Зарубіжна література 10 клас (профільний рівень) - Н. М. Кадоб’янська - Сиция 2018
«Алхімік» - Паоло Коельо. «Алхімік» - Сучасна література в юнацькому читанні
«Алхімік» (1988) дотепер залишається книжкою, яка найуспішніше продавалася в Бразилії. За це її згадують у Книзі рекордів Гіннеса.
У вересні 1993 року «Алхімік» очолив список бестселерів Австралії. Так почалося сходження за списком бестселерів у Франції, США, Німеччині тощо.
Паоло Коельо називає свої твори романами. Критики визначають жанр «Алхіміка» як філософську казку або роман-притчу.
Притча — твір із повчанням в алегоричній формі. Притча є одним із засобів вираження морально-філософських суджень автора і часто використовується з метою прямої настанови читача в питаннях людської й суспільної поведінки.
ГОТУЄМОСЯ ДО ДІАЛОГУ
У творі розповідається про мандри молодого пастуха Сантьяго з Андалусії до Єгипту. Він, як біблійний блудний син, подорожує світом і з’ясовує, що обіцяний йому скарб лежить на тому місці, звідки й почалися мандри. За час подорожі герой набув життєвого досвіду, потрапив у небезпеку, знайшов справжнє Кохання, пізнав Всесвітню Мову, багато зрозумів про самого себе та світ у цілому, тобто став Алхіміком, і, нарешті, отримав гроші.
У подорожі Сантьяго зустрів багато важливих для себе людей. Наприклад, вродливу арабську жінку Фатіму, яка пояснила, як важливо дослухатися до свого серця. Або самотнього алхіміка, який розповів про власний шлях пошуку скарбів. Або царя Мелхіседека, який розкрив, як важливо для людини слідувати своїй долі.
Символічність твору
Зрозуміти символіку твору дуже легко, бо вона розкриває сутність Всесвітньої істини, про яку «забуло» людство. У творі ця істина приходить до героя уві сні. Через сон Бог посилає людині знаки, розгадавши які, вона зрозуміє Істину, віднайде свій шлях у житті та виконає важливу місію: навчиться Алхімії Життя, тобто життя в гармонії зі світом. Допомогти їй зможе Еліксир Життя — знання про Світ та Філософський Камінь — досвід, історія людства.
Образ Сантьяго
Образ головного героя Сантьяго зібраний з різних персонажів. Ім’я та характер у нього від старого рибалки Гемінґвея («Старий і море»). Він навчався в семінарії, як Жульєн Сорель Стендаля («Червоне і чорне»), подорожував із трьома старовинними золотими, як Крихітка Цахес Гофмана з трьома золотими волосинами. Мандри та пригоди Сантьяго асоціюються і з «Одіссеєю» Гомера. Як герой давньогрецької поеми, він проходить своє магічне коло, упорядковує власне життя, знаходить скарби саме там, звідки розпочалася його подорож. Про те, що основу повісті про мандри взято зі збірки «Тисяча й одна ніч», Коельо сам нагадав у книзі «Заїр».
Творча майстерність Паоло Коельо
Коельо ніби ігнорує все те, що було написано до нього. У його творах немає ні розлогих, зі смаком «зроблених» описів, ні складних зав’язок і розв’язок. Коельо пропонує свій набір прописних істин. Незважаючи на екзотичність, його сюжети в основі традиційні.
ХУДОЖНІСТЬ РОМАНУ ПАОЛО КОЕЛЬО «АЛХІМІК»
Україна і світ
У вересні 2004 року Паоло Коельо став почесним гостем XI Форуму видавців у Львові. Для українських читачів письменник підписав сто своїх книжок.
Українською мовою романи Паоло Коельо перекладали Віктор Морозов, Василь Триліс, Віктор Шовкун, Ірина Палій.
ОЦІНКИ ТА ОБГОВОРЕННЯ
1. Розкажіть, що ви дізналися про Паоло Коельо.
2. Поясніть смисл основних понять роману «Алхімік».
3. Подискутуйте про «сенс існування» людини з однокласниками.
4. Простежте, які традиції світової літератури використовує письменник у своєму творі.
5. Доведіть, що жанр «Алхіміка» — роман-притча.
6. Напишіть твір-мініатюру на тему «Скарби людського життя».
ЗАВДАННЯ ДЛЯ СПІВПРАЦІ
1. Об’єднайтеся у групи і дослідіть роботи ілюстраторів творів Паоло Коельо (до речі, автору найбільше сподобалися ілюстрації українця Владислава Єрка). Складіть свою думку і поділіться нею з однокласниками.
2. Об’єднайтеся в пари і проаналізуйте, чи можна вважати Коельо представником масової літератури. Складіть про це твітер-повідомлення і розмістіть у соціальних мережах (див. с. 43).
ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ
• Дослідіть, наскільки твори Паоло Коельо популярні серед сучасних українських читачів різного віку. Поділіться своїми спостереженнями на сайті вашого навчального закладу.