До вивчення роману АЛХІМІК - Пауло (Паоло) Крельйо Pаulo Coelho (народився 1947 р.) - Сучасна література в юнацькому читанні

Зарубіжна література 10 клас (профільний рівень) - О. О. Іосаєва - Оріон 2018 рік

До вивчення роману АЛХІМІК - Пауло (Паоло) Крельйо Pаulo Coelho (народився 1947 р.) - Сучасна література в юнацькому читанні

ЧИТАЄМО, РОЗМІРКОВУЄМО, ОБГОВОРЮЄМО...

1. Поділіться своїми враженнями від прочитаного. Що вам запам’‎яталося найбільше?

2. Італійський філософ і письменник Умберто Еко наголошував, що «назва — це завжди компас, який вказує читачеві шлях до інтерпретації тексту». Як назва твору «Алхімік» підказала вам шлях до його інтерпретації?

3. Що ви дізналися про автора та його твір з передмови до «Алхіміка»?

4. Спираючись на малюнок, поданий на наступній сторінці, простежте шлях, який довелося подолати чабану Сантьяґо. Яку роль у житті Сантьяґо відіграли люди, яких він зустрів на своєму шляху? Які істини відкрилися юнакові під час подорожі?

Ролінґпро Гаррі Поттера, Роальда Дала, Пауло Коельйо та інших..

5. Підготуйте вибірковий переказ епізоду «Кохання Сантьяґо та Фатіми».

6. Схарактеризуйте образ головного героя за такою схемою:

7. Розкажіть, як Сантьяґо знайшов свій скарб.

8. Роздивіться ілюстрації до твору художників Владислава Єрка (Україна) та Жана Жиро (Франція), подані на наступній сторінці. Які епізоди зобразили художники? Порівняйте бачення митців зі своїм. Чи такими ви уявляли персонажів твору? Зробіть свої малюнки до твору.

Владислав Єрко. Ілюстрації до роману «Алхімік»

Жан Жиро. Ілюстрації до роману «Алхімік»

9. В авторській передмові до свого твору Коельйо наголошує, що його книжка символічна. Назвіть і прокоментуйте основні символи твору.

10. Пауло Коельйо стверджував: «Ключове ПОНЯТТЯ, яке покладено в основу оповіді про подорож пастуха Сантьяґо, — це поняття «Своя Доля»'». Поясніть, як ви розумієте слова письменника.

11. Поясніть, як ви розумієте таку сентенцію твору: «Світова душа живиться людським щастям. Як і нещастям, заздрощами, ревнощами. Єдиним обов’‎язком людини є здійснення своєї Легенди. Весь світ — одне ціле. Тому, коли ти чогось зажадав, цілий Всесвіт змовляється, щоб тобі допомогти».

12. Визначте риси притчі в романі.

13. Розкрийте особливості композиції роману «Алхімік». Поясніть роль авторської передмови, епіграфа, прологу, епілогу.

14. Прокоментуйте назву твору. Запропонуйте свій варіант заголовка. Аргументуйте його.

1 У перекладі Віктора Морозова — «Своя Леґенда».

У творчій майстерні письменника

У кінці століття1 у людських душах утворилася порожнеча. І, як це завжди буває, неминуче стало виникати тяжіння до містики, навіть до магії. І ось знову з’‎являється наш маг зі своєю простотою, яка інколи нагадує святих усіх епох та релігій. Він промовляє потрібні слова, усі хочуть його слухати, адже тією чи іншою мірою ці слова вже в душі в кожного з нас.

Пауло Коельо знайшов ці слова у священних і мирських книжках, у східних легендах і західних сказаннях; створив геніальну суміш із Євангелія, середньовічних книжок з магії, незрівнянної східної поезії, яку ми так мало знаємо. І навчився простоті, нікому нічого не нав’‎язує, з легкістю виражає те, що думає та відчуває.

Багато хто намагалися і все ще намагаються зробити те саме, та не можуть досягти такого успіху. Але кожен, хто, як Пауло Коельо, намагається по-своєму зробити людину кращою, а життя менш нестерпним, викликає в мене захоплення й бажання привітати його.

