Зарубіжна література 10 клас (профільний рівень) - О. О. Іосаєва - Оріон 2018 рік
ЛЕГЕНДАРНИЙ ПРОРОК ЕЛЛАДИ - Гомер (близько VІII cт. до н. е.) - Мандруючи сторінками далеких епох
ü Пригадайте, що ви знаете про Гомера з 8 класу.
ü Носіями яких людських чеснот є герої «Іліади» — Ахілл і Гектор?
ü Наведіть приклад фразеологізмів, пов’язаних з героями та подіями «Іліади». Розтлумачте, що вони означають.
Гомер був першим пророком давніх греків. Григорій Сковорода, український філософ
ЛЕГЕНДАРНИЙ ПРОРОК ЕЛЛАДИ
Як ви пам’ятаєте, достовірних відомостей про цього автора не існує, однак навколо його особистості ходить чимало легенд. Діяльність Гомера найчастіше пов’язують з VIII ст. до н.е., хоча в різних джерелах знаходимо різну інформацію. Його батьком деякі життєписи називають самого бога Аполлона, а до пращурів відносять також міфологічного співця Орфея. У давнину за честь називатися його батьківщиною змагалися сім грецьких міст (у тому числі й Афіни). За легендами, Гомер осліп (одне зі значень слова «гомер» — «сліпий»), а Музи надихнули його на поетичну творчість. Деякі дослідники стверджують, що образ Гомера-співця змальовано в його поемі «Одіссея»:
Муза любила його, але злом і добром наділила:
Світло очей погасила, та спів дарувала солодкий.
Переклад з давньогрецької Бориса Тєна
Він мандрував Грецією і заробляв на життя виконанням своїх поем. Досі вчені дискутують про так зване «гомерівське питання», тобто про особистість поета, авторство текстів, які приписують йому, про місце і час їх створення. Так, деякі дослідники його творчості обстоювали гіпотезу, що «Іліаду» й «Одіссею» написано різними поетами.
З 8 класу ви вже знаєте, що в «Іліаді» йдеться про події останнього, десятого року облоги Трої (інша назва міста — Іліон, звідси і заголовок поеми, який перекладається так: «Пісня про Іліон»). В основі твору — оповідь про сварку царя Агамемнона і найвідважнішого ахейського героя Ахілла.
«Одіссея» ж оповідає про мандри героя Троянської війни на ім’я Одіссей, який морським шляхом повертається на батьківщину. Цілих десять років тривала його подорож до рідного острова — Ітаки, де відважного воїна чекали дружина Пенелопа та син Телемах. У цей час у домі Одіссея зухвало хазяйнували претенденти на руку його дружини, які вважали царя Ітаки вже давно загиблим.
Перш ніж герой потрапить додому, йому доведеться пройти через безліч небезпечних пригод, зустріти на своєму шляху чудовиськ Сціллу і Харібду, циклопа1 Поліфема, плем’я людожерів, солодкоголосих сирен, які зваблювали мореплавців своїм співом. Поступово Одіссей втрачає всіх своїх супутників і дивом сам залишається живим. Під виглядом старця, на якого його перетворила богиня Афіна, він повертається до свого палацу. Саме в цей час незвані женихи змушують прекрасну Пенелопу оголосити конкурс стрільби з лука. Кращий стрілець і має стати її чоловіком. Несподівано переможцем виходить нікому не відомий старий, який одразу ж розправляється із залицяльниками Пенелопи. Дізнавшись про те, що сталося, обурені родичі загиблих жадають помсти. Однак богиня Афіна повідомляє рішення Зевса, за яким між Одіссеєм і родинами вбитих проголошується вічний мир.
1 Кіклопи, циклопи (грец. /СикАштаес;) — у давньогрецькій міфології сини Урана й Геї, велетні, наділені надзвичайною силою і вправністю. Кількість і сила кіклопів відрізняється. Традиційно зображалися з одним оком посеред лоба.
?
1. Пригадайте, у чому полягає сутність«гомерівського питання».
2. Як ви розумієте слова Григорія Сковороди, винесені в епіграф?
3. На основі матеріалу статті й схеми «Основні персонажі «Одіссеї»» розкажіть, про що йдеться в цьому творі.