ІССУМБОСІ, АБО ХЛОПЧИК-МІЗИНЧИК - ЯПОНСЬКА НАРОДНА КАЗКА - НАРОДНА КАЗКА - КАЗКИ НАРОДІВ СВІТУ

Підручник Зарубіжна література 5 клас - О. М. Ніколенко - Грамота 2018 рік

ІССУМБОСІ, АБО ХЛОПЧИК-МІЗИНЧИК - ЯПОНСЬКА НАРОДНА КАЗКА - НАРОДНА КАЗКА - КАЗКИ НАРОДІВ СВІТУ

У народній казці “Іссумбосі, або Хлопчик-Мізинчик” відображено відлуння тих далеких часів, коли в Японії відбувалися війни, а також уявлення давніх японців про службу й людину, яка чесно служить. Іссумбосі — яскраве втілення японського національного характеру, до того ж характеру героїчного й чесного у виконанні свого обов’язку. Його чарівне походження (народження в однієї бездітної пари) і маленький зріст (малий, як мізинець) тільки увиразнюють ту величезну сміливість, якою він наділений. Іссумбосі попросив батьків відпустити його в столицю шукати кращої долі. Не забув узяти із собою й меч, зроблений з голки. У столиці він знайшов хорошу службу у вельможі1. І вельможа, і його родина оцінили найкращі якості героя — працьовитість, жвавість, кмітливість. У цій казці відтворено ідею утвердження людини з народу у вищих колах суспільства (у столиці, серед вельмож) завдяки розуму, праці, здатності чесно служити. Коли на доньку вельможі напали чудовиська, Іссумбосі не злякався і своїм мечем-голкою подолав їх. Чарівний предмет — молоток, що залишився після чудовиськ, котрих прогнав Іссумбосі, допоміг йому стати людиною звичайного зросту й одружитися з донькою вельможі. Отже, у казці “Іссумбосі, або Хлопчик-Мізинчик” прославляється не тільки сміливість і кмітливість героя, але і його відданість службі (своїй праці). У фіналі твору утверджується ідея рівності, якої досягає герой завдяки своїм особистим якостям: Іссумбосі з дружиною, його батьки та вельможа живуть усі разом у столиці в добрі й щасті.

1 Вельможа — людина, котра займає високу посаду в суспільстві.

У японських казках відтворено ті моральні цінності, що й нині поважають в Японії, — життя в злагоді з природою, чесне служіння (або праця), виконання свого обов’язку перед іншими людьми, батьками, вітчизною. Герої, які втілюють ці національні цінності, тому й називаються національними.

Коментарі

У японській культурі є особливе поняття гірі — обов’язок того, хто служить вірно й чесно. Японець не може порушити цей святий обов’язок, як і дане ним слово.

У Японії відомі дві давні столиці — Кіото й Едо (стара назва Токіо). Імовірно, що Іссумбосі подався шукати кращої долі в Кіото. У казці відтворено процес формування великих міст, куди з усіх японських островів ішли представники народу шукати службу.

Робота з текстом

1. Знайдіть в Інтернеті або в бібліотеці казку про Іссумбосі. Прочитайте. Поділіть її на частини, назвіть їх.

2. Перекажіть текст казки по частинах і повністю.

3. Чому образ Іссумбосі вважають героїчним? Доведіть.

4. У чому полягає секрет його сили?

5. Розкрийте особливості чарівної казки, аналізуючи казку “Іссумбосі, або Хлопчик-Мізинчик”.

6. Як перетворюється та яку винагороду отримує герой?

Пригадайте українські казки. Порівняйте одну з них з японською казкою “Іссумбосі, або Хлопчик-Мізинчик”.

Творче завдання

Доведіть, що казка “Іссумбосі, або Хлопчик-Мізинчик” відображає національні особливості японської культури. Визначте засоби створення національного колориту. Заповніть таблицю в зошиті.

Засоби створення національного колориту в казці “Іссумбосі, або Хлопчик-Мізинчик”

Приклади з тексту

Відображення життя в давній столиці Японії

Відображення уявлень японців про служіння — працю

Назви предметів ужитку

Імена персонажів

Мова

Перевірте себе

1. Які уявлення й вірування японців відтворено в японських казках?

2. Якими є традиційні герої японських казок?

3. Охарактеризуйте образ свого улюбленого японського героя.

4. Що нового й корисного ви дізналися про Японію та її культуру?

На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.