ПОНЯТТЯ ПРО ДРАМУ-ФЕЄРІЮ - Моріс Метерлінк Maurice Maeterlinck (1862-1949) - Нове слово у драматургії кінця XIX - початку XX століття

Зарубіжна література 10 клас (профільний рівень) - О. О. Іосаєва - Оріон 2018 рік

ПОНЯТТЯ ПРО ДРАМУ-ФЕЄРІЮ - Моріс Метерлінк Maurice Maeterlinck (1862-1949) - Нове слово у драматургії кінця XIX - початку XX століття

Феєрія (з фр. feerie, від fee — «фея», «чарівниця») — театральна або циркова вистава з фантастично-казковим сюжетом, сценічними ефектами й трюками. Наприкінці XIX — початку XX ст. елементи феєричності проникають у літературу, зокрема в драматургію. Виникає так звана драма-феєрія (драма-казка).

Драма-феєрія — п’‎єса, для якої характерні виразне ліричне начало, зіставлення природного й людського, широке використання ! міфічних і фольклорних образів, фантастичних елементів тощо.

До вершинних творів цього жанру у світовій літературі належать «Затоплений дзвін» Герхарда Гауптмана, «Блакитний птах» Моріса Метерлінка, «Лісова пісня» Лесі Українки.

?

1. Дайте визначення, що таке «драма-феєрія».

2. Доведіть, що твір М. Метерлінка «Блакитний птах» — драма-феєрія.

Мистецькі передзвони

Драму-феєрію Моріса Метерлінка «Блакитний птах» було поставлено у багатьох театрах світу. Право першої постановки драматург надав Московському художньому театру та відомому режисеру Костянтину Станіславському. Прем’‎єра відбулася 1908 року. Вистава мала великий успіх. «Блакитний птах» став одним із найбільш репертуарних спектаклів легендарного театру.

На українській сцені «Блакитний птах» уперше з’‎явився 1938 року в Київському театрі юного глядача (режисер Борис Вершилов), у неопублікованому перекладі Максима Рильського, зробленому з великими купюрами. Як зазначила Кіра Шахова, з вистави було знято «містичний наліт», «сумнівну символіку», що стало на заваді розкриттю філософського підтексту. Незважаючи на це, вистава гарно сприймалася глядачами. П’‎єсу бельгійського драматурга і сьогодні можна знайти у репертуарі багатьох театрів Києва, Дніпра, Львова та інших міст.

За мотивами всесвітньо відомої п’‎єси Метерлінка французький композитор Альбер Вольф написав оперу «Блакитний птах» (1919), яка уперше була виконана у Метрополітен-опера в Нью-Йорку. Та більш відомою стала опера француза Клода Дебюссі «Пелеас і Мелісанда» (1902), що створена за однойменною драмою Метерлінка.

Тільтіль і Мітіль на сцені Київського театру «Сузір’‎я»

ЗІ СКАРБНИЦІ ЛІТЕРАТУРНО-КРИТИЧНОЇ ДУМКИ

Метерлінк з’‎явився у літературі у той момент, коли він повинен був прийти. Символістом він був од природи, по суті.

Антонен Арто, французький письменник, драматург і теоретик театру

Немає письменника у всесвітній літературі, який з такою глибиною і красою зобразив би вічну, очищену від усяких зовнішніх домішок, трагічну суть життя, як Метерлінк.

Микола Бердяев, російський філософ українського походження

Це дуже гарна п’‎єса [«Блакитний птах»]. Можливо, найкраща у XX столітті. Не тільки тому, що вона вчить вірити у мрію і шукати Істинні Блаженства, це якраз найпростіше... А тому, що вона — як і усе символістське мистецтво — учить правильному світогляду.

Дмитро Биков, російський письменник і літературний критик

ПІДСУМУЄМО ВИВЧЕНЕ В РОЗДІЛІ

1. Розкрийте сутність змін у світовій драматургії на межі ХІХ-ХХ ст.

2. Видатними представниками «нової драми» є:

А Шекспір і Метерлінк Ібсен і Метерлінк

В Ібсен і Есхіл.

3. Простежте ознаки «нової драми» у п’‎єсі М. Метерлінка «Блакитний птах».

4. Поясніть, як ви розумієте слова Метерлінка про свою драму «Блакитний птах»: «Я хотів сказати, що людство завжди повинно прямувати вперед, що у цих блуканнях воно завжди росте, наливається соками й рухається далі, уперед». Чи можна стверджувати, що у цих словах виражено головну думку твору?

5. Продовжіть речення: «П’‎єса М. Метерлінка «Блакитнийптах»про...»

6. На прикладі п’‎єси «Блакитний птах» простежте, як символізм вплинув на мову драматургії Метерлінка.

7. Прокоментуйте слова Олександра Блока: «Тільки казка вміє з легкістю стирати межу поміж звичайним і незвичайним... Цей ритм, ім’‎я якому життя, а зупинка — смерть, цей ритм присутній у кожній народній казці. Ним сповнена і казка Метерлінка, коріння якої криються в глибині народної душі».

8. Складіть письмово цитатний план до твору.

9. Порівняйте драми «Блакитний птах» Моріса Метерлінка та «Лісова пісня» Лесі Українки. Результати порівняння запишіть до зошитів у такій таблиці:

Параметри для порівняння

Моріс Метерлінк. «Блакитний птах»

Леся Українка. «Лісова пісня»

Тема твору

   

Особливості сюжету

   

Провідні мотиви

   

Символічність образів

   

Жанр твору

   

Ідея

   

Висновок:

   

10. Об’‎єднайтеся у групи і виконайте одне із завдань:

• розробіть обкладинку до книжки або афішу/програмку до вистави за п’‎єсою Моріса Метерлінка «Блакитний птах»;

• підготуйте мультимедійну презентацію «П’‎єса М. Метерлінка «Блакитний птах» в ілюстраціях художників»;

• підготуйте інсценізацію фрагментів п’‎єси, які вам найбільше сподобалися;

• створіть буктрейлер / інформаційний плакат / кроссенс до твору.

11. Наведіть факти, які свідчать про популярність творчості М. Метерлінка у сучасній культурі.

12. Прочитайте та прокоментуйте висловлювання Моріса Метерлінка із рубрики «Цитата для душі», поданої в електронному додатку. Використовуючи ці та інші висловлювання або цитати (наприклад, із п’‎єси «Блакитний птах»), створіть мотиватор або демотиватор (у цьому вам допоможе такий інтернет-ресурс: https://www.imgonline.conn.ua).

13. Напишіть за п’‎єсою М. Метерлінка «Блакитний птах» твір на одну із тем: «У пошуках щастя»; «П’‎єса М. Метерлінка «Блакитний птах» — гімн людині»; «Які істини мені відкрила п’‎єса М. Метерлінка «Блакитний птах»»?; або запропонуйте свою тему для творчої роботи за п’‎єсою Метерлінка.

14. Виконайте одне із досліджень: «Історія постановок п’‎єси «Блакитний птах» М. Метерлінка»; «Утвердження справжніх цінностей у драмах-феєріях Моріса Метерлінка «Блакитний птах» та Лесі Українки «Лісова пісня»»; «Видатні представники «нової драми» в Україні».

15. Прокоментуйте інформаційний плакат1 на тему ««Нова драма» Моріса Метерлінка». Запропонуйте свій плакат на цю тему.

1 На плакаті використано репродукцію картини Олега ШуплякаНа нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.