Зарубіжна література 6 клас
Жан де Лафонтен (1621-1695) - БАЙКА - ЗУСТРІЧ З БАЙКОЮ
БАЙКА
Жан де Лафонтен (1621-1695)
Оспівую в байках героїв я буденних,
яких не знав Езоп в своїх краях священних.
Дають уроки нам правдиві ці пісні...
Жан де Лафонтен
Одним з найславетніших байкарів є французький письменник Жан де Лафонтен. Використавши вже відомі в літературі сюжети різних авторів, він вдихнув у них нове життя. Всесвітню славу йому принесли перші шість збірок байок під назвою «Байки Езопа, переказані віршами паном де Лафонтеном» (згодом вийшло у світ ще шість). У передмові до цього видання поет висловлює захоплення спадщиною легендарного елліна: «Читання його байок непомітно сіє в душу насіння доброчинності...» Цікаво, що вперше у віршовану форму байку зодягнув давньоримський байкар Федр. Продовжуючи цю традицію, Лафонтен створив нові байки, які яскраво відображають правдиву картину тогочасного французького життя.
У персонажах його байок читачі легко впізнавали найрізноманітніших представників суспільства — селян і придворних, судді» і лікарів, і навіть самого правителя країни Людовика XIV. Останній завжди постає у вигляді лева, який очолює тваринне царство. Леву, як і реальному королю, властиві пихатість, жорстокість до своїх підлеглих, брехливість і лицемірство. Його оточують Вовки, Ведмеді, Лиси, які багато чим нагадують придворних. Вони всіляко догоджають правителю, зазвичай виявляють при цьому хитрість і користолюбність. Висміюючи вади панівної верхівки, Лафонтен оспівує чесноти простого люду: розум, кмітливість, безкорисливу дружбу. Байкар так яскраво і докладно описує різноманітні життєві сценки, що мораль байки більшою мірою витікає з самих ситуацій, аніж із прямого повчання.
Шарль Перро напророкував байкам свого співвітчизника і сучасника вічне життя. Вже давно минули ті події, які викликали у Лафонтена бажання взятись за перо. Однак його байки продовжують жити. І давно вже стали відомими далеко за межами батьківщини автора.
1. Сюжети чиїх творів лягли в основу байок французького письменника Лафонтена?
2. Поміркуйте над епіграфом. Чи здогадались ви, про яких «героїв буденних» іде мова?