Світова література 5 клас - О.М. Ніколенко - Грамота 2013

ЕРНЕСТ СЕТОН-ТОМПСОН - ПРИРОДА І ЛЮДИНА

Ми діти ще однієї матері —

Природи...

Ернест Се тон Том пеон

Сторінки життя і творчості

Ернест Сетон-Томасон народився 14 серпня 1860 р. в родині Джозефа Логана та Аліси Томпсон у приморському містечку Саут-Шилдс на півночі Англії. Ернест був восьмим із десяти братів. Його батько мав кілька суден, які перевозили товари за океан. Коли хлопчику виповнилося шість років, його родина через втрату статків змушена була переселитися до Торонто (Канада). Багато років Е. Сетон-Томпсон прожив у Північній Америці. Він добре знав цей край, любив його сувору, але таку прекрасну природу, мешканців цієї землі.


Ще змалку Ернест навчився стежити за тваринами, вів щоденник своїх спостережень, куди занотовував побачене й почуте — усе, що було пов’‎язано зі світом природи.

Ще одним захопленням Е. Сетона-Томпсона було мистецтво. У Торонто він отримав перші уроки живопису й після закінчення коледжу став відомим як художник. Кількома штрихами Сетон-Томпсон умів передати поведінку й характер тварин. Спочатку його полотна ніхто не купував, але згодом він почав брати участь і у виставках і став досить відомим художником-анімалістом1.

У 1883 р. з’‎явився перший твір митця — «Життя лугового тетерева». Потім було надруковано ще понад 40 книжок. За порадою свого друга, Дж. Р. Кіплінга, Е. Сетон-Томпсон подав усю важливу інформацію про тварин у художній формі — у романі «Маленькі дикуни» (1903).

Наукова точність у книжках Е. Сетона-Томпсона поєднується із захоплюючим сюжетом, цікавою інтригою, пригодами. Письменник заклав засади анімалістичної літератури, де цікаво й правдиво в художній формі розповідає про життя тварин. Величезний вплив він справив на Дж. Р. Кіплінга, М. Прйшвіна та ін.

Починаючи з 1902 p. Е. Сетон Томпсон став засновником громадського руху «Життя в природі», який мав на меті екологічне виховання дітей. Згодом письменник і натураліст створив організацію «Американська ліга2 виживання в природі*, що повинна була навчати людей будь-якого віку жити в злагоді з довкіллям.

Останні роки життя письменник провів у Санта-Фе (США, штат Нью-Мексико), побудувавши на лоні природи будинок, який називав «Фортецею». Там він продовжував писати книжки про тварин. Створив і перший американський «Підручник для бойскаутів3», заклавши в ньому багато цікавих ідей, які й нині використовують скаутські організації всього світу.

Оповідання — невеликий прозовий твір, у якому зображується якась подія (чи епізод) із життя одного або кількох персонажів.

1 Анімаліст (латин, animal — тварина) — митець, який зображує у своїх творах тварин.

2 Ліга — об’‎єднання, спілка.

3Бойскаут (англ. boy — хлопець, scout — розвідник) — представник міжнародного неполітичного молодіжного руху, метою якого с підтримка молоді в її фізичному, розумовому й духовному розвитку.

Основні ознаки оповідання:

• нерозгалужена й чітка будова;

• стрімкість розвитку подій;

• стислі описи;

• велика роль деталей.

Література і мистецтво

Картини Е. Сетона-Томпсона «Сплячий вовк» і «Тріумф вовків» стяли всесвітньо відомими, виставлялися на різних міжнародних виставках (Париж. Чикаго та ін.).

Е. Сетон-Томпсон. Сплячий вовк. 1892 р.

Е. Сетон-Томпсон. Тріумф вовків. 1995 р.