їм помститися страховиську й утекти. Він зрозумів, що навіть якщо вони зуміють убити велетня, їм не зрушити з місця величезний камінь, яким кіклоп завалив вхід до печери. Тож Одіссей вирішив осліпити його.
Коли Поліфем повернувся до печери й повторив свою моторошну вечерю, Одіссей запропонував велетню спробувати міцного вина. Вино сподобалось кіклопові, він навіть обіцяв великодушно з’їсти Одіссея останнім. На запитання велетня, як його звати, завбачливий Одіссей відповів, що він — Ніхто. Коли п’яний Поліфем заснув, Одіссей встромив йому в око розпечений кий, що його мандрівники гострили весь день.
Від болю Поліфем страшно закричав, та коли прибігли з сусідніх печер інші кіклопи й почали питати, хто заподіяв йому лихо, він відповів, що Ніхто. Сусіди вирішили, що він захворів, і розійшлися. Одіссей вигадав також, як йому з товаришами вибратись із печери. Вони прив’язали себе знизу до баранів. Випускаючи отару, сліпий Поліфем мацав спини худоби, та не помітив людей.
Так урятувалися мужні герої та ще й отару кіклопа забрали з собою на корабель. Та Одіссей не втримався й, глузуючи з кіклопа, назвав своє справжнє ім’я. Розлючений Поліфем звернувся до свого батька — бога Посейдона з проханням, щоб той помстився за нього.
Якоб Йордане. Одіссей у печері кіклопа Поліфема, Перша половина XVII ст.
Одіссей засліплює кіклопа Поліфема. Чорнофігурна ваза, середина VI ст. до н. е.
ОЦІНКИ ТА ОБГОВОРЕННЯ
1. Доведіть, що кіклоп Поліфем — дикий велетень, що «ні законів, ні права не знає».
2. Поясніть, з якою метою Гомер кілька разів підкреслює, що кіклоп жив «у самотині своїй і ніяких не відав законів».
3. Розкажіть, як саме врятувався Одіссей із товаришами від кіклопа Поліфема.
4. Проаналізуйте, які риси Одіссея виявляються в цьому епізоді поеми.
5. Поміркуйте, чи личить героєві в цьому епізоді епітет «мудрий». Відповідь обґрунтуйте.
6. Дослідіть, як із пісні 9 ми дізнаємося, чи зглянеться Посейдон на прохання Поліфема.
7. Опишіть, яким ви уявляєте кіклопа Поліфема.
ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ
1. Знайдіть у мережі Інтернет і перегляньте мультфільми про цей епізод поеми. Поміркуйте, чому його так часто ілюструють.
2. Розкрийте, що засуджує Гомер у цьому епізоді «Одіссеї».
ЗАВДАННЯ ДЛЯ СПІВПРАЦІ
1. Об’єднайтеся у групи і перегляньте уривок із кінофільму «Одіссея» (США), у якому йдеться про кіклопа Поліфема. Порівняйте епізоди з фільму та з поеми Гомера. Чим вони різняться?
2. Подискутуйте, що дає змогу відчути, зрозуміти екранізація твору.