За Карлосом Єйтором Коні, бразильським письменником

Заглиблюючись у царину гуманітарних наук

СІМ ПРАВИЛ РОМАНУ ПАУЛО КОЕЛЬЙО «АЛХІМІК»

Причина бестселерної популярності «Алхіміка» — у цивілізаційній втомі. Буденність править світом, зрідка підсвічуючи різдвяними ліхтариками правило: мусиш тяжко працювати, важко народжувати, поспіхом кохати і — крутити-бігти-крутити колесо сірого щодення. Вже не належиш собі, коханій, дітям. Стаєш рабом добробуту або його відсутності. «Коли дні однакові, це означає, що люди перестають помічати всі ті чудесні речі, які відбуваються з ними щодня, від сходу до заходу сонця».

«Коли тебе люблять, ти можеш досягти усього на світі... Коли тебе люблять, не треба навіть розуміти, що діється, бо все воно діється в тобі, й тоді людина може стати вітром». Хочеш стати вітром? Ширяти скрізь, де заманеться? Всюди і водночас? Бути вільним?

Правило перше: «Лиш одна річ заважає здійсненню мрії — страх перед поразкою... Людські серця такі вже є. Бояться здійснити свої найбільші мрії, бо журяться, що їх не заслужили або не здатні досягти». Тут варто згадати великого француза Декарта1 2: світ, по-перше, завжди новий (у ньому ніби нічого ще не сталося, а тільки станеться разом з тобою), і, по- друге, в ньому завжди є для тебе місце і воно тебе очікує. Тож — «мусиш завжди знати, чого ти хочеш». Але не у прагматичному сенсі (зарплатня, зв’‎язки, кар’‎єра), а — просто «відчуй, як тебе заворожує обрій».

Правило друге: скарб твого життя, назагал кажучи, поруч: «Кожен день несе у собі Вічність... Зумієш жити тут і тепер — будеш щасливим... Життя стане святом, великим карнавалом». Але до того «поруч» можна дістатися лише через непевні мандри — біблійним блудним сином. «Алхімік» — це мандри. Згадаймо Мераба Мамардашвілі1: «/ Бог, і людина є рух. Людина — це «середнє»», що випадає у залишок в результаті руху... Людьми ми стаємо або не стаємо лише після того, як стався якийсь рух і наше взаємовідношення з речами...

1 Мається на увазі кінець XX століття.

2 Рене Декарт (1596-1650) — французький фізик і математик.

Тому і кажуть: «Бог створив людину»».

❖ Правило третє: стань вільним — як дитина чи принаймні як дев’‎ятикласник. «Кожного з нас чекає свій скарб, — повідало серце. — Ми, людські серця, рідко говоримо про ці скарби, бо люди вже не хочуть їх шукати. Тому розповідаємо про них лише дітям». Не зважай: «зненавиджу тих, хто розшукав свій скарб, бо свого власного ніколи не знайду», і закарбуй собі: той, «хто втручається в Легенди інших, ніколи не розкриє власної».

❖ Правило четверте: пам’‎ятай, що буття — пустеля, а «пустеля — примхлива жінка, яка може довести до божевілля». А раптом ця жінка — твоя Любов, «старша від людства, давніша від пустелі»? Котра «вже знайшла свій скарб — тебе. Тепер вона хоче, щоб і ти знайшов те, за чим шукаєш».

❖ Правило п’‎яте: «Любов не треба пояснювати» або «життя притягує життя». І — «може, пустеля таки зможе пояснити йому, яка вона — любов без володіння?». У ракурсі літературної ретроспективи «Алхімік» — це витончений парафраз2 на тему невмирущого «Маленького принца» Сент-Екзюпері: «Щоб зрозумів тільки той, хто готовий нести за це відповідальність».

❖ «Алхімік» — також анаболик3і від літературного пересичення. Читачі втомилися від нескінченної — хай часом і приголомшливо блискучої — постмодерністської гри у брязкальця. Прагнеться стрімкої притчі з темно-прозорими глибинами інтуїції — «несподіваного занурення» душі у світовий потік життя. Це — «Алхімік».

Пауло Коельйо з українськими читачами на Львівському книжковому форумі (2004)

❖ І нарешті останнє правило роману: «Кожне знехтуване благословення стає прокляттям». Грайте, панове, СВОЮ гру! Не проґавте шансу — «коли щось проходить свою еволюцію, все навкруги також еволюціонує». Інакше — ви знову опинитеся в зачовганих капцях перед напханим бутафорськими мордобоями телевізором.

Не виходить? Тоді — головний алхімічний урок від Пауло Коельо: «Спробуй ще раз!»

