До вивчення роману АЛХІМІК - Пауло (Паоло) Коельйо Раulo Соelho (народився 1947 р.) - Сучасна література в юнацькому читанні

Зарубіжна література 10 клас (рівень стандарту) - О. О. Іосаєва - Оріон 2018 рік

До вивчення роману АЛХІМІК - Пауло (Паоло) Коельйо Раulo Соelho (народився 1947 р.) - Сучасна література в юнацькому читанні

У кінці століття1 в людських душах утворилася порожнеча. І, як це завжди буває, неминуче стало виникати тяжіння до містики, навіть до магії. І ось знову з’являється наш маг зі своєю простотою, яка інколи нагадує святих усіх епох та релігій. Він промовляє потрібні слова, усі хочуть його слухати, адже тією чи іншою мірою ці слова вже в душі в кожного з нас.

Пауло Коельо знайшов ці слова у священних і мирських книгах, у східних легендах і західних сказаннях; створив геніальну суміш із Євангелія, середньовічних книг з магії, незрівнянної східної поезії, яку ми так мало знаємо. І навчився простоті, нікому нічого не нав’язує, з легкістю виражає те, що думає та відчуває.

Багато хто намагався і все ще намагається зробити те саме, та не може досягти такого успіху. Але кожен, хто, як Пауло Коельо, намагається по- своєму зробити людину кращою, а життя менш нестерпним, викликає в мене захоплення й бажання привітати його.

За Карлосом Єйтором Коні, бразильським письменником

ЧИТАЄМО, РОЗМІРКОВУЄМО, ОБГОВОРЮЄМО...

Поділіться своїми враженнями від прочитаного. Що вам запам’яталося найбільше?

Що ви дізналися про автора та його твір з передмови до “Алхіміка”? Спираючись на малюнок, поданий на наступній сторінці, простежте шлях, який довелося подолати чабану Сантьяґо. Яку роль у житті Сантьяґо відіграли люди, яких він зустрів на своєму шляху? Які істини відкрилися юнакові підчас подорожі?

1 Мається на увазі кінець XX століття.

4. Підготуйте вибірковий переказ епізоду “Кохання Сантьяґо та Фатіми”.

5. Схарактеризуйте образ головного героя за такою схемою:

6. Розкажіть, як Сантьяґо знайшов свій скарб.

7. Роздивіться ілюстрації до твору художника Владислава Єрка (Україна). Які епізоди зображено? Порівняйте бачення митців пензля зі своїм. Чи такими ви уявляли персонажів твору? Зробіть свої малюнки до твору.

Владислав Єрко. Ілюстрації до роману “Алхімік” (2000-і)

8. В авторській передмові до свого твору Коельйо наголошує, що його книжка символічна. Назвіть і прокоментуйте основні символи твору.

9. Пауло Коельйо стверджував: “Ключове поняття, яке покладено в основу оповіді про подорож пастуха Сантьяґо, — це поняття “Своя Доля””\ Поясніть, як ви розумієте слова письменника.

1 У перекладі Віктора Морозова — “Своя Легенда”.

10. Поясніть, як ви розумієте таку сентенцію твору: “Світова душа живиться людським щастям. Як і нещастям, заздрощами, ревнощами. Єдиним обов’язком людини є здійснення своєї Легенди. Весь світ — одне ціле. Тому, коли ти чогось зажадав, цілий Всесвіт змовляється, щоб тобі допомогти” (переклад з португальської Віктора Морозова).

11. Визначте риси притчі в романі.

12. Прокоментуйте назву твору. Запропонуйте свій варіант заголовка. Аргументуйте його.

Читачеві XXI століття

Пауло Коельйо письменник, який веде активне життя в соціальних мережах і пишається своєю близькістю з читачами. Ви можете стежити за його стрічкою новин у Фейсбуці (https://www.facebook.com/paulocoelho), підписатися на Коельо в Твіттері (https://twitter.com/paulocoelho), першим дізнатися про книжкові новинки письменника на його офіційному багатомовному сайті (http://paulocoelhoblog.com/). Коельйо взагалі “за” Інтернет. На його думку, Інтернет може стати “прекрасним форумом для всесвітньої дискусії, в якій ніхто не відчуватиме себе ізольованим”.

ЗІ СКАРБНИЦІ ЛІТЕРАТУРНО-КРИТИЧНОЇ ДУМКИ

“Алхімік” — це “Маленький принц” нашого часу. Проста і піднесена книга.

Милорад Павич, сербський письменник

...[Коельйо] більше, ніж письменник. Більшість літературних критиків цього так і не зрозуміли. Він незвичайно різностороння людина і може вважатися символом нашої епохи. Його книжки не просто вигадка, інакше навколо них не кипіли б такі пристрасті й у нього не було б стількох відданих прихильників.

Хуан Аріас, іспанський письменник, лауреат Нобелівської премії

...письменник за допомогою прадавніх форм, які узагальнюють досвід людства, навертає сучасного читача до добра, стверджує в ньому віру в Бога й у власні сили, що є необхідним сьогодні.

Анна Шестак, українська журналістка і дослідниця літератури

Коельйо як першооснову своєї творчості виділяє не стільки безпосередньо дидактичну функцію, скільки сповідально-автобіографічний підтекст: “Я лише розповідаю у своїх книгах, що сталося у житті зі мною. Я ділюся тим, що трапилося зі мною, але не додаю: зроби й ти те ж саме. Ні. Я розповідаю про свою трагедію, про свої помилки, про те, як долав їх, але не стверджую, що це рішення годиться для всіх, оскільки кожне життя — особливий, унікальний випадок”.

Марія Над’ярних, російська дослідниця

Підсумовуємо вивчене

1. Підготуйте запитання для рольової гри “Інтерв’ю з Пауло Коельйо”. Проведіть таку гру в класі.

2. Прокоментуйте висловлення письменника: “Усі великі твори класичної літератури — це розповідь про великі подорожі, від Біблії до “Божественної комедії”, від “Дон Кіхота” до “Одіссеї”. Це завжди пошук власної Ітаки, метафора народження і смерті, велика подорож, яку ми маємо здійснити, хочемо ми цього чи ні”. Як ці слова перегукуються з твором Коельйо “Алхімік”?

3. Розв’яжіть кроссенс. На основі відповідей до нього складіть зв’язну розповідь про Пауло Коельйо та його твір “Алхімік”.

4. Роздивіться колаж. Які книжки на ньому зображено? Чому, на вашу думку, поруч з “Алхіміком” опинилися саме ці твори?

5. Підготуйте усний твір-мініатюру на одну з тем: “Над чим я замислився (замислилася), коли прочитав (прочитала) роман Пауло Коельйо “Алхімік”?”; “Пошуки сенсу буття у романі П. Коельйо “Алхімік””; “Про що пише Пауло Коельйо?”; “Причини популярності творів Пауло Коельйо”.

6. Об’єднайтесь у групи й виконайте одне із завдань (на вибір): напишіть коментар для читацького блогу, присвяченого роману П. Коельйо “Алхімік”; підготуйте статтю в літературну енциклопедію про Пауло Коельйо; створіть рекламний проект або інформаційний плакат до твору “Алхімік”.