ЙОГАНН ВОЛЬФГАНГ ҐЕТЕ 1749-1832 - ДЖОН КІТО 1795-1821 - ПРИРОДА І ЛЮДИНА

Підручник Зарубіжна література 5 клас - О. М. Ніколенко - Грамота 2018 рік

ЙОГАНН ВОЛЬФГАНГ ҐЕТЕ 1749-1832 - ДЖОН КІТО 1795-1821 - ПРИРОДА І ЛЮДИНА

Я вдячний, що із року в рік

Росту я в лад природі...

Йоганн Вольфганг Ґете

Сторінки життя та творчості

Йоганн Вольфганг Ґете народився 28 серпня

1749 р. в м. Франкфурті-на-Майні (Німеччина) у заможній родині юриста Йоганна Каспара. Батько приділяв велику увагу вихованню дітей. Під керівництвом домашніх учителів майбутній поет опанував грецьку, латинську, французьку, англійську й італійську мови. Змалку навчився грати на клавесині й віолончелі, малювати, фехтувати, їздити верхи, танцювати, добре орієнтувався у всесвітній історії та історії мистецтва.

У 16 років юнак вступив на юридичний факультет Лейпцизького університету. Здобув юридичну освіту в Страсбурзькому університеті. Ці заклади й тепер є всесвітньо відомими. Однак головним його покликанням була література. З ранніх літ він вивчав фольклор і захоплювався пізнанням природи. Він уважав, що мистецтво має наблизитися до природи, а людина повинна вчитися в природи мудрості й гармонії.

1775 р. Й. В. Ґете приїхав у м. Веймар на запрошення герцога Карла Августа Веймарського. Герцогу було 18 років, Ґете — 26. Митець став радником і товаришем юного герцога, але водночас виконував і важливі громадські доручення — був міністром шляхів і військовим міністром. Намагався своєю державною діяльністю вдосконалювати життя людей, поліпшувати устрій маленького герцогства. Він писав: “Треба поливати власний сад, якщо ми не можемо дати дощу всій землі”. У Веймарі Й. В. Ґете створив багато поетичних шедеврів, у тому числі й “Нічну пісню подорожнього”. У цьому місті він познайомився з іншим видатним німецьким поетом — Фрідріхом Шиллером, їхня дружба тривала понад десять років. У Веймарі поет заснував Національний театр, що працює до сьогодні.

Університет, де навчався Й. В. Ґете. м. Страсбург (Німеччина )

Будинок Й. В. Ґете в саду. м. Веймар (Німеччина)

Й. В. Ґете був не тільки визначним митцем, а й науковцем. Він серйозно цікавився різними науковими галузями — геологією, біологією, мінералогією. Крім того, його інтереси сягали і філософії. Намагався дати пояснення вічним питанням людського буття: що таке природа, як пов’язані людина та навколишній світ, у чому полягає сенс життя особистості тощо. Усі ці проблеми відображені в його безсмертних творах — віршах, п’єсах, романах. Він уважав, що мистецтво має відкрити людині й людству смисл життя, спонукати до пошуку прекрасного в собі й у світі.

Природа стала провідною темою у творчості Й. В. Ґете. У статті “Природа” він із захопленням писав: “Природа! Ми нею оточені й охоплені — непереможно, нам не вийти з неї... Тільки через любов наближуються до неї. Вона добра — я славлю її в усіх її творіннях!”

Тема — коло подій, життєвих явищ, змальованих у творі (тобто те, про що йдеться в художньому творі); тема або низка тем розкриваються у творі в органічному зв’язку з проблемою, яка з них постає й потребує осмислення.

Ідея художнього твору — його провідна думка, емоційна спрямованість (тобто те, що утверджується, проголошується митцем).На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.