Підсумуємо знання з теми - РОМАН XIX СТОЛІТТЯ

Зарубіжна література 10 клас (рівень стандарту) - В. В. Паращич - Ранок 2018 рік

Підсумуємо знання з теми - РОМАН XIX СТОЛІТТЯ

Літературознавчо-психологічний практикум

1. За цитатами з роману Стендаля “Червоне і чорне” складіть психологічний портрет юного Жульена Сореля.

“Це був тендітний, невисокий на зріст юнак вісімнадцяти чи дев’ятнадцяти років, з неправильними, але тонкими рисами обличчя і орлиним носом.

Великі чорні очі, які в хвилини спокою виблискували думкою й вогнем, тепер палали найлютішою зненавистю. Темно-каштанове волосся росло так низько, що майже закривало лоб, і в хвилини гніву це надавало йому злого виразу. <...> Ще змалку його надзвичайно бліде й задумливе обличчя викликало в батька передчуття, що син його недовго протягне на цьому світі, а якщо й виживе, то буде тягарем для сім’ї. Усі домашні зневажали його, а він ненавидів своїх братів і батька”.

“Крім полум’яної душі, Жульєн мав надзвичайну пам’ять ... ... він вивчив назубок увесь Новий Заповіт латиною. Так само вивчив книгу “Про папу” Жозефа де Местра”, чим і здивував спочатку родину де Реналь, де працював гувернером, а потім чутка розійшлась усім Вер’єром: як Жульєн дає в руки Адольфу, старшому сину мера, Новий Заповіт, хлопчик відкриває на будь-якій сторінці, а Жульєн продовжує напам’ять. Діти його надзвичайно полюбили, а він їх зовсім не любив. Та навіть і любов до пані де Реналь була сповнена честолюбства. Першим кроком до їхніх стосунків пані просила гроші на його білизну у чоловіка, записала одного зі слуг до бібліотеки, щоб брати коханому книжки, які він не міг читати в присутності господаря.

Жульєн обговорює з графом Альтамірою можливість застосування насильства заради досягнення благородної мети: “Ну, знаєте,— сказав Жульєн,— мета виправдовує засоби; якби я був не такою незначною пилинкою, а мав би хоч яку владу, я б наказав повісити трьох, щоб урятувати життя чотирьом ”.

2. Уявіть, що вас викликали на дуель захищати честь жінки. Оберіть “даму серця” серед запропонованих героїнь із роману Стендаля “Червоне і чорне”: Матильда, пані де Реналь. Відповідь аргументуйте.

3. Уявіть, що вам потрібно скласти психологічну характеристику О. Уайльда на основі його портрета. Спробуйте виконати це завдання, використовуючи опис зовнішності Доріана Ґрея й порівнюючи автора з його героєм.

4. Розгляньте схему-модель “Складові уайльдівського парадокса”. Чому, на ваш погляд, життя Оскара Уайльда можна назвати парадоксом?

К. Мейер Молодший. Ілюстрація до роману О. Уайльда “Портрет Доріана Ґрея”

Складові уайльдівського парадокса

5. У романі О. Уайльда “Портрет Доріана Ґрея” образ на полотні поступово перетворювався на почвару відповідно до того, як сам Доріан перетворювався на моральну потвору. Які прояви, яку поведінку, спосіб життя ви вважаєте потворними? Складіть своєрідний реєстр цих “потворностей” та спробуйте привести у відповідність конкретні життєві прояви людини до конкретних змін рис обличчя, пози, одягу, інших деталей на портреті. Опишіть такі метаморфози уявного або власного портрета.

Літературознавчо-мистецький практикум

Розгляньте подані ілюстрації (кадри із кінострічок) та розставте їх у послідовності подій роману Стендаля “Червоне і чорне”. Розподіліть ці події за частинами твору.

Онлайн-бібліотека

1. Роман “Червоне і чорне” на сайті Е-бібліотека “Чтиво”. [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://chtyvo.org.ua/authors/Stendhal/ Chervone і chоme.

2. Твори Оскара Уайльда в Українській бібліотеці — “Джерело”. Портрет Доріана Ґрея. [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http:// ababahalamaha.com.ua/uk/Портрет _Доріана_Ґрея.