Модернізм як літературно-мистецький напрям кінця XIX - початку XX століття - ПЕРЕХІД ДО МОДЕРНІЗМУ ВЗАЄМОДІЯ СИМВОЛІЗМУ Й ІМПРЕСІОНІЗМУ В ЛІРИЦІ

Зарубіжна література 10 клас (рівень стандарту) - В. В. Паращич - Ранок 2018 рік

Модернізм як літературно-мистецький напрям кінця XIX - початку XX століття - ПЕРЕХІД ДО МОДЕРНІЗМУ ВЗАЄМОДІЯ СИМВОЛІЗМУ Й ІМПРЕСІОНІЗМУ В ЛІРИЦІ

Прапором і гаслом нових тенденцій стала творчість німецького філософа Ф. Ніцше, який найважливішою справою свого життя назвав переоцінку цінностей. Він виголосив сакраментальну фразу: “Бог помер”. Це означало, що всі старі моральні ідеї (і християнство насамперед) виявилися фальшивими та хворобливими. Разом із Богом відійшла в минуле певна система цінностей, а людина постала перед потребою здолати межі старих, зручних відповідей на вічні запитання.

Отже, сам Ніцше провістив початок нової всесвітньої кризи: “Уся наша європейська культура прямує до катастрофи”. Але окремі люди, на думку філософа, мають надзвичайні можливості для розвитку духу й життя. Це існування так званої надлюдини, яка, за твердженням Ніцше, є сенсом землі, найдосконалішою у світі істотою. Увесь світ має служити людині та її життю, тому Ніцше проголошує гасло: “Усе дозволено!”. Концепція надлюдини вплинула на творчість та життя більшості митців, що були сучасниками філософа. Романтизм і реалізм відійшли на другий план (особливо в поезії), поступившись місцем модернізму, що став вираженням духовного перевороту. Предтечами модернізму вважають Шарля Бодлера та Фрідріха Ніцше.

Світ літератури в цікавих фактах

• В Україні й Росії стиль називали модерном;

• у Бельгії та Франції — артнуво;

• у Німеччині — юґендштиль;

• у Великій Британії — модерн стійл;

• у США — стиль Тіффані.

Інтерактивна вправа

• Розгляньте інфографіку “Перехід до модернізму. Взаємодія символізму й імпресіонізму в ліриці” на с. 111. Створіть стислу презентацію за цією темою.

• Складіть колективну розповідь про особливості:

• символізму на помежів’ї ХІХ-ХХ ст. — 1-й варіант (див. с. 112-113);

• імпресіонізму на межі ХІХ-ХХ ст. — 2-й варіант (див. с. 114-115);

• неоромантизму як течії в ліриці порубіжжя ХІХ-ХХ ст. — 3-й варіант (див. с. 117).

Пам’ятник Ф. Ніцше в Наумбурзі. Скульптор Г. Апель. 2007

Неоромантизм (від грец. vέoς — молодий, новий і фр. romantisme) — течія в мистецтві (передусім у літературі), що виникла на межі ХІХ-ХХ ст. як реакція на реалістичні й натуралістичні тенденції другої половини XIX ст. У загальному значенні йдеться про відродження літературних настроїв першої чверті та першої половини XIX ст. в Європі (романтизм) або ранню фазу модернізму. На формування неоромантизму значно вплинула філософія Ніцше й Шопенгауера, тому в центрі неоромантичного твору часто перебуває сильна особистість.

Визначальні ознаки неоромантизму

• Неоромантики змальовували переважно не масу, а яскраву, неповторну індивідуальність, що виокремлюється з маси, бореться — часом попри безнадійну ситуацію — зі злом, зашкарублістю, сірістю повсякденна.

• Герої неоромантиків переймаються тугою за високою досконалістю в усьому, характеризуються внутрішнім аристократизмом, бажанням жити за критеріями ідеалу, а не буднів.

• Головну увагу зосереджено на дослідженні внутрішнього світу людини, через який неоромантики намагалися зазирнути у світ духовний.

• Зовнішні події (також і соціальні) у творах неоромантиків відходять на задній план.

• Неоромантики часто вдаються до умовних, фантастичних образів, ситуацій, сюжетів.

• Відмова від типізації, натомість застосування символізму.

Серед яскравих представників неоромантизму — Етель Ліліан Войнич, Джек Лондон, Майн Рід, Рафаель Сабатіні, Жуль Верн, Артур Конан Дойл, Генрік Ібсен, Кнут Гамсун, Редьярд Кіплінґ, Ейно Лейно, Едмон Ростан, Роберт Льюїс Стівенсон, Герман Гессе, Микола Гумільов, Олександр Грін, Володимир Набоков.

Неоромантизм в українській літературі започаткувала О. Ю. Кобилянська (новели, повісті “Людина”, “Царівна”). Він яскраво виявився в ліриці та драматичних творах Лесі Українки, прозі Миколи Хвильового, О. П. Довженка, Ю. І. Яновського, поезії Олександра Олеся, Є. П. Плужника, Б.-І. Антонина. Ця течія була, мабуть, найсильнішою в новітній українській поезії. Неоромантики відмовилися від народницької тематики й поетики, шукали нових тем і засобів образного вираження.

1. Як трактують поняття модернізмі

2. Як оновилися література й мистецтво в цей період?

3. Які жанри переважали в епоху модернізму?

4. Назвіть основні модерністські напрями в літературі кінця XIX — початку XX ст.

5. Згадайте, що сприяло розвитку модерністських тенденцій в українській літературі порубіжжя ХІХ-ХХ ст.

6. Кого вважають зачинателем українського модернізму?

7. Назвіть представників символізму в мистецтві та літературі.

8. Що вам найбільше імпонує у творчості імпресіоністів?

9. Стисло схарактеризуйте розвиток французької поезії середини — другої половини XIX ст.

10. Що передусім намагалися передати у своїх творах представники модерністських течій?

11. Твори якого мистецького напряму сподобалися вам найбільше? Чому?На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.