Зарубіжна література 10 клас (профільний рівень) - Н. М. Кадоб’янська - Сиция 2018
Сучасна література - Сучасна література в юнацькому читанні
Сучасна доба — епоха незнаних в історії людства відкриттів і парадоксів, трагедій і катастроф, доба класичного мистецтва і масової культури. У цей час відбувається справжня революція в мистецькому мисленні й свідомості. Народжується нове розуміння мистецтва і його співвідношення з буттям людини. Сучасні письменники — і сміливі новатори, і ревнителі традицій.
У сучасному світі домінують засоби масової інформації та інформаційні технології. Вони ознайомлюють усіх зацікавлених із магістральними світовими тенденціями, новинами в культурі й політиці, здобутками в науці й техніці, відкривають доступ до здобутків світового мистецтва. Та життя поставило нові проблеми: загрозу інформаційної безпеки, насування екологічної катастрофи, поширення «масової» культури.
ОЗНАКИ МАСОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ
Теорія літератури
Масова література — розважальна й дидактична белетристика, яка друкується великими накладами і є складовою «індустрії культури». Використовуючи стереотипи масової свідомості й популістську стратегію завоювання публіки, такі твори передбачають також спрощене, комфортне читання.
ЖАНРИ МАСОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ
Художність — це мистецька якість твору, яка полягає в гармонійному поєднанні важливого змісту і відповідної йому досконалої форми. Лише той твір, у якому існує повна відповідність поміж усіма його складниками, гармонія, організована ідейно-естетичним змістом, можна назвати високохудожнім.
ВИСОКА ПОЛИЧКА
Буккросинг (від англ. book-crossing — книгообіг) — безкоштовний обмін книгами чи, за словами буккросерів, «звільнення» книжок. Тобто буккросер, прочитавши книгу, залишає її в громадському місці (парку, кафе, транспорті), щоб хтось інший міг її прочитати. Ідея буккросингу належить спеціалісту з Інтернет-технологій Рону Хорнбекеру. У травні 2002 року він залишив 20 книжок із пояснювальними написами в холі свого готелю. Через півроку на його сайті було близько 300 активних користувачів, які «відпускали» книги та приводили нових учасників.
Найбільш відомий буккросерський сайт України — «Буккросинг. Україна». Для того, щоб стати учасником цього руху, потрібно зареєструватися на сайті, зареєструвати книжки, які маєте намір «відпустити». Зареєстрована книжка отримує свій універсальний код. Потім її залишають у зазначеному місці. Людина, яка знайшла таку книжку, ввівши її код, потрапляє в журнал книжки.
ОЦІНКИ ТА ОБГОВОРЕННЯ
1. Дайте загальну характеристику сучасної літератури.
2. Поясніть, яке мистецтво називають масовим. Наведіть приклади.
3. Визначте найбільш популярну, на вашу думку, літературу сучасності.
4. Пригадайте, який жанр масової літератури вам відомий. Чим він вам подобається?
5. Сформулюйте, якою ви хотіли б бачити сучасну літературу для себе та своїх однолітків.
6. Перегляньте флешмоб «Книга». Поділіться міркуваннями, які у вас виникли.