До вивчення оповідання ГЕНІЇ - Мо Янь (народився 1955 р.) - Сучасна література в юнацькому читанні

Зарубіжна література 10 клас (профільний рівень) - О. О. Іосаєва - Оріон 2018 рік

До вивчення оповідання ГЕНІЇ - Мо Янь (народився 1955 р.) - Сучасна література в юнацькому читанні

ЧИТАЄМО, РОЗМІРКОВУЄМО, ОБГОВОРЮЄМО...

1. Поділіться враженням, яке справило на вас оповідання.

2. Розкажіть, як однокласники ставились до Цзян Дачжі. У чому полягала причина такого ставлення?

3. Як на взаємини учнів реагували учитель та батьки? Чи допомагали вони школярам порозумітися? Аргументуйте відповідь текстом.

4. Чому, на ваш погляд, Цзян Дачжі не розповів учителеві про випадок з м’‎ячем? Як це його характеризує? А чи варто було розповісти? Які емоції викликав у вас цей епізод?

5. Як свого сина характеризував батько? На яких рисах характеру він наголошував?

6. Як ви гадаєте, чому з часом ставлення однокласників до Цзян Дачжі змінилось? Як саме? Підтвердіть відповідь цитатами з тексту.

7. Чому головний герой покинув навчання у престижному університеті? Як до цього поставились у його селі? А як ви оцінюєте цей вчинок?

8. Знайдіть у творі описи зовнішності Цзян Дачжі. Як і чому вона змінювалась? За допомогою яких художніх засобів створено його портрет? Що автор увиразнює в особистості головного героя засобами портретування?

9. Завдяки чому односельці генія зрозуміли, що «стати вченим важче, ніж стати селянином»1? А чи погоджуєтесь ви з їхньою думкою?

10. Розкажіть, як Цзян Дачжі пояснив односельцям сутність своєї наукової роботи.

11. Виразно прочитайте кінцівку оповідання (від слів «Чому ви не заперечуєте?..»).

12. Як ви думаєте, що символізує низка питальних речень наприкінці твору?

13. Чи можна стверджувати, що геній стимулював інших людей до мислення, до пошуку не лише відповідей на вже поставлені кимось запитання, а й самих запитань? Аргументуйте свою думку.

14. А як би ви відповіли на запитання «А що ж таке людина?»

15. Від імені кого ведеться оповідь у творі? Яким ви уявляєте оповідача?

16 Схарактеризуйте взаємини персонажів оповідання за схемою, поданою на наступній сторінці.

17. Як ви думаєте, чому в оповіданні часто згадується кавун?

18. Уявіть, що у вас є можливість зустрітися з персонажами твору. Які поради ви дали б учителю і батькам головного героя та його однокласників, щоб запобігти виникненню негативних ситуацій, описаних на початку оповідання? А що порадили б самим школярам?

1 Тут і далі оповідання цитується в перекладі з китайської Євгенії Красикової («Всесвіт»: Український журнал світової літератури. Альманах китайської літератури.- 2010. — С. 170-176. — Режим доступу: http://www.vsesvit-journal.com/old/content/view/724/41 /).

19. Розгляньте репродукцію картини вірменського художника Єгіше Тадевосяна «Геній і натовп», подану на наступній сторінці. Поміркуйте, у чому відчувається її перегук з оповіданням Мо Яня.

У творчій майстерні письменника

ПРО ІДЕЙНО-ТЕМАТИЧНУ ОСНОВУ ОПОВІДАННЯ «ГЕНІЙ»

У своєму оповіданні Мо Янь, звертаючись до теми геніальності людини, порушує низку важливих проблем. Насамперед це проблеми природи геніальності, взаємин генія з навколишнім середовищем. Що ж таке геніальність — подарунок долі чи величезна відповідальність перед суспільством і навантаження на психіку? Чи легко бути генієм? Як ставитись до генія і вибудовувати спілкування в колективі, в якому є геній? Як узагалі реагувати на інакшість будь-якої людини? Ці питання нам допомагає осмислити Мо Янь посередництвом художнього твору. Із центральною проблемою оповідання пов’‎язані й інші, не менш важливі: проблема людської жорстокості, проблема виховання дитини в родині та школі, індивідуального підходу до особистості, проблема відповідальності вченого перед суспільством і самопожертви заради наукового пізнання. Урешті- решт це і проблема призначення науки в суспільстві.

