ПРО РОЗВИТОК ТРАГЕДІЇ НА МЕЖІ XVI - XVII СТОЛІТЬ - Вільям Шекспір William Shakespeare (1564-1616) - Ренесанс в Англії - Мандруючи сторінками епохи

Зарубіжна література 10 клас (рівень стандарту) - О. О. Іосаєва - Оріон 2018 рік

ПРО РОЗВИТОК ТРАГЕДІЇ НА МЕЖІ XVI - XVII СТОЛІТЬ - Вільям Шекспір William Shakespeare (1564-1616) - Ренесанс в Англії - Мандруючи сторінками епохи

Пригадаймо, що трагедією називають драматичний твір, у якому зображено лише гострі життєві конфлікти, що ведуть зазвичай до загибелі персонажа.

Виник цей жанр ще в Давній Греції. Найяскравіше він представлений у творах Есхіла, Софокла, Евріпіда. Другою добою розквіту трагедії став рубіж XVI-XVII століть, ознаменований трагедіями англійця Шекспіра, іспанців Лопе де Веги та Кальдерона. їх основною темою є зіткнення благородної особистості зі світом зла. На відміну від античних трагедій, де герої повністю підкорені зовнішнім обставинам, персонажі Шекспіра постають творцями своєї долі, яка залежить не від волі всемогутніх богів, а від їхніх дій, думок і почуттів. Конфлікти трагедій цього часу відображали не міфологічне бачення світу, а недосконалість його суспільного устрою. Герої трагедій Шекспіра — це сильні особистості, які знаходять у собі мужність кинути виклик навколишньому світу, боротися проти несправедливості та жорстокості, що панують у ньому. Крім того, душа шекспірівських героїв схильна до глибоких суперечностей, намагаючись розв’язати які, вони відчувають страшенні муки. Для персонажів античних трагедій така внутрішня роздвоєність не характерна.

1. Продовжте речення: “Трагедія — це ...”.

2. Чим трагедії Шекспіра відрізняються від античних трагедій?

3. Чи втілено описані вище особливості шекспірівської трагедії в п’єсі “Гамлет”? Аргументуйте відповідь.

Читачеві XXI століття

Шекспір та його персонажі присутні в багатьох галузях нашого життя, вони живуть серед нас у найрізноманітніших, іноді навіть зовсім несподіваних проявах. Так, той, хто цікавиться манга, знає про існування зразків цього жанру за мотивами п’єс “Ромео і Джульетта”, “Гамлет”.

Обкладинки до манг, розмальовка і фігурка поета з конструктора “Лего”

Ті ж, хто захоплюється ботанікою, садівництвом, безумовно, зацікавляться таким визначним явищем у світовій садово-парковій культурі, як шекспірівський сад. Це тематичний сад, у якому вирощують рослини, згадані у творах Шекспіра, а також інколи й ті, що взагалі росли в його добу. Зазвичай біля насаджень є таблички з цитатами з творів Шекспіра. Цікаво, що одну з таких рослин можна побачити і в розарії нашого Національного ботанічного саду імені М. Гришка. Це скромна, але напрочуд ніжна троянда сорту Еглантерія, згадана в комедії “Сон літньої ночі”.

Дo таємниць мистецтва слова