За Костянтином Родиком, українським літературознавцем

?

1. Які правила для себе відкрив, прочитавши «Алхіміка», К. Родик? Чи погоджуєтеся ви з такою інтерпретацією вченого?

2. Сформулюйте свої правила роману П. Коельйо «Алхімік». Прокоментуйте їх.

1 Мамардашвілі Мераб КОСТЯНТИНОВИЧ (1930-1960) — грузинський філософ..

2 Парафраз, або парафраза (від гр. παραφρασις — «переказ») — переказ, виклад тексту своїми словами.

3 Анаболіки — лікарські препарати, що викликають посилення синтезу білка в організмі.

Мистецькі передзвони

2010 року здійснилася давня мрія Пауло Коельо — за його «Алхіміком» було створено графічний роман (художник — Даніель Сампер). Сам письменник відмічав, що залишився дуже задоволений цією версією «Алхіміка», адже саме так і уявляв історію свого героя, коли її створював.

Даніель Сампер. Сторінки графічного роману «Алхімік»

СВІТ можливостей, або До уваги особистості цифрової епохи

Незважаючи на славу й багатство, Пауло Коельйо залишається відкритою та доброзичливою людиною. Письменник дає багато інтерв’‎ю і сам пише статті для журналів, виступає з лекціями й бере участь у книжкових ярмарках, зустрічається з читачами і, звичайно, роздає автографи. Так, одного разу у Франції після презентації однієї зі своїх книжок він підписував автографи більше семи годин поспіль.

Скріншот сторінки Пауло Коельйо у Фейсбуці

Пауло Коельйо письменник, який веде активне життя в соціальних мережах і пишається своєю близькістю із читачами. Ви можете стежити за його стрічкою новин у Фейсбуці (https://www.facebook.com/ paulocoelho), підписатися на Коельйо у Твіттері (https://twitter.com/ paulocoelho), першим дізнатися про книжкові новинки письменника на його офіційному багатомовному сайті (http://paulocoelhoblog.com/). Коельйо взагалі «за» Інтернет. На його думку, Інтернет може стати «прекрасним форумом для всесвітньої дискусії, у якій ніхто не буде відчувати себе ізольованим».

Один з найпопулярніших письменників сучасності Пауло Коельо опублікував власні поради для мандрівників, які хочуть пізнати місце, у яке вони приїхали.

1. Уникай музеїв. Порада може здатися абсурдною, але давайте подумаємо: коли ти перебуваєш у чужому місті, не цікавіше було б дізнатися його сучасне, ніж його минуле? Люди відчувають себе зобов’‎язаними ходити музеями, тому що їм з дитинства прищеплювали цей спосіб комунікації з культурою. Звичайно, важливо ходити в музеї, але ти маєш знати, що саме хочеш побачити...

2. Відвідуй кав’‎ярні. Саме там можна побачити життя міста. Маю на увазі не дискотеки, а ті місця, де зустрічаються місцеві, п’‎ють, говорять про Бога і всесвіт і завжди відкриті для бесіди. Просто купи собі газету, сиди з нею і спостерігай за тими, хто приходить або йде геть. Якщо хтось почне розмову, вступай у неї, якщо навіть тема здасться нецікавою. Ти не побачиш краси дороги, якщо дивитимешся на неї через прочинені двері.

3. Будь відкритий. Кращими гідами є місцеві. Вони все знають, пишаються своїм містом, але не працюють на агентство. Просто виходь на вулицю, обирай людину, став їй питання на зразок: як пройти? Якщо це не вдасться з першим, вийде з другим, і тоді, запевняю, ти знайдеш чудового провідника на цілий день.

4. Подорожуй сам або, якщо ти заміжня чи одружений, — із партнером.

Тільки так можна по-справжньому залишити свою країну. Якщо ти подорожуєш із групою, то тільки вдаєш подорож до іншої країни, насправді при цьому продовжуєш розмовляти своєю мовою, виконуєш вказівки гіда й більше думаєш про балачки в групі, ніж про те місце, у яке ти приїхав.

5. Не порівнюй. Нічого не порівнюй: ні ціни, ні чистоти, ні якості життя, ні транспорту. Нічого! Ти подорожуєш не для того, щоб довести, що живеш краще. Знайомся з життям інших і знаходь те, чого ти можеш у них навчитися.

