До вивчення роману ЧЕРВОНЕ І ЧОРНЕ - Фредерік Стендаль Stenedhal (1783-1842) - Золоте століття роману

Зарубіжна література 10 клас (профільний рівень) - О. О. Іосаєва - Оріон 2018 рік

До вивчення роману ЧЕРВОНЕ І ЧОРНЕ - Фредерік Стендаль Stenedhal (1783-1842) - Золоте століття роману

У творчій майстерні письменника

З ІСТОРІЇ СТВОРЕННЯ РОМАНУ «ЧЕРВОНЕ І ЧОРНЕ»

В основі сюжету роману «Червоне і чорне» лежить реальна історія, описана у кримінальній хроніці «Судової газети», яку Стендаль вважав необхідним документом для вивчення сучасного йому суспільства. Прототипом головного героя роману Жульєна Сореля стала молода людина з провінції Антуан Берте, який 1827 року був засуджений і страчений за вбивство своєї коханої. Стендаль був знайомий з родиною, в якій Берте служив учителем, знав він і місця, де відбулися трагічні події.

Повертаючись з Італії до Парижа взимку 1827-1828 року, письменник зупинився в Греноблі, де й дізнався про справу Берте. Цей кримінальний процес став основою роману «Червоне і чорне», над яким письменник почав працювати в березні 1829 року. Тому в підзаголовку твору автор уточнює: «Хроніка XIX століття». Слово «хроніка» позначає тут правдиву оповідь про Францію епохи Реставрації.

Спочатку в традиціях жанру роману-біографії твір мав назву «Жульен». Але згодом Стендаль змінює назву на «Червоне і чорне». Отже, книжка із символічною назвою стає дослідженням сучасного авторові суспільства в цілому.

ЧИТАЄМО, РОЗМІРКОВУЄМО, ОБГОВОРЮЄМО...

1. Поділіться своїми враженнями від прочитаного.

2. Розкрийте історію створення роману.

3. Поясніть значення епіграфа до роману — слова одного з ідеологів французької революції Жоржа Жака Дантона: «Правда, сувора правда».

4. Розшифруйте кроссенс. Підготуйте зв’‎язну розповідь на тему кроссенса.

5 Розкажіть, якими були стосунки головного героя з його родичами. Як ви вважаєте, що їх спричинило? Поясніть свою думку.

6. Чому, на вашу думку, Жульен вирішив стати священиком? Аргументуйте відповідь прикладами з тексту.

7. Розкрийте роль особистості Наполеона Бонапарта в житті головного героя.

8. Поясніть, чому Стендаль вирішив все ж таки змінити назву свого роману.

9. Складіть асоціативний ланцюжок на тему «Жульен Сорель — це ...». Висловте своє ставлення до цього героя.

10. Прокоментуйте пояснення Стендаля до створеного ним образу: «Жульєн зовсім не такий лукавець, яким він вам здається...».

11 Порівняйте ставлення Жульена Сореля до пані де Реналь і до Матильди де Ла-Моль. Поясніть мотиви поведінки героя.

12. Прокоментуйте слово Жульена Сореля в суді.

13. Підготуйте розгорнуту відповідь на тему «Шлях угору і падіння особистості Жульена Сореля».

14. На прикладі роману Стендаля обґрунтуйте характерні ознаки соціально-психологічного роману.

15. Підготуйте власний кроссенс на тему прочитаного твору. Під час виконання цього завдання скористайтеся пам’‎яткою «Як підготувати кроссенс», уміщеною на форзаці підручника.

У творчій майстерні письменнику

ЖУЛЬЄН СОРЕЛЬ: ЗАКОНОМІРНІСТЬ ПОЯВИ ПОДІБНОГО ГЕРОЯ

Жульєн Сорель — дещо більше, ніж сучасний головний герой роману, який стягує вузол інтриг і сформований причетністю до різноманітних соціальних сфер. Уся сутність сучасного йому світу начебто втілюється в його індивідуальній долі. З цього погляду Жульєн Сорель новий і для французької літератури, і для самого Стендаля.