Мо Янь показує нам шлях від ненависті до поваги, який пройшли однокласники генія. Автор немов попереджає нас про можливі помилки пересічної людини в спілкуванні з іншою, яка чимось об’‎єктивно сильніша від неї (в оповіданні йдеться насамперед про силу розуму й духу). Оповідь ведеться від імені молодої людини, а в минулому одного з хлопців, які в дитинстві цькували малого генія, але з часом зрозуміли свою неправоту: «Ми всі мимовільно пригадали, як тоді на баскетбольному майданчику зговорилися проти нього, і нам стало соромно». Відчувається, що оповідач дуже шкодує про заподіяне. Згадуючи свою історію взаємин із талановитим однокласником, він тим самим ненав’‎язливо застерігає читачів від жорстокого ставлення до будь-кого, ділиться своїм і негативним, і позитивним досвідом спілкування, аби допомогти іншим уникнути його помилок. Письменник закликає нас не закривати очі на агресію, а зазирнути в саму її природу, подивитись на неї збоку і зробити власні висновки про те, як варто вибудовувати стосунки з навколишнім світом. А головне — уважно вдивитись у себе самого, поміркувати над тим, якою особистістю є я та якою хочу бути. Ми інколи думаємо: якби повернути час, то вчинили б по-іншому. Оповідання Мо Яня нагадує нам про те, що бути людиною — це намагатись бути нею завжди, щоб потім не думати болісно про оце «якби». Отже, автор засобами художньої літератури подає нам уроки доброзичливості, засвоєні ним самим від мами ще в дитинстві. Адже в пам’‎яті успішного письменника Мо Яня завжди живе хлопчик Гуань, який колись мріяв про миску пельменів і потерпав від знущань однокласників, але не впав у відчай і не став мститися за свої образи. Це ще й уроки стійкості людського духу. Адже хіба ж не вражає читача непохитність і малого Цзян Дачжі, і його ж у юнацькому віці, уже сформованого науковця?

Єгіше Тадевосян. Геній і натовп

Слід також звернути увагу на те, що в оповіданні відображено наслідки комуністичного виховання в добу «культурної революції», згідно з яким нівелюється цінність окремої людини, вона розглядається лише як маленький гвинтик у великому механізмі. Невипадково з вуст Барвистого кнура звучать страшні за своєю сутністю слова: «Справді, нехай буде землетрус, щоб такий, як я, загинув, тоді країна хоч зерно зекономить, поменшає населення, помре один — стане одним менше, а ось якщо помреш ти, то це погано, адже ти корисна людина, тобі не можна вмирати». Так розмірковує дитина, яка всотала у свою свідомість антигуманні ідеї про повне підпорядкування особистості державній машині, під колеса якої свого часу Мао Цзедун кинув мільйони ні в чому не винних китайців (кількість жертв «культурної революції» офіційно досі точно не встановлена й оцінюється приблизно в 40-70 мільйонів).

Крім того, оповідання Мо Яня без перебільшення можна назвати гімном справжньому вченому, який мету науки вбачає у служінні людству і заради спасіння людей, неможливого без наукового прогресу, йде на самопожертву. Саме таку особистість змальовує автор в образі молодого науковця Цзян Дачжі, який робить усе можливе для передбачення землетрусів: «Люди були зворушені його стійким духом, а ми завдяки йому зрозуміли: стати вченим важче, ніж стати селянином, щоб стати селянином, потрібна лише богатирська сила, щоб проливати піт, але, закінчивши роботу, можна бігти до річки, стрибати у воду і купатися, лежати на протязі під навісом для спочинку і спати, адже це і є людське щастя. Однак коли ми на прохолодному вітерці спимо під навісом, вчений у глибоких роздумах продовжує стояти навколішки на кавуновому полі» (переклад із китайської Євгени Красиковой).

Заглиблюючись у царину гуманітарних наук

ПРО НАЦІОНАЛЬНИЙ КОЛОРИТ ОПОВІДАННЯ «ГЕНІЙ»

Для нас, українських читачів, оповідання цікаве ще й своїм національним колоритом, тим, що в ньому відображено національний спосіб мислення, ментальність китайців. А отже, воно відчиняє нам двері у світ далекосхідної культури. Читаючи твір, ми спостерігаємо, як «японська софора розцвітала і скидала цвіт», ловимо звучання незвичних для нас китайських імен і разом із персонажами твору пригадуємо уроки географії: «Де Янцзи? Де Хуанхе? Де Гімалаї? Де Пекін»?

Напевно, ви помітили, що в оповіданні багаторазово згадується кавун. Так, головний герой пише твір під назвою «Земля — великий кавун», саме з кавуном однокласники порівнюють його голову, а з кавуновим паростком — тіло. На батьківському полі кавунів Цзян Дачжі робить свої важливі наукові спостереження. Урешті-решт саме на прикладі росту кавуна геній пояснює своїм односельцям механізм дії землетрусу. Цей плід фігурує і в низці прикінцевих запитань оповідання: «Кавун — це земля, тоді листя кавуна — це що? Квіти кавуна — що це? Насіння кавуна — що це? Що таке кукурудза? Що таке соєві боби? Що таке борсук, який їсть кавуни? Що таке пустеля? Що таке хімічне добриво з сечовини?». Фактично з кавуном пов’‎язані і перший маленький успіх головного героя, гце учня початкової школи, і його вагомий успіх як науковця. Отже, кавун — наскрізна художня деталь твору, яка викликає широкий спектр асоціацій і навіть набуває символічного змісту (символ розуму, пізнання, наукового пошуку та успіху). Поміркуймо, чому ж саме кавун? Звісно, це пов’‎язано з реаліями, в яких виріс Мо Янь. Адже ця баштанна культура є дуже поширеною в Китаї, а рідна для письменника місцевість славиться вирощуванням особливо смачних кавунів.

