Еволюція головного героя Роль фантастики у творі. Традиції і новаторство О. Уайльда в жанрі роману - РОМАН XIX СТОЛІТТЯ

Зарубіжна література 10 клас (рівень стандарту) - В. В. Паращич - Ранок 2018 рік

Еволюція головного героя Роль фантастики у творі. Традиції і новаторство О. Уайльда в жанрі роману - РОМАН XIX СТОЛІТТЯ

Сходинки пороку Доріана Ґрея

Образ Доріана Ґрея в романі долає певні етапи розвитку. Спочатку натурник перебуває під упливом ідей лорда Генрі, але робить спроби опиратися їм. Переломним моментом у розвитку образу Доріана є смерть Сібіл Вейн, яка, на думку Ґрея, єдина могла протистояти спокусливим розмовам лорда. Після її смерті Доріан Ґрей стає свідомим провідником ідей лорда Генрі, живим утіленням його філософії. Він поширює ці думки на інших, отруюючи певну частину молоді, і на його боці вагомий доказ — його врода. Ніхто не вірить, що він веде аморальний спосіб життя, йому довіряють, адже обличчя його чисте й спокійне, а очі випромінюють лагідний блиск. Так Доріан Ґрей калічить життя багатьох. За висловом художника Безіла Голворда, в історії людства є тільки два важливих моменти. Перший — це поява в мистецтві нових засобів зображення форми, другий — поява в ньому нового образу. Безіл створив портрет свого друга Доріана, досконалий витвір мистецтва. Відтоді портрет і натурник стануть нероздільними. Спочатку Доріан не помічає своєї вроди, потім з’являється лорд Генрі. У його словах — гімн молодості та красі, а також застереження, що вона мине. Коли Доріан дивиться на свій закінчений портрет, у ньому прокидається заздрість до портрета (тобто до самого зображення), адже його врода не безсмертна, і він висловлює бажання, щоб старішав не він, а його портрет. Бажання Доріана матеріалізується. Портрет стає втіленням душі головного героя, його самого, а Доріан залишається прекрасним і незмінним, як портрет. Усі порухи душі героя, усі таємничі думки й потворні бажання, усі злочинні вчинки відбиваються на портреті. Герой прагне заховати портрет, змінити його, але сам від себе не сховаєшся: адже портрет і натурник міняються місцями. Портрет стає змістом, внутрішнім, а Доріан — лише формою, оболонкою.

Сходинки пороку Доріана Ґрея

Порок — це витрата життєвих сил.

Дж. Б. Шоу

Роль фантастики у творі

Для Безіла Голворда портрет стає і змістом, і формою, тому що на полотні втілено його заповітну мрію. Доріан Ґрей для художника — не просто натурник. Він — його ідеал, його божество. Безіл щодня бачиться з ним і малює його портрети один за одним. Він уже не може жити без Доріана. Так починається процес міфологізації людини людиною.

Кадр із кінострічки “Доріан Ґрей” (режисер О. Паркер, 2009)

В образі Доріана Ґрея втілені риси кількох героїв античної міфології.

Адоніс — бог родючості, що перевершував своєю красою богів-олімпійців. Це вродливий юнак, у якого закохалася Афродіта.

Ганімед — прекрасний хлопчик, виночерпій богів-олімпійців.

Парис — яскравої краси син Пріама, царя Трої. За допомогою Афродіти він викрав дружину царя Спарти Менелая — прекрасну Єлену.

Нарцис — син річкового бога Кефісса та німфи Ліріопи. Побачивши у воді своє відображення, він закохався у нього та не міг відірватися, аж поки не помер.

Так, юнак Доріан, залишаючись наодинці, залюбки грає роль Нарциса. У романі читаємо про Доріана, що він мавпує перед портретом наче дурник: “одного разу... поцілував чи, вірніше, вдав, ніби цілує ці намальовані уста”, “щоранку він засиджувався перед портретом, зачудований його красою і, як йому часом здавалося, справді мало не закоханий у нього”.

Нарцисизм героя — це вияв не тільки естетизму як світоглядної позиції, а й безсумнівна ознака роздвоєння його особистості, що стає дедалі помітнішою: “Він усе дужче закохувався у власну вроду і все більш зацікавлено спостерігав розклад власної душі”. Серед особистих речей Доріана Ґрея — один із численних дарунків лорда Генрі: “овальне люстерко в прикрашеній купідонами рамі із слонової кості”.