Жульєн Сорель — частина тієї колосальної людської енергії, що була визволена 1793 роком і війнами Наполеона. Але він запізнився народитися й існує в умовах безчасся: при Наполеоні Жульєн Сорель міг би стати генералом, навіть пером Франції, зараз межа його мрій — чорна сутана.

Водночас Жульєн Сорель готовий виборювати і чорну сутану. Він жадає кар’‎єри, грошей, а понад усе — самоствердження. І якщо він не досягає мети, то це не від браку бажання. Вся справа в засобах її досягнення.

Начебто майже все вдається Жульєну. Він закохує в себе пані де Реналь; він стає необхідним маркізу де Ла-Молю; він крутить голову його дочці, біжить з нею, стає шевальє й офіцером, без п’‎яти хвилин женихом. Але кожного разу картковий будиночок руйнується, оскільки, наче поганий актор, він переграє, або зовсім виходить з ролі. Проте він не поганий актор, він актор із зовсім іншої п’‎єси. Йому потрібно закохати в себе пані де Реналь, а він сам в неї без пам’‎яті закохується; йому потрібно було підкорити собі Матильду де Ла-Моль, а він подає в це стільки пристрасті, що вважав би себе нещасливим, якби не домігся її. Він взагалі занадто пристрасний, занадто поривчастий, занадто честолюбний, занадто гордий.

І все ж таки Жульєн — зовсім не улюблений Стендалем «італійський характер». [...] Він сам ристалище, арена боротьби між «цивілізацією» і «природою». Він — саме породження свого часу і дзеркало цього часу.

Отже, з одного боку, Жульєн — типовий сучасний француз, який перестав бути самим собою, а з іншого — особистість, індивідуальність, яка не вміщується в межі нав’‎язаної ролі.

За Дмитром Затонським, українським літературознавцем

УКРАЇНСЬКІ СТЕЖИНИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

Більшість українських читачів відкривали для себе роман Ф. Стендаля «Червоне і чорне» завдяки перекладу Єлизавети СТАРИНКЕВИЧ (1890-1966). Літературознавець і літературний критик, вона з кінця 1930-х років перекладала багато творів французьких авторів (Оноре де Бальзака, Еміля Золя, Гі де Мопассана, Фредеріка Стендаля). 1940 року в Києві вийшов виконаний Єлизаветою Іванівною перший український переклад роману «Червоне і чорне».

На жаль, як і багато хто з українських перекладачів за радянських часів, Єлизавета Старинкевич 1949 року зазнала гонінь у період масштабної ідеологічної кампанії проти української інтелігенції, якій влада закидала недотримання принципу «пролетарського націоналізму», «космополітизм і низькопоклонство перед заходом». Метою такого зорганізованого цькування інтелігенції було розколоти її, посіяти в суспільстві зерна антисемітизму, укріпити процеси русифікації й ідеологічної ізоляції країни.

ЗІ СКАРБНИЦІ ЛІТЕРАТУРНО-КРИТИЧНОЇ ДУМКИ

Здійснювалося багато спроб пояснити назву роману, і тут важко дати цілком однозначну відповідь. Але гадається, що «червоне» і «чорне» — це контрастний прояв непримиримості двох світів — світу Реналя, Вально, Костанеда, Фрилера і світу Жульєна Сореля.

Дмитро Затонський, український літературознавець

У «червоне» і «чорне» можна вкладати будь-який смисл: «червоне» можна розуміти як лють, убивство, бунт, особливий стан духу, і майже так само можна розуміти «чорне». Даючи таку назву своєму твору, Стендаль прагнув, вочевидь, надати свободу своєму читачу, спрямовував його уяву на шляхи, близькі його власному розумінню життя, епохи і процесів, які в ній відбуваються.

Символічна невизначеність назви зумовила її потужність, завдяки якій вона містить усі скарби, наявні в романі.

