ЙОГАНН ВОЛЬФГАНГ ҐЕТЕ 1749-1832 - ДЖОН КІТО 1795-1821 - ПРИРОДА І ЛЮДИНА

Підручник Зарубіжна література 5 клас - О. М. Ніколенко - Грамота 2018 рік

ЙОГАНН ВОЛЬФГАНГ ҐЕТЕ 1749-1832 - ДЖОН КІТО 1795-1821 - ПРИРОДА І ЛЮДИНА

Я вдячний, що із року в рік

Росту я в лад природі...

Йоганн Вольфганг Ґете

Сторінки життя та творчості

Йоганн Вольфганг Ґете народився 28 серпня

1749 р. в м. Франкфурті-на-Майні (Німеччина) у заможній родині юриста Йоганна Каспара. Батько приділяв велику увагу вихованню дітей. Під керівництвом домашніх учителів майбутній поет опанував грецьку, латинську, французьку, англійську й італійську мови. Змалку навчився грати на клавесині й віолончелі, малювати, фехтувати, їздити верхи, танцювати, добре орієнтувався у всесвітній історії та історії мистецтва.

У 16 років юнак вступив на юридичний факультет Лейпцизького університету. Здобув юридичну освіту в Страсбурзькому університеті. Ці заклади й тепер є всесвітньо відомими. Однак головним його покликанням була література. З ранніх літ він вивчав фольклор і захоплювався пізнанням природи. Він уважав, що мистецтво має наблизитися до природи, а людина повинна вчитися в природи мудрості й гармонії.

1775 р. Й. В. Ґете приїхав у м. Веймар на запрошення герцога Карла Августа Веймарського. Герцогу було 18 років, Ґете — 26. Митець став радником і товаришем юного герцога, але водночас виконував і важливі громадські доручення — був міністром шляхів і військовим міністром. Намагався своєю державною діяльністю вдосконалювати життя людей, поліпшувати устрій маленького герцогства. Він писав: “Треба поливати власний сад, якщо ми не можемо дати дощу всій землі”. У Веймарі Й. В. Ґете створив багато поетичних шедеврів, у тому числі й “Нічну пісню подорожнього”. У цьому місті він познайомився з іншим видатним німецьким поетом — Фрідріхом Шиллером, їхня дружба тривала понад десять років. У Веймарі поет заснував Національний театр, що працює до сьогодні.

Університет, де навчався Й. В. Ґете. м. Страсбург (Німеччина )

Будинок Й. В. Ґете в саду. м. Веймар (Німеччина)

Й. В. Ґете був не тільки визначним митцем, а й науковцем. Він серйозно цікавився різними науковими галузями — геологією, біологією, мінералогією. Крім того, його інтереси сягали і філософії. Намагався дати пояснення вічним питанням людського буття: що таке природа, як пов’язані людина та навколишній світ, у чому полягає сенс життя особистості тощо. Усі ці проблеми відображені в його безсмертних творах — віршах, п’єсах, романах. Він уважав, що мистецтво має відкрити людині й людству смисл життя, спонукати до пошуку прекрасного в собі й у світі.

Природа стала провідною темою у творчості Й. В. Ґете. У статті “Природа” він із захопленням писав: “Природа! Ми нею оточені й охоплені — непереможно, нам не вийти з неї... Тільки через любов наближуються до неї. Вона добра — я славлю її в усіх її творіннях!”

Тема — коло подій, життєвих явищ, змальованих у творі (тобто те, про що йдеться в художньому творі); тема або низка тем розкриваються у творі в органічному зв’язку з проблемою, яка з них постає й потребує осмислення.

Ідея художнього твору — його провідна думка, емоційна спрямованість (тобто те, що утверджується, проголошується митцем).