Світова література 5 клас - О.М. Ніколенко - Грамота 2013

ЗИМА-ЧАРІВНИЦЯ - ТУВЕ ЯНСОН - СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА

Робота з текстом

1. Знайдіть у тексті й виразно прочитайте опис зимової Долини. Назвіть епітети й метафори в цьому описі.

2. Що викликало в Мумі-троля відчуття самотності, жаху, розгубленості?

3. Які персонажі стали друзями Мумі-троля й непрошеними гостями блакитного будиночка? Стисло охарактеризуйте їх.

4. Як Мумі-троль та його нові знайомі провели зиму? Опишіть їхні заняття та розваги.

5. Поясніть, як сталося, що холодна й ворожа для Мумі-троля зима згодом стала теж його улюбленою порою року.

6. Розкажіть про небезпечні випробування та їх подолання казковими персонажами.

7. Які важливі висновки зробив для себе Мумі-троль узимку?

Для обговорення

1. Розкажіть про стосунки Мумі-троля та його Мами.

2. Як склалися стосунки між попрошеними гостями блакитного будиночка й Гемулем? Чому всі не любили Гемуля? Як протягом твору досягли дружніх взаємин Гемуль і Мумі-троль, Гемуль і Бідась?

Які епізоди зображені на малюнках Т. Янсон? Перекажіть ці епізоди близько до тексту.


Краса слова

«Коли приходить зима, казкова Долина потопає в снігу, море засинає під товщею криги, і мумі-тролі теж дружно вкладаються в блакитному будиночку в зимову сплячку. Але одного разу маленький Мумі-троль раптово прокинувся. Інколи так буває, що вночі стає страшно й тривожно від невідомих звуків або навіть від мертвої тиші, коли здається, що ти зовсім сам-один і стоїш, розгублений, посеред місячної смужки, і навіть Мама не чує. І ти мусиш вирішувати свої проблеми сам...»

Вийшовши з будиночка, Мумі-троль раптово опинився в чужому для себе світі. Зима в повісті Т. Янсон — не тільки пора року, а й утілення всього ворожого й жахливого. Кожна дитина, коли дорослішає, відчуває самотність, стикаючись із невідомим, але колись їй треба-таки залишити рідну домівку, учитися жити за межами звичного й затишного простору. Так і Мумі-троль поступово вчився не тільки ходити по снігу й кататися на лижах, а й жити та виживати в небезпечному світі. У цьому йому допомогли його нові знайомі — крихітка Мю, Вітрогонка, Гемуль, песик Бідась, його давній пращур Троль. Непросто складаються стосунки між ними. Вони всі різні і на зріст, і за своєю зовнішністю, і за вподобаннями. Але мудра авторка в казковій формі утверджує думку про те, що, незважаючи на відмінності, люди повинні вчитися будувати дружні стосунки» досягати взаєморозуміння, робити холодний і небезпечний світ радіснішим і добрішим.Весна принесла не тільки пробудження Долині, але й нові відкриття маленьким героям. Навіть маленька квіточка крокуса, яку знайшла Хропся, повинна втриматися на вітру й піднятися вище. Мумі-троль, який став мудрішим тієї зими, каже: «Подолання труднощів піде на користь». І він переконався в цьому на власному досвіді.

Творче завдання

Розкрийте значення слів і словосполучень на прикладі окремих епізодів повісті «Зима-чарівниця».

Самотність. Жах. Нерозуміння. Увага до іншого. Егоїзм. Делікатність. Порозуміння. Любов. Відданість. Сміливість. Відчуття краси природи. Щастя.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.