Борис Реїзов, дослідник європейської літератури XVIII-XIX cт. ...негідні вчинки Жульєна зумовлюються життєвою необхідністю, створеною панівним режимом. Звідти в героя не лише обожнювання Наполеона, а й відчуття того, що він запізнився з народженням і потрапив у чужу й ворожу йому епоху.

За конфліктом Жульєна Сореля зі своїм часом і суспільством стоїть масштабний конфлікт історичних епох, який постійно цікавив Стендаля. І не випадково одне з найпоширеніших «розшифрувань» назви роману засновується на порівнянні й конфлікті епох: червоне — символічний колір доби революції та наполеонівських війн, чорне — уніформа священика, в яку обрядився Жульєн Сорель, — символ епохи Реставрації та Священного союзу.

Дмитро Наливайко, український літературознавець

СВІТ можливостей, або До уваги особистості цифрової епохи

Цікаво, що в психології та медицині є термін «синдром Стендаля». Ним позначається психічний розлад унаслідок сильного емоційного впливу на людину витворів мистецтва. Синдроми цього розладу — запаморочення, прискорене серцебиття, паніка й навіть галюцинації, які можуть виникати там, де міститься багато предметів мистецтва й історичних артефактів, під час їх розгляду або через спробу ознайомитися з більшою їх кількістю за короткий час.

Синдром Стендаля 1979 року дослідила й описала лікар-психіатр із Флоренції (Італія) Грацієлла Маґеріні. Вона помітила, що багато хто з туристів, які відвідують Флоренцію, піддаються паніці й декілька днів не можуть повернутися до нормального стану. На її думку, ризикують відчути цей синдром насамперед люди освічені, які усвідомлюють цінність мистецтва, але є дуже вразливими, з добре розвиненою уявою, яку вони, на жаль, погано контролюють.

Цей синдром отримав свою назву завдяки Фредеріку Стендалю, який у книжці «Неаполь і Флоренція: подорож з Мілана в Реджіо» (1817) описав свої враження після відвідування церкви Святого Хреста у Флоренції, що славиться могилами видатних людей і фресками італійського живописця Джотто ді Бондоне.

Цікаво, що 1996 року італійський режисер Даріо Арджетто за книгою лікаря Грацієлли Маґеріні зняв художній фільм «Синдром Стендаля». Захопливий сюжет цього трилера, події якого відбуваються у Флоренції, доповнює прониклива музика відомого композитора сучасності Енніо Морріконе.

Підсумовуємо вивчене

1. Розкрийте значення підзаголовка роману «Хроніка XIX століття».

2. Обґрунтуйте закономірність появи у французькій літературі XIX століття такого літературного героя, як Жульєн Сорель.

3. Розкрийте еволюцію духовного прозріння головного героя.

4. Розробіть сторінку Жульєна Сореля для якоїсь соціальної мережі. Продумайте, який статус персонажа ви використаєте, які характерні для нього вислови доберете, які вподобання персонажа зазначите й чому.

5. Схарактеризуйте та порівняйте жіночі образи в романі «Червоне і чорне».

6. Визначте головну тематику, характерну для соціально-психологічного роману: конфлікт між людиною і суспільством; різні аспекти взаємодії людей; влада, політика і людина; особистість і побут, що її оточує.

7. Проаналізуйте особливості сюжету роману Стендаля.

8. Поясніть смисл символічної назви роману.

9. Самостійно знайдіть в Інтернеті та порівняйте обкладинки видань твору Ф. Стендаля, зроблені в різних країнах. Які з них, на вашу думку, є більш цікави- ми/оригінальними/наближеними до тексту? Поясніть свою точку зору.

10. Запропонуйте власний варіант обкладинки твору або опис її ескізу.

11. Напишіть твір на одну з тем: «Лицемірство — єдина його зброя, або У чому полягає трагедія головного героя роману?»; ««Червоне» і «чорне» в житті Жульена Сореля»; «Над чим мене змусив замислитися роман Ф. Стендаля «Червоне і чорне»?».

12. Прокоментуйте інформаційний плакат на тему «Фредерік Стендаль. «Червоне і чорне»». Запропонуйте свій плакат на цю тему.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.