Зміни в драматургії на межі ХІХ-ХХ ст.
Прискорений та неоднозначний суспільно-історичний розвиток світу на порубіжжі ХІХ-ХХ ст. позначився на світогляді й естетиці людей, на мистецтві й літературі. Адже там, де, на перший погляд, панували правопорядок, мораль, релігія, раптом завирувала стихія, яку не можна було осягнути розумом: нещадна ринкова боротьба в промисловості, жорстокі імперіалістичні та громадянські війни, революції, тоталітаризм.
Сувора дійсність, невпевненість у майбутньому породжували песимістичні настрої; людина втрачала свою значущість, індивідуальність. У духовному житті західного суспільства філософи, митці, зокрема письменники, почали шукати шляхи подолання кризи, прагнули стати духовною опорою для суспільства. З-поміж жанрів літератури особливо відзначилася драматургія як мобільний та динамічний жанр, а театр відродив свою популярність.
Драма — відтворення поважної і завершеної дії не розповіддю, а дією, що через співчуття і страх сприяє очищенню подібних переживань.
Аристотель
1. Які значні історичні, суспільні події відбувалися на помежів’ї ХІХ-ХХ ст.?
2. Якого статусу набули в цей час література, театр?
3. Які літературні жанри розвивалися найактивніше?
Особливості “нової драми”
“Нова драма” — драматургія кінця XIX — початку XX ст. в західноєвропейській літературі, позначена потужним піднесенням та радикальним характером змін. “Нова драма” пов’язана з іменами Г. Ібсена, Дж. Б. Шоу, М. Метерлінка, Ґ. Гауптмана та ін.

Проаналізуйте!
✵ Художні прийоми різних видів “нової драми”: “драми ідей” Дж. Б. Шоу, “драми настроїв” А. П. Чехова, “драми мовчання” та “драми очікування” М. Метерлінка й інших видів — інтелектуальної, аналітичної, соціальної, психологічної драми тощо.
Створіть!
✵ Культурологічний проект “Символістська драма на сценах європейських театрів ХХ-ХХІ ст.”.