Зарубіжна література 10 клас (профільний рівень) - О. О. Іосаєва - Оріон 2018 рік
ТЕАТР У ДАВНІЙ ГРЕЦІЇ - Мандруючи сторінками далеких епох
Як ви пам’ятаєте, особливе місце в Давній Греції належало театру.
Театральні вистави давали тричі на рік на честь Діоніса — бога природи, що оживає, покровителя виноградарства й виноробства. Йому навіть присвячували спеціальні гімни — дифірамби.
Давньогрецькі вистави завжди супроводжувалися хоровим співом. Хор немовби коментував те, що відбувалося, а його учасники не лише співали, а й танцювали.
❖ Розгляньте колаж і пригадайте, як був улаштований античний театр.
Руїни античного театру в Херсонесі (Україна) та його історична реконструкція
Найбільшою популярністю в давніх греків користувалася трагедія, «батьком» якої дослідники називають Есхіла (близько 525-456 рр. до н.е.), наголошуючи тим самим на тому, що саме він є першим давньогрецьким драматургом, до якого прийшло світове визнання. Найвідомішою його трагедією є п’єса «Прометей закутий», написана на основі давньогрецького міфу про гордого титана, який подарував людям вогонь. І в наші дні не втратили своєї актуальності трагедії Софокла («Антігона», «Цар Едіп») й Евріпіда («Медея»), «Батьком комедії» вважають Арістофана.
УКРАЇНСЬКІ СТЕЖИНИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
Античність є одним із джерел збагачення та розвитку української культури. Так, вона справила значний вплив на поступ української літератури. Античні образи, сюжети й мотиви пронизують твори Тараса Шевченка (поеми «Кавказ», «Сліпа», вірш «Перебендя»), Івана Франка (поеми «З Плутархового «Життя Солона»», «Геракл і Евандер»), Лесі Українки («Сафо», «Орфеєве чудо», «Кассандра» та інші). Особливу роль антична література відіграла в становленні неокласиків. Микола Зеров не лише переклав кращі зразки класичного письменства, а й написав цикли сонетів «Мотиви Одіссеї», «Образи віків». Максима Рильського антична класика надихнула на створення поезій «Прометей», «Сафо — до Афродіти», «Як Одіссей, натомлений блуканням...». Образи античної міфології знаходимо і в поезії Андрія Малишка (поема «Прометей»), Івана Драча («Прометеївська балада», «Жінка і море», «Монолог Афродіти»), Ліни Костенко («Скіфська Одіссея»), Дмитра Павличка («Дедал та Ікар») та багатьох інших.
Літературні нотатки подорожнього
Опинившись у центрі Львова, на площі Ринок, туристи обов’язково звертають увагу на чотири фонтани зі статуями персонажів античної міфології: бога морів Нептуна, його дружини Амфітріти, богині мисливства Діани і героя Адоніса, які втілювали ідеал вільної і гарної особистості (скульптор — австрієць Гартман Вітвер, початок XIX ст.). Традиційно вже кілька років поспіль 23 серпня львів’яни одягають античних богів і героя в українські вишиванки.
Адоніс у вишиванці на площі Ринок у Львові
ЗІ СКАРБНИЦІ ЛІТЕРАТУРНО-КРИТИЧНОЇ ДУМКИ
З «безмірно багатої греко-римської літератури лишилися лише нужденні відломки та шматочки», проте «навіть ті мізерні останки мали силу в XV та XVI вв. обновити європейську людність... Вони й досі не перестали запліднювати нашого духу і творять непохитну основу нашої цивілізації.
Іван Франко, український письменник, перекладач, учений
Важко показати серед літературної спадщини, залишеної нам старим світом, хоч одного визначного письменника, творчість якого не була б так чи так зв’язана з античною поезією. Одні користувалися її образами, розвиваючи і збагачуючи їх новим змістом, другі переймали в спадщину її форми, треті вчилися в античних письменників пошани до людини і людського розуму, уміння вивчати й художньо узагальнювати дійсність.
Олександр Білецький, український літературознавець
Підсумовуємо вивчене
1. Якими літературними родами представлена антична література?
2. Усно продовжте такі речення: «Героїчний епос — це...»; «Епічна поема — це...».
3. Перевірте правильність такого запису: «Знаменитими давньоримськими поетами є Вергілій, Овідій, Сапфо».
4. До якого жанру належать такі твори: «Одіссея», «Іліада», «Енеїда»?
5. Поміркуйте, що символізують наведені зображення й чому в них поєднані саме ці автори.
6. Складіть асоціативний кущ «Давньогрецька лірика».
7. Як ви думаєте, чим можна пояснити особливу роль театру в античному світі?
8. Як ви розумієте слова Галини Підлісної, винесені в епіграф?
9. Яке, на ваш погляд, значення античної літератури для формування особистості сучасної людини?
10. Підготуйте презентацію або рекламний ролик на одну з тем: «Антична література й українська культура»; «Антична література — джерело мудрості».
11. Спираючись на наведений на наступній сторінці інформаційний плакат, узагальніть вивчене про літературу Античності. Поміркуйте, що символізують наявні зображення, чому прізвища Гомера та Есхіла виділено іншим кольором і чим можна пояснити таке розташування прізвищ Горація й Овідія у блоці «Лірика».