Тут ще слід відзначити, що в традиційній китайській культурі щастя визначається великою кількістю їжі. Ця особливість знайшла відображення й у письменстві. Поле кавунів — це маленьке щастя китайського селянина. У Піднебесній на честь кавуна навіть щорічно влаштовували «кавунове свято», на якому він був головним частуванням на столі. У Китаї існує музей кавуна, де можна побачити давні китайські поезії, в яких згадується цей плід. Крім того, червоний колір м’‎якоті кавуна, яку головний герой порівнює з магмою, є особливим кольором для китайців, найулюбленішим з усіх. Він символізує удачу і процвітання, щастя і благородство. У стародавньому Китаї червоний як колір вогню символізував буяння життя в усіх його проявах. З ним також пов’‎язують прагнення рухатися вгору. І коли наприкінці твору всі персонажі, смакуючи червону м’‎якоть кавуна, жадібно всотують натхненність генія і під його керівництвом таки ворушать мозком, мимоволі виникає аналогія з інтелектуальним рухом угору і духовним зростанням особистості.

Оповідання «Геній» також викликає асоціації з міфами Давнього Китаю. Наприклад, з міфом про створення світу, де йдеться про першопредка Пань-гу, який всього себе віддав для того, щоб новий світ був багатим і прекрасним. Щоб урятувати світ від руйнівної сили землетрусів, віддає всі свої фізичні і духовні сили і Цзян Дачжі, втілюючи в собі ідею самопожертви заради високої мети.

У китайській міфології є й безсмертні святі, небожителі, яких називають сянь. Це святі відлюдники, які живуть у глухих місцях у горах і серед озер. У народних переказах і казках образ сянь близький до доброго чарівника європейських казок. Він найчастіше має вигляд білобородого старця, який є провісником долі, сянь допомагає герою у безвихідній ситуації. Саме такого персонажа нагадує нам і Цзян Дачжі, який теж заради своїх наукових пошуків обрав відлюдкуватий спосіб життя і дії якого, спрямовані на допомогу своїм землякам, певною мірою подібні до чарів. Особливо ж яскраво ці асоціації увиразнюються в такому описі генія: «Весь його одяг просочився червоно-синім чорнилом, на голові ніби виступила пелена білої пари, і якщо то була не душа небожителя, тоді що ж? У душі у нас з’‎явилося почуття поваги...».

Отже, в оповіданні «Геній» звучить відлуння давньої китайської культури, описані події відбуваються в реальності, але викликають в уяві і самих персонажів, і читача порівняння з міфами, народними казками.

УКРАЇНСЬКІ СТЕЖИНИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

Мо Янь підтримав книжку віршів сучасного українського літературознавця і поета Ігоря Павлюка «Політ над Чорним морем», яка у перекладі вийшла в Англії («А Flight Over theBlack Sea») і в 2015 p. була відзначена премією ПЕН-клубу. Український автор дав таку характеристику Мо Яню: «Емоційно чесний, відкритий, мудрий, сильний, шляхетний, простий...».

Протягом доби, з 18:00 13 червня до 18:00 14 червня 2016 р., вперше в Україні у Національній спілці письменників України відбулись цілодобові читання на пошану Мо Яня. Захід було спрямовано на утвердження читання в Україні як важливої соціокультурної практики. У ньому взяли участь українські письменники різних поколінь, науковці, викладачі, громадські діячі, перекладачі, студенти. Під час заходу були прочитані романи «Червоний ґаолян», «Країна вина», «Стражденні перевтілення Сімень Нао», оповідання «Геній». Уперше твори китайського письменника українською мовою були надруковані на сторінках журналу «Всесвіт».

У спілкуванні з українськими читачами Нобелівський лауреат зазначив зокрема: «Я хотів би звернутися до міністра освіти України з проханням подумати над важливістю читання текстів, які розширюють уяву дітей. Моя мама була неписьменна. Я був виключений зі школи з політичних причин. Але мій брат залишив чудову бібліотеку мені, і ті книжки змінили мою свідомість і зробили мене письменником. Усі письменники мають бути найкращими, відданими читачами. І я прошу Міністра освіти України зробити усе можливе, щоб включити до шкільної програми такі тексти, які допомагають людям думати, відчувати і уявляти».