На античну красу Доріана постійно вказують інші персонажі роману. Для художника Безіла, наприклад, Ґрей є ідеальним утіленням вродливих Париса, Адоніса, Ганімеда: він невтомно малює зі свого юного друга давньогрецьких богів і героїв.

Але міфічна врода Доріана Ґрея приваблива тільки зовні. Вона протиставляється його внутрішньому світу. Повіривши промовам лорда Генрі, Доріан віддається чуттєвим насолодам і падає у безодню розпусти. Головним предметом світоглядних пошуків для героя тепер стає втілення в життя філософії “нового гедонізму”, яку Доріан перейняв від лорда Генрі: “Він прагнув виробити цілий новий спосіб життя, що виходив би з розумних філософських засад, що мав би свої впорядковані принципи,— і найвищий сенс існування бачився йому в одуховленні почуттів”. В образі Доріана Ґрея Уайльд розкрив трагедію реального протиріччя: задоволенням, що стає самоціллю, породжується не радість, а страждання.

Доріан стає жертвою своєї максималістської пристрасті — любові до самого себе. Загальне забарвлення злочинів Доріана — абсолютна аморальність. Думки виключно про власну особу її ж і руйнують. Знову відбувається фантастичне перевтілення, і все стає на свої місця: портрет сяє красою, а на Доріановому обличчі проступають сліди усіх скоєних ним злочинів.

Кадр із кінострічки “Доріан Ґрей” (режисер О. Паркер, 2009)

Сам вигляд мертвого Доріана Ґрея жахливий, антиестетичний. Уайльд, усупереч своїй програмі, не лише зобразив душевну кризу свого героя, а й привів його до покарання.

Традиції і новаторство О. Уайльда в жанрі роману

Ознаки декадентського твору

Особливості роману “Портрет Доріана Ґрея”

Неприйняття дійсності кінця століття

Роман відображує уайльдівський естетизм, який був викликом вікторіанській епосі

Розуміння мистецтва як творчості духу, самовияву митця

Образ Безіла втілює ідею служіння мистецтву, завдання якого — створювати Красу

Обстоювання права митця на індивідуалізм, аморальність, естетство й естетизацію потворного

Доріан у гонитві за насолодою пізнає всілякі гріхи, скоює злочини, розтліває власну душу, і все це фантастичним чином відбивається на його портреті

Прагнення дослідити й відтворити засобами художнього слова непізнаний безмежний світ підсвідомого, таємні кутки та глибини людського духу, джерела інтуїції, її природи

Лорд Генрі прагне вивчати психологію людей, досліджувати життя та пристрасті, проводити “вівісекцію” себе й інших; Доріан для нього — об’єкт вивчення і спостереження, результат експерименту; у романі зображено роздвоєння особистості Доріана, потаємне життя його душі

Звільнення мистецтва від соціальних і моральних зобов’язань, сповідування теорії “мистецтва для мистецтва”, увага до естетичної проблематики творів, підкреслення її са- моцінності

Головний конфлікт твору — краса і мораль; він пов’язаний з іншими проблемами: життя і мистецтво, мистецтво і мораль; Безіл, створюючи портрет, стає на позиції “чистого мистецтва”, тому йому вдається створити шедевр

Світ літератури в цікавих фактах

У сучасному суспільстві існує “синдром Доріана Ґрея”, який виражається у перебільшенні культу молодості, розглядає можливе тривале збереження життя у межах особливостей, властивих юності. Синдром ґрунтується на страху перед фізичним в’яненням або старінням. Компенсується невиправданим використанням молодіжної атрибутики, обранням одягу в молодіжному стилі, у крайньому разі спричиняє зловживання послугами пластичної хірургії й косметичними засобами.

Розлад особливо поширений серед публічних осіб: кінозірок, артистів, співаків. Психологи неодностайні щодо того, чи є цей стан хворобою.

Українською мовою твори О. Уайльда перекладали І. В. Корунець, Олекса Негребецький, О. М. Ломакіна, Р. І. Доценко та інші.

Поціновувані західної літератури, які охоче читають українською мовою прозу Вільяма Фолкнера, Чарльза Діккенса, Фенімора Купера, Артура Конана Дойла, Оскара Уайльда, Роберта Льюїса Стівенсона, Джонатана Свіфта, Марґарет Мітчел, Едґара Аллана По, Джеймса Джойса, Рея Дуґласа Бредбері, цим задоволенням чимало завдячують перекладам Ростислава Доценка. Його ім’я вписане в блискучу когорту українських перекладачів творів з англійської, ірландської, американської, польської, французької та інших літератур.