6. Усвідом, що тебе всі розуміють. Якщо ти навіть не говориш мовою цієї країни, не бійся: я бував у багатьох країнах, де не міг висловлюватися за допомогою слів, але все одно скрізь знаходив допомогу, отримував важливі поради й навіть знаходив друзів. Дехто просто боїться заблукати під час подорожей, якщо буде сам. Досить просто мати в кишені візитки готелю і в крайньому разі скористатися таксі, показавши водієві візитку.

7. Не здійснюй надто багато покупок. Витрачай гроші на такі речі, які тобі не доведеться носити: квитки в театр, відвідування ресторанів, екскурсії.

8. Не намагайся проїхати світ за один місяць. Краще залишитися чотири або п’‎ять днів в одному місті, ніж відвідати п’‎ять міст за тиждень. Місто можна порівняти з примхливою жінкою, якій потрібен час, щоб показатися з усіх боків і дозволити себе спокусити.

9. Подорож — це пригода. Генрі Міллер сказав: краще відкрити для себе незнайому церкву, про яку раніше ніхто не чув, ніж поїхати до Рима і відчувати себе зобов’‎язаним відвідати Сикстинську капелу. Сходи і туди, але, поблукавши провулками, відчуй свободу і знайди те, про що ти сам ще нічого не знаєш і що, можливо, змінить твоє життя.

За матеріалами українського сайту «ЛітАкцент»

ЗІ СКАРБНИЦІ ЛІТЕРАТУРНО-КРИТИЧНОЇ ДУМКИ

«Алхімік» — це «Маленький принц» нашого часу. Проста і піднесена книга.

Милорад Павич, сербський письменник

...[Коельйо] більше, ніж письменник. Більшість літературних критиків цього так і не зрозуміли. Він незвичайно різностороння людина і може вважатися символом нашої епохи. Його книжки не просто вигадка, інакше навколо них не кипіли б такі пристрасті й у нього не було б стількох відданих прихильників.

Хуан Аріас, іспанський письменник, лауреат Нобелівської премії

...письменник за допомогою прадавніх форм, які узагальнюють досвід людства, навертає сучасного читача до добра, стверджує в ньому віру в Бога й у власні сили, що є необхідним сьогодні.

Анна Шестак, українська журналістка і дослідниця

Підсумовуємо вивчене

1. Підготуйте запитання для рольової гри «Інтерв’‎ю з Пауло Коельйо». Проведіть таку гру в класі.

2. Розв’‎яжіть кроссенс. На основі відповідей до нього складіть зв’‎язну розповідь про Пауло Коельйо та його твір «Алхімік».

3. Прокоментуйте висловлювання письменника:

«Усі великі твори класичної літератури — це розповідь про великі подорожі, від Біблії до «Божественної комедії», від «Дон Кіхота» до «Одіссеї»». Це завжди пошук власної Ітаки, метафора народження і смерті, велика подорож, яку ми маємо здійснити, хочемо ми цього чи ні». Як ці слова перегукується з твором Коельйо «Алхімік»?

4. Роздивіться плакат. Які книжки на ньому зображено? Чому, на вашу думку, поруч із «Алхіміком» опинилися саме ці твори?

5. Використовуючи текст роману «Алхімік», доведіть, що для нього характерні такі риси: автобіографізм, інтерпретація біблійних сюжетів та образів, подібність до інших творів світових письменників, притчовий характер, лаконізм, афористичність, філософічність.

6. Сучасний український літературний критик К. Родик зазначав, що «усі тексти Пауло Коельо — це реанімація книжкової мудрості. Усі його романи — це гра в її актуалізацію». Прокоментуйте слова вченого на прикладі роману «Алхімік».

7. Підготуйте усний твір-мініатюру на одну із тем:

• «Над чим я замислився, коли прочитав роман Пауло Коельйо «Алхімік»?»;

• «Пошуки сенсу буття у романі П. Коельйо «Алхімік»»;

• «Про що пише Пауло Коельйо?»;

• «Причини популярності творів Пауло Коельйо».

8. Об’‎єднайтесь у групи й виконайте одне із завдань (на вибір):

• напишіть коментар для читацького блогу, присвяченого роману П. Коельйо «Алхімік»;

• підготуйте статтю в літературну енциклопедію про Пауло Коельйо;

• створіть рекламний проект або інформаційний плакат до твору «Алхімік».