Письменник також зауважив: «Я знаю, що зараз є багато болю в Україні. І мені здається, що це відповідальність письменника допомагати людям розуміти, що нам непотрібні пункти розходження, але потрібні пункти розуміння без агресії».

За статтею Дар’‎ї Кучеренко на веб-порталі «Друг читача» (https://vsiknygy.net.ua/person/45312/)

Світ можливостей, або До уваги особистості цифрової епохи

У місті Тяньцзінь (Китай) нещодавно було відкрито футуристичну1 бібліотеку, яка вражає своїм унікальним дизайном. Ряди книжкових полиць тут розташовані каскадом навколо аудиторії у формі великої сфери, що світиться. Причому книжкові полиці одночасно виконують функції сходинок і місць для сидіння. На першому і другому поверсі бібліотеки розмістилися читальні зали і зони відпочинку, на верхніх рівнях — конференц-зали, офіси, комп’‎ютерні класи й аудіокімнати. У підземному рівні бібліотеки розташувалися книжкове сховище і величезний архів.

1 Футуристичний (від лат. futurum — «майбутнє») — пов’‎язаний із майбутнім; той, що ґрунтується на ідеях майбутнього.

Підсумовуєм вивчене

1. Як ви розумієте вислів Лао-цзи, який обрано епіграфом до статті про Мо Яня?

2. Як стосуються слова давньокитайського мислителя особистості Мо Яня?

3. Спираючись на матеріал статті про письменника, поміркуйте, чи можна оповідання «Геній» назвати автобіографічним.

4. Схарактеризуйте образ Цзян Дачжі. Висловте своє ставлення до головного героя.

5. Поміркуйте, які поради ви дали б його однокласникам, щоб вони не комплексували поруч із генієм або з будь-якою людиною, яка чимось не схожа на них.

6. Розкрийте проблематику оповідання «Геній».

7. Як ви думаєте, чи реально насправді досліджувати природу землетрусів у такий спосіб, як це робив Цзян Дачжі? Чи його експерименти видаються вам суцільною фантазією автора?

8. Чи згодні ви з тим, що оповідання «Геній» можна назвати гімном справжньому науковцю? Обґрунтуйте свою думку.

9. Поясніть, завдяки чому відчувається національний колорит твору.

10. Доведіть, що в оповіданні Мо Яня відчутні натяки на певні міфологічні факти, закріплені в китайській культурі.

11. Розв’‎яжіть кроссенс.

12. Мо Янь зазначав, що його улюбленим афоризмом і життєвим кредо є слова Конфуція «Не роби іншим того, чого не бажаєш собі». Як вам здається, наскільки актуальною ця настанова давньокитайського мислителя є для сучасної людини?

13. Скориставшись матеріалами підручника, підготуйте повідомлення на тему «Мо Янь і Україна».

14. Напишіть твір-роздум на одну з тем:

• «А що ж таке людина?»;

• «Шлях від ненависті до поваги (взаємини однокласників з генієм)»;

• «Духовна стійкість Цзян Дачжі як запорука його успіху»;

• «Навіщо існує наука?»;

• «Як запобігти проявам агресії у суспільстві?».

ПІДСУМОВУЄМО ВИВЧЕНЕ В РОЗДІЛІ

1. У класі проведіть обговорення на тему «Які проблеми порушено у творах сучасної літератури?».

2. На один із прочитаних творів із цього розділу підготуйте кроссенс, або колаж, або інформаційний плакат (на ваш вибір).

3. Створіть мотиватор на основі афоризмів Пауло Коельйо. Захистіть свої роботи у класі.

4. Проведіть у класі опитування та складіть рейтинг роману П. Коельйо «Алхімік» (від 0 до 10) за такими критеріями:

• актуальність',

• захопливість;

• мудрість;

• повчальність',

• натхненність.

Проаналізуйте результати опитування та зробіть висновки про рейтинг роману Коельйо у вашому класі.

5. Підготуйте літературну вікторину за твором П. Коельйо «Алхімік».

6. Напишіть сенкан до твору Коельйо «Алхімік». Підготуйте зв’‎язну розповідь на основі складеного вами сенкану.

7. Поясніть, чому стаття про Мо Яня має таку назву. А як її назвали б ви?

8. Якби у вас була можливість взяти інтерв’‎ю у Мо Яня, які запитання ви йому поставили б?

9. Чи згодні ви з тим, що оповідання Мо Яня «Геній» можна назвати маленьким твором з великим художнім змістом? Аргументуйте свою думку.

10. Яка з проблем, порушених в оповіданні «Геній», видається особисто вам найактуальнішою? Обґрунтуйте відповідь.

11. У класі проведіть дискусію на тему «Сучасне література... про що вона і для чого?».