1. Ми знайомимося з Доріаном Ґреєм у майстерні художника Безіла Голворда, який написав його портрет. Яким зображений митець?

2. Як леді Брендон схарактеризувала Доріана, знайомлячи з ним Безіла? Про що це свідчить?

3. Чому зустріч із Доріаном Ґреєм сповнила художника неабияким натхненням? Знайдіть у тексті опис зовнішності юнака.

4. Хто змусив Доріана замислитись над власного красою? Хто в романі сповідує ідеї гедонізму?

5. Що зрозумів Доріан, уперше побачивши свій портрет? Зверніться до тексту.

6. Навіщо Доріан вирішив показати портрет Безілові? Що той побачив?

7. Чи вважаєте ви, що саме художник винен у спотворенні душі й поведінки юнака?

8. Які риси характеру сформувалися в героя і як це позначилося на його подальшому житті?

9. З’ясуйте роль книг, літератури в житті Доріана Ґрея.

10. Як ви вважаєте, яке місце в житті Доріана Ґрея посідає кохання?

11. Що приваблювало Доріана в актрисі Сібіл і чому її невдала гра спричинила розрив стосунків?

12. Які зміни сталися на портреті Доріана після розриву з Сібіл?

13. Чому Доріан розуміє, що після загибелі Сібіл у нього більше немає надії?

14. О. Уайльд стверджує: “Художник — не мораліст”. Чи підтвердив письменник фіналом роману власну концепцію?

Проаналізуйте!

1. Справжня таємниця життя — у пошуку краси. Поміркуйте, де і в чому шукав красу Доріан Ґрей. Чи принесло це йому щастя?

2. Поясніть, що уособлює собою портрет Доріана Ґрея. Як він упливає на життя героя?

3. Людина спалахує почуттями до витвору мистецтва, до неживого відтворення. Яких міфологічних персонажів нагадує ця ситуація?

4. За вічну молодість Доріан був готовий віддати душу. Хто з відомих вам героїв літератури і за що віддає душу?

5. Доріан запитує в лорда Генрі: “Невже я зовсім не маю серця?..”. Спробуйте відповісти на це питання.

6. У людини завжди є вибір: піддатися чи опиратися спокусі. Як ви вважаєте, чому Доріан Ґрей піддався їй?

7. Як особисто ви оцінюєте “Портрет Доріана Ґрея”? Наскільки сучасний цей твір? Що вас найбільше приваблює в ньому?

Створіть!

1. Визначте етапи моральної деградації Доріана Ґрея за його вчинками й думками, аналізуючи зміни в портреті та зовнішності героя.

 

Вчинки й думки Доріана Ґрея

Художні деталі — зміни в портреті-душі

Зміни зовнішності героя

1

Егоїстичне ставлення до Сібіл Вейн

   

2

Убивство Безіла Голворда

   

3

Смерть Алана Кемпбела

   

4

“Помилування” Гетті Мертон

   

5

Убивство “портрета-совісті”

   

2. Створіть обкладинку або рекламу роману О. Уайльда “Портрет Доріана Ґрея”, прокоментуйте свій задум.

3. Уайльд створив фантастичний портрет порочної людини у “Портреті Доріана Ґрея”. Спробуйте створити подібний алегоричний портрет сучасного суспільства. Опишіть такий “портрет”, аргументуючи деталі зображення реальними вадами та позитивними рисами сучасного соціуму. Запропонуйте шлях зворотних, позитивних змін. Презентуйте свою творчу роботу у вигляді слайд-презентації, колективного проекту із коментарем.

Літературний ринг

Оскар Уайльд дорого заплатив за те, що був Оскаром Уайльдом. Але бути Оскаром Уайльдом — вершина розкоші.

Жан Кокто

Відвідати Англію XIX століття і не послухати розмови Уайльда — все одно що відвідати Грецію часів Перікла і не оглянути Парфенон.

Вільям Морріс

Найблискучіші сторінки Оскара Уайльда — не більш ніж слабке відображення його бесід.

Жан Жозеф Рено

Що спільного в Уайльда з мистецтвом? Хіба те, що він сідає до нашого столу і підбирає в нашій тарілці родзинки з пудингів, які потім розвозить провінцією.

Джеймс Вістлер

Прочитайте відгуки видатних митців різних часів про О. Уайльда та його твори. Як ви вважаєте, хто з цих критиків має слушність і чому? Аргументуйте свою думкуНа нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.