Зарубіжна література 6 клас

Жан де Лафонтен (1621-1695) - БАЙКА - ЗУСТРІЧ З БАЙКОЮ

БАЙКА

Жан де Лафонтен (1621-1695)


Оспівую в байках героїв я буденних,

яких не знав Езоп в своїх краях священних.

Дають уроки нам правдиві ці пісні...

Жан де Лафонтен

Одним з найславетніших байкарів є французький письменник Жан де Лафонтен. Використавши вже відомі в літературі сюжети різних авторів, він вдихнув у них нове життя. Всесвітню славу йому принесли перші шість збірок байок під назвою «Байки Езопа, переказані віршами паном де Лафонтеном» (згодом вийшло у світ ще шість). У передмові до цього видання поет висловлює захоплення спадщиною легендарного елліна: «Читання його байок непомітно сіє в душу насіння доброчинності...» Цікаво, що вперше у віршовану форму байку зодягнув давньоримський байкар Федр. Продовжуючи цю традицію, Лафонтен створив нові байки, які яскраво відображають правдиву картину тогочасного французького життя.

У персонажах його байок читачі легко впізнавали найрізноманітніших представників суспільства — селян і придворних, судді» і лікарів, і навіть самого правителя країни Людовика XIV. Останній завжди постає у вигляді лева, який очолює тваринне царство. Леву, як і реальному королю, властиві пихатість, жорстокість до своїх підлеглих, брехливість і лицемірство. Його оточують Вовки, Ведмеді, Лиси, які багато чим нагадують придворних. Вони всіляко догоджають правителю, зазвичай виявляють при цьому хитрість і користолюбність. Висміюючи вади панівної верхівки, Лафонтен оспівує чесноти простого люду: розум, кмітливість, безкорисливу дружбу. Байкар так яскраво і докладно описує різноманітні життєві сценки, що мораль байки більшою мірою витікає з самих ситуацій, аніж із прямого повчання.

Шарль Перро напророкував байкам свого співвітчизника і сучасника вічне життя. Вже давно минули ті події, які викликали у Лафонтена бажання взятись за перо. Однак його байки продовжують жити. І давно вже стали відомими далеко за межами батьківщини автора.

1. Сюжети чиїх творів лягли в основу байок французького письменника Лафонтена?

2. Поміркуйте над епіграфом. Чи здогадались ви, про яких «героїв буденних» іде мова?На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.