ПРО РОЗВИТОК ТРАГЕДІЇ НА МЕЖІ XVI - XVII СТОЛІТЬ - Вільям Шекспір William Shakespeare (1564-1616) - Ренесанс в Англії - Мандруючи сторінками епохи

Зарубіжна література 10 клас (рівень стандарту) - О. О. Іосаєва - Оріон 2018 рік

ПРО РОЗВИТОК ТРАГЕДІЇ НА МЕЖІ XVI - XVII СТОЛІТЬ - Вільям Шекспір William Shakespeare (1564-1616) - Ренесанс в Англії - Мандруючи сторінками епохи

Пригадаймо, що трагедією називають драматичний твір, у якому зображено лише гострі життєві конфлікти, що ведуть зазвичай до загибелі персонажа.

Виник цей жанр ще в Давній Греції. Найяскравіше він представлений у творах Есхіла, Софокла, Евріпіда. Другою добою розквіту трагедії став рубіж XVI-XVII століть, ознаменований трагедіями англійця Шекспіра, іспанців Лопе де Веги та Кальдерона. їх основною темою є зіткнення благородної особистості зі світом зла. На відміну від античних трагедій, де герої повністю підкорені зовнішнім обставинам, персонажі Шекспіра постають творцями своєї долі, яка залежить не від волі всемогутніх богів, а від їхніх дій, думок і почуттів. Конфлікти трагедій цього часу відображали не міфологічне бачення світу, а недосконалість його суспільного устрою. Герої трагедій Шекспіра — це сильні особистості, які знаходять у собі мужність кинути виклик навколишньому світу, боротися проти несправедливості та жорстокості, що панують у ньому. Крім того, душа шекспірівських героїв схильна до глибоких суперечностей, намагаючись розв’язати які, вони відчувають страшенні муки. Для персонажів античних трагедій така внутрішня роздвоєність не характерна.

1. Продовжте речення: “Трагедія — це ...”.

2. Чим трагедії Шекспіра відрізняються від античних трагедій?

3. Чи втілено описані вище особливості шекспірівської трагедії в п’єсі “Гамлет”? Аргументуйте відповідь.

Читачеві XXI століття

Шекспір та його персонажі присутні в багатьох галузях нашого життя, вони живуть серед нас у найрізноманітніших, іноді навіть зовсім несподіваних проявах. Так, той, хто цікавиться манга, знає про існування зразків цього жанру за мотивами п’єс “Ромео і Джульетта”, “Гамлет”.

Обкладинки до манг, розмальовка і фігурка поета з конструктора “Лего”

Ті ж, хто захоплюється ботанікою, садівництвом, безумовно, зацікавляться таким визначним явищем у світовій садово-парковій культурі, як шекспірівський сад. Це тематичний сад, у якому вирощують рослини, згадані у творах Шекспіра, а також інколи й ті, що взагалі росли в його добу. Зазвичай біля насаджень є таблички з цитатами з творів Шекспіра. Цікаво, що одну з таких рослин можна побачити і в розарії нашого Національного ботанічного саду імені М. Гришка. Це скромна, але напрочуд ніжна троянда сорту Еглантерія, згадана в комедії “Сон літньої ночі”.

Дo таємниць мистецтва словаНа нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.