Роль книжки в сучасному житті - ХУДОЖНЯ ЛІТЕРАТУРА - ДУХОВНА СКАРБНИЦЯ ЛЮДСТВА - ВСТУП

Підручник Зарубіжна література 5 клас - О. М. Ніколенко - Грамота 2018 рік

Роль книжки в сучасному житті - ХУДОЖНЯ ЛІТЕРАТУРА - ДУХОВНА СКАРБНИЦЯ ЛЮДСТВА - ВСТУП

Народе мій, дитино ясночола,

Живи й орудуй мовами всіма,

Бо кожна мова — твого духу школа,

Твоєї правди золота сурма.

Дмитро Павличко

Чи замислювалися ви колись, для чого ми читаємо книжки?.. Звичайно, для того, щоб про щось дізнатися, долучитися до того, чого ніколи не бачили й не чули. Отже, забезпечувати процес людського пізнання, надання інформації — це основна функція книжок. За своїм призначенням і формою вони є різними. Серед усього їхнього розмаїття важливе місце посідають художні книжки, які створені письменниками й стали явищами мистецтва.

Як і живопис, скульптура, музика й кіно, література — один із видів мистецтва. Відмінність літератури від інших видів мистецтва полягає в тому, що вона є мистецтвом словесним, тобто слово є основною цеглинкою художньої літератури.

Мова художньої літератури відрізняється від звичайного мовлення. Вона виконує не тільки інформаційну роль, не лише дає нам певні знання, а й учить мислити, змушує уявляти небачене, а ще впливає на наші емоції та почуття. Тобто художнє слово наділене набагато більшою силою, аніж звичайне слово.

Художнє слово відображає дійсність не прямо, а опосередковано. Воно може відтворювати й те, чого немає в реальності (наприклад, казкові пригоди, фантастичні країни тощо). Отже, художні твори відображують не тільки те, що було та є насправді, а й те, що могло б бути, або те, що можна тільки уявити. Це називається художньою умовністю,

Бібліотека рідкісних книг і рукописів Бейнеке в Єльському університеті, м. Нью-Хейвен (США) яка є однією з провідних ознак літератури як виду мистецтва. І тут без творчої уяви письменника та творчої уяви читача не обійтися.

Художнє слово має багато різних значень (багатозначність), які люди розуміють по-своєму. Одна й та сама книжка може викликати різні оцінки й враження. Отже, художні твори дають нам велику свободу в роботі нашого розуму, уяви та почуттів. Процес читання — це особистий діалог читача з книжкою. До зустрічі з нею треба готуватися (у тому числі й з допомогою вчителя та підручника)! А ще її можна перечитувати в різні періоди життя й щоразу відкривати для себе щось нове!

Адже ми змінюємося, змінюється й наше сприйняття книжки...

Не забуваймо про те, що книжки дають нам не тільки інформацію, емоції, поштовх для мислення, а й велику радість, задоволення від самого процесу читання. Якщо ви навчитеся читати книжки не тільки тому, що це потрібно за шкільною програмою, а й тому, що вам це подобається, якщо книжка стане для вас наче ковток свіжого повітря, без якого не можна обійтися, це буде означати, що поступово ви стаєте справжніми читачами.

Новітні інформаційні технології варто використовувати для збагачення кола читання, для розвитку якостей творчого читача. У наш час будь-яку книжку можна знайти не лише в бібліотеках, а й в Інтернеті, про неї можна поговорити на інтернет-порталі, обмінятися враженнями щодо прочитаного зі своїми однолітками не тільки в Україні, а й з дітьми інших країн.

Твори художньої літератури мають допомогти вам стати справжніми людьми, зберегти відчуття краси, формувати моральні якості, виховувати постійне прагнення відкриття світу та пошуку шляхів порозуміння з іншими людьми, країнами, народами. Твори художньої літератури формують почуття гідності за свій народ, свою країну й водночас усвідомлення того, що ми належимо до світової спільноти, до всього людства, доля якого залежить від рівня культури кожного з нас.

Бібліотека Джорджа Пібоді. м. Балтимор (США)

Для обговорення

1. Чим може допомогти художня література сучасній людині?

2. Як розвиток інформаційних технологій впливає на збагачення кола читання, формування якостей творчого читача?

Перевірте себе

1. Для чого людству й кожній людині особисто потрібна художня література?

2. Чим відрізняється художнє слово від нехудожнього?

3. Назвіть улюблені твори художньої літератури (1-2 за вибором) і розкажіть, які думки й почуття вони у вас викликали.

Творче завдання

1. Поясніть висловлювання видатних людей про художню літературу та читання.

Література — це совість людства (письменник і філософ Ф. Геббель).

Читання книжок відкриває нам самих себе і світ (філософ і письменник Й. В. Ґете).

Книжки — це маяки в океані часу (філософ А. Шопенгауер).

2. Складіть власне висловлення про роль книжки